Kan testim için yorumlama alabilir miyim? önce ve sonra sonuçları için.

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.040
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sporcu sağlığı ve gelişimi adı altında kan testi ve diyetisyen kontrolüne gidiyorum.
3-4 defa çeşitli aralıklarda test yaptırdım ve son sonuçlar ve önceki sonuçlar .

(link)
(link)

Test sonuçları hakkında yorumlama yapabilecek arkadaşların neyin iyi neyin kötü olduğunu açıklamalı anlatır iseniz çok iyi olur .

Bu arada diyetisyenden çıkan sonuç şu ;

En son test tarihimden bu yana 1.1kg kilo kaybım var.
7ayda 9 kg sabit yağ var bedenimde ne artmış ne azalmış,
7ay sonunda 800gr #kas kaybetmişim!
Sıvı benimde 49.900kg 7 ay sonunda 800gr kaybetmişim,
Kilom 77.2 #kg
Sıvı olarak 65.3 kg
#kas 49.9 kg
Yağ 7ayın sonunda sabit 9 kg.

#mineral miktarı 4.98kg değer %6.45
/ ideali 5.40 - 6.10 %

#protein miktarı 13.32kg %17.26
/ ideal değeri 15.50 - %17.50

1.5ayda sadece hafta sonu ve akşam gezme turunda oluşan sportif aktivite sonucu oluşan değerler,

Değişimler ve gelişimler hakkında yorum yapar iseniz sevinirim.

Saygılarımla
Serkan Namazcı.

Scudo

T.Varol

Üye
Tepki
23
Bisiklet
Scott
Kusura bakmayın ancak kan testi sonuçlarınız için forumlarda yorum beklemekle bence yanlış yapıyorsunuz. Burada yapılacak yanlış bir yorum sizi gereksiz yere telaşlandırabilir, üzebilir veya tam tersi tanı için geç kalmanıza sebep olabilir. Belki sağlık sisteminden, sağlık hizmetine ulaşmaktaki zorluktan, belki de insanların kendi bilinçsizliğindendir şu an tıp ve sağlık için internet tam bir çöplük haline gelmiş durumda. Sizin yapacağınız buradaki bir yorumla hareket etmek olmamalı. Bu sonuçları bir doktora gösterin. Aile hekimi, kurum doktoru, bulunduğunuz yerde varsa spor hekimliği polikliniği, dahiliye polikliniği gidin bunların birisine Size en doğru yolu gösterecek odur.

Volkan O.

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Salcano
sadece lab sonuçları hiç bir şey ifade etmez

wakuol

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Sedona
lökosit(wbc) sayınız biraz düşük aynı zamanda allerjik bir reaksiyonunuz olabilir bahar allerjisi gibi eozinofilinizde biraz artış söz konusu. yine de daha sağlıklı yorum için bir uzman ile görüşün.

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.040
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Zaten ben kendimce katip ediyorum , ve doktorlar ile görüşüyorum.
Diyebileceğim şu ki bu sporu yapan diğer arkadaşlar acaba kan testi yaptırtıyor mu..?
Değerleri bir birine yakın mı ..
veya farklar neler..
Misal kandaki oksijeni taşıyan MCV Nedir?
MCV (Mean Corpuscular Volume): Oksijen taşıyan hücrelerin ortalama büyüklüğüdür
Mcv büyük değerlerde bir ara 97lere çıkmıştı..
Ben günlük dağ tırmanışcısıyım 0 rakımdan 2000 li rakımlara çıkar inerim...

Diğer arkadaşlarda böyle tahlillerini nerede antrenman yaptıklarını yazarlarsa bir değerlendirme yapabiliriz.

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.040
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Halil EROĞLU

Sağlık - Antrenman - Beslenme
Sporcu sağlığıyla ilgili konular, antrenman bilgileri, sorular...

Forumda 7/70 herkes var.
Burada bilinçli olmak önemli ''gereksiz'' yorumlar harici her şeyi tartışabiliriz.

Tepki
17
Bisiklet
Ghost
Benim gördüğüm HDL niz çok çok iyi maşallah, bu ne kadar yüksek olur LDL değeriniz ne kadar düşük olursa ömrünüz o kadar uzun olur. Yani kalp hastalıklarına yakalanma oranınız o kadar düşer. Onun dışında değerlerinizde çok da bir sıkıntı yok. Ama bir arkadaşımızın dediği gibi burdaki yorumlar sadece bir yorumdur, ötesini beklemeyin tek başına laboratuar testleri herhangi bir tanıya gitmez. Doktorunuzdan öte kimse en iyisini bilemez

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@SerkanNamazcı
Serkan bey,
Sporla ilgilenen birisi olarak sağlığınıza dikkat etmeniz ve gerekli gördüğünüz testleri yapıp kendinizi kontrol altında tutmanız güzel. Keşke herkes bu şekilde kendisine zaman ayırıp vücuduna gereken özeni gösterse. Yalnız konu şu ki konunun uzmanlarının yanından gelip, onlardan alınan yorumlardan sonra buradaki kan değerleriyle ilgili kulaktan dolma bilgiye sahip ve bu alanda uzman olmayan arkadaşlardan yorum beklemenin ne kadar gereği varsa benim yaptığım yorumun da gereği o kadardır. Sağlıklı pedallar...

Gürkan Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
195
Foruma değil bence doktorunuza asıl olarak danışın. Tam olarak söylenmesi gerekeni o söyleyebilir. Hatta belli aralıklarla bu testleri yaptırır ve aynı doktordan tavsiye alırsanız da daha sağlıklı olur.

Antares

Forum Demirbaşı
Tepki
194
Bisiklet
KTM
Bende sizin gibi internette araştırıp bakıyordum ki halende bazen bakıyorum çok kötü bir şey kendi kendime hastalık teşhisi koydum panik oldum.. Doktorunuza güvenmiyorsanız başka doktora gösterin ama internetteki yorumlara bakmayın. Sonra afedersiniz s*çtığınız b*kun rengine bile bakar duruma geliyorsunuz :/