Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kano Sporcumuz Zagrep'de Destan Yazdı...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Nuri Kongur tarafından paylaşıldı.

1. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    [​IMG] [​IMG]

18 yaşındaki Mustafa Gülbahar, kanoda Türkiye'ye ilk kez Avrupa şampiyonluğu getirmenin gururunu yaşıyor.

Spor yaşamına 4 yıl önce okul panosunda gördüğü ilanla başlayan 18 yaşındaki Mustafa Gülbahar, kanoda Türkiye'ye ilk kez Avrupa şampiyonluğu getirmenin gururunu yaşıyor.

Hırvatistan'ın Zagrep kentinde geçen ay yapılan Avrupa Şampiyonasında K1 200 metrede Avrupa şampiyonu olarak Türkiye'de bir ilke imza atan Ankara Üniversitesi Spor Sporları Kulübü'nün milli sporcusu Mustafa Gülbahar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kano sporuna 4 yıl önce eğitim gördüğü okulun panosundaki bir ilanı fark etmesinin ardından başladığını söyledi.

Hasan Özbay İlköğretim Okulu'nun 6. sınıfındayken okulun panosunda Ankara Üniversitesi Spor Kulübü Kano takımının seçmelerinin yapılacağına dair bir broşürü gördüğünü belirten Gülbahar, ''İlgimi çekmişti. Bunun üzerine ben de Mogan Gölünde yapılan seçmelere katıldım. Burada seçmeleri geçerek aktif spor yaşantıma başladım'' dedi.

-DAHA ÖNCE SU SPORLARIYLA İLGİSİ OLMAYAN ŞAMPİYON-

Gülbahar, daha önce yüzmeyi hiç bilmediğini, su sporlarıyla ilgisinin de olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

''Öncelikle kano sporu bana daha eğlenceli geldi. Futbol ve basketboldan çok farklı olması da ilgimi çekti. Kendimi tamamen bu spora verdim. 2007 yılında lisanslı bir sporcu olarak her gün antrenmana gidiyordum. Aynı yıl minikler kategorisinde Türkiye birincisi oldum. İkinci yılımda ise genç milli takıma seçildim. Üçüncü yılımda ise A Milli takıma dahil oldum. Güzel bir gelişme döneminin ardından iyi ve programlı bir çalışmayla dördüncü yılımda Avrupa şampiyonluğunu kazandım.''

Avrupa Şampiyonası için çok iyi bir hazırlık dönemi geçirmesine rağmen birincilik derecesini kendisinin beklemediğini ifade eden Gülbahar, sonucunda büyük bir sürpriz yaşadığını anlattı.

-AVRUPA ŞAMPİYONLUĞUNUN ARDINDAN DÜNYA BEŞİNCİLİĞİ-

Gülbahar, şampiyonluktaki en büyük destekçisinin antrenörü Sergey Konichenko, ailesi ve arkadaşlarının olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Herkesin bir derece elde edeceğimden şüphesi yoktu. İnanç ve gördüğüm desteğin ardından başarı geldi. Avrupa şampiyonasının ardından 29-31 Temmuz'da Almanya'da yapılan dünya şampiyonasına gittim. Burada ise yorgunluk ve iyi performans gösterememem nedeniyle dünya beşincisi oldum. Daha iyi de olabilirdi kötü de bir sonuç değil. Artık hedefim daha da büyüdü. Bundan sonraki hedefim dünya ve olimpiyat şampiyonluğu. Önümüzdeki yıllarda bunu da başararak yine Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmek istiyorum.''

Bu yıl Karakusunlar İMKB Endüstri Meslek Lisesi Elektrik-Elektronik bölümünden mezun olduğunu kaydeden Gülbahar, Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümüne girmeyi çok istediğini söyledi.
    Kaynak
    Kaynak 2

Barış Kılınç ve Raven_35 bunu beğendi.
  2. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Tebrikler diliyorum.Daha nice başarılara...

Nuri Kongur bunu beğendi.
  3. Nuri Kongur

Seviye:
    sporcumuzun başarısı bir yana yukarıdaki haberi okuyunca bana bir gariplik var gibi geldi. bu sebeple acaba haberi veren siteden kaynaklanan sorun mu var diye şöyle bir araştırınca, ortada yerleşmiş bir kavram karmaşası olduğunu gördüm. öyleki sporcumuzun bağlı olduğu kulüp dahi web sitesinden yaptığı duyuruda kano kavramını kullanıyor . halbuki K-(rakam) kısaltması Kayak anlamına geliyor, kanonun kısaltması ise C-(rakam) olarak yazılıyor. parantez içindeki rakamlar kayak veya kanoyu kaç kişinin kullandığını belirtiyor.

aşağıda daha detaylı açıklamayı yapacağım:

K1, K2, C1, C2 kısaltmaları ya

K1, K2 [​IMG]
    kayaka, ki denizde kullanılanlarına sea kayak( deniz kayağı) deniyor,

ya da

C1, C2 [​IMG]

kanoya atıfta bulunuyor.

rakamlar kaç kişi oturduğunu belirtiyor [​IMG]

kayaklarda çift uçlu kürek kullanılıyor [​IMG]

kanolarda ise tek uçlu kürek kullanılıyor [​IMG]

kayaklarda ayaklarınızı uzatarak oturuyorsunuz [​IMG]

kanoda ise normal oturma pozisyonunda ya da dizlerinizin üstünde durursunuz [​IMG]

her iki türü birbirine dikkatsiz gözler karıştırabilir.

Kaynak

K ve C harfleri her iki Kayak ve Canoe adlarından geliyor.

4. Nuri Kongur

Seviye:
    aşağıda bir kaç tane kayak, deniz ve nehir kayağı fotoğrafı var. umarım sizlerde benim kadar estetik bulursunuz. ve yine umarım ülkemizde bu spor yaygınlaşır.
    ilgileneler için Boğaziçi Deniz Kayakçılarının web adresi

Rabioux7796 by s.schmitz, on Flickr

Kayak Camping Under Startrails by Bryan Hansel, on Flickr

Baja sun set at Espiritu Santo Island by LGuillermo Aceves, on Flickr

Kayaking at Fell Foot, Lake Windermere, Cumbria 6 by chris-parker, on Flickr

Kayak Camping by Bryan Hansel, on Flickr

Expedicion Azul Maya I by LGuillermo Aceves, on Flickr

Santa Maria River by LGuillermo Aceves, on Flickr

rock garden 2 by northernlightphotograph, on Flickr