Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kampta yemek

Konu, 'Outdoor' kısmında Kadir Özen tarafından paylaşıldı.

1. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    bu konuyu baya araştırdım ancak birde burada sormak istiyorum.
    bisikletli bir kamp yapmayı düşünüyorum büyük olasılıkla 2 gece 3 günlük bi yolculuk olucak. ancak en büyük korkum yemek ve bunları nasıl kulanacağımı bilmemek.
    menemen makarna pilav benzeri şeyleri yapabiliyorum ancak bunlar yeterlimi emin değilim.
    kamp yaparım diye aldığım ufak bi tencere setim de var. malzemeler sorun değil ancak gıdalar sorun. beyaz peynir ve domates yemediğim öğün yok. öğle akşam sabah hepsinde mutlaka tüketirim. yanımda bir soğutma donanımı taşıyamayacağımdan beyaz peyniri nasıl bozulmadan saklayabilrim yada domatesi nasıl pörsütmeden taşırım?. aynı şey diğer gıdalar için geçerli. saklama önerilerinizi bekliyorum. iyi günler...

2. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    günceldir...

3. Fikret Öztürk

Fikret Öztürk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Termos özellikli hafif çantalardan kullanabilirsiniz. Yanında sucuk ve konserve türü gıdalar da kamp için uygun yiyeceklerdir. Domates normal şartlarda 2-3 gün tazeliğini muhafaza eder. Ama vakumlu plastik kaplarda olursa daha uzun süre ve pörsümeden koruyabilirsiniz.

Kadir Özen bunu beğendi.
  4. Ali C. Işık

Ali C. Işık Yeni Üye

Seviye:
    Macrocenter,Migros ve Tansaşlarda Easyfood adında çeşit çeşit yemeği barındıran ürünler mevcut oda sıcaklığında 25-26C da tazelğini 1 yıl koruyor onları deneyebilirsin yada tenceren olduğuna göre makarna ve ton balığı iyi bir seçim olurdu.Kurutulmuş domatesler var hem az yer kaplar hemde tadları güzel.
    Peynirleri ve diğer şarküteri ürünlerini porsiyonlar halinde vakumlatırsan daha uzun ömürlü olur...

Kadir Özen bunu beğendi.
  5. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    şu vakumlatma olayını nerede yaptırabilrim?
    ayrıca kamp içinde bi ocak düşünüyorum. bugün orgaz ın 19.90 tllik 190 gram tekrar dolumsuz gaz la çalışan bir modeline baktım. hoşuma gitti ancak teşir ürünü gibiydi kutusu haşat haldeydi tüpte yunan marka bi 190lık kartuş vardı. almaktan vazgeçtim. 15 gün sonra gelicek dedi görevli. böyle ucuz bi ocak 2-3 gün için ideal diye düşünüyorum ancak sizlerin görüşleri nedir onuda bilmek isterim iyi günler..

(bu orgaz-nurgaz kamp ocaklarını kullananlar varsa yorum yaparlarsa çok sevinirim.)

6. Ali C. Işık

Ali C. Işık Yeni Üye

Seviye:
    Büyük migroslar,marketler ve bazı şarküterilerde olabilir eğer ürünleri ordan alırsan sanırım seve seve vakum yaparlar.
    Bende ilk kampımda gaz ocağı kullanmıştım küçük mavi tüpleri vardı.Daha sonra ince alüminyum bir tencere edindikten sonra ateşin üzerinde rahatça yemek yapma ve su ısıtılabildiğini gördüm ocağı boşuna taşımışım.

7. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    ateş yakmanın sorun olacağını düşündüğüm için. yani o iş için kömür taşımak çalı çırpı aramak ve binbir zorlukla ateş yakıp köz yapmak kömürlerin köz olmasını beklemek.(en azından benim için). bana biraz zor geliyor. bu ocaklar o yüzden daha kullanışlı gibime geldi. ancak gözüğktükleri kadar pratik ve kullanmışlımı? basit 2-3 günlük turlar için nasıldır?

8. Fikret Öztürk

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Eğer tam profesyonel hiç başım ağırmasın diyorsan yüzde yüz memnuniyet garantisi verebileceğim ayrıca ödül almış bir ürün olan "Optimus Nova" yı tavsiye ederim. (277.20 TL )

Optimus Nova çabuk kurulabilen ,yeni jenerasyon çok yakıtlı bir ocaktır.Açık hava maceracısı,hacim ve düşük ağırlığı ile pişirme özelliklerinden fedakarlık etmeden bu ocağın özelliklerini takdir edeceksiniz.Optimus Nova , takım çantası ve optimus yakıt şisesi ile birlikte verilir.Pişirme kapasitesi,iki kişinin en zor şartlarda yemek ihtiyacını karşılayacak türdendir.

Özellikleri :
    * Çabuk Ateşleme :patentli Nova yakıcı ile yanma ve sıcak çorba temini an meselesidir.
    * Tek Parça Tasarım :parça kayıbı riski olmadan katlanıp açılarak çok kısa sürede korulup kapanabilir.
    * Çok Yakıtlı Teknoloji : Dünyanın her yerinde her türlü yakıtla çalışabilir.
    * Tek Jetli Tasarım :Bakımı basitleştirir.Parlama riskini azaltır.
    * Isı Ayarı: Mazotda dahi tam alev sağlar.
    * Sarsıntıya hassa yakıt pompası : Emniyetle sönmeyi,basınçsız hazne ve tam bitmiş yakıt tüpünü garanti eder.
    * Kendinden Temizleme İğnesi: Yakma kafasın iç ve dıştan temizler.

Teknik Özellikleri :
    Yakıt : Benzin/parafin ,gazyağı/petrol(coleman yakıtı)mazot Hı u.s.
    Ağırlık : 420 gr (yakıt şisesi dahil)
    Verim : Yaklaşık 2,850 Wat/ 9800 BTU/saat
    Yanma Süresi: Yüksek ateşte yaklaşık 2,5 saat.
    Kullanma Süresi: Yakıta bağlı olarak 1 litre suyu 3,5 dakikadan az.

Novanın Üç Ayakla Kullanımı : Optmus No:900üç ayak adaptörü ile rüzgar koroyucuda olarak Nova adaptör üstüne konulmadan kullanılabilir.adaptör paslanmaz çelik olup, hepsi bir arada (rüzgar tutucu,kapak ayak eşsiz iş görücüdür.

Ağırlıkı 28 gr Kaynatma rakım ,ilkeme bağlı olarak 3 kd.’dan az.

Paketin içindekiler : ocak,pumpa,taşıma kılıfı,mıknatıslı alyan anahtarı,rüzgarlık

Optimus nova & nova + ocak kullanma prensibi

Ocak ucundaki hortum sübabı yakıt tanlındaki yuvaya oturtuluk klips otomotik olarak kilitlenecektir (Çıkarmak için sübap üstündeki valf geri çekilince hortum otomotik olarak kendini serbest bırakacaktır)

Yakıt tankı üzerindeki konum ON Pozisyonuna getirilerek tankın üstündeki pompa pompalanarak tankın içine yeterince hava basıncı oluşması sağlanacaktır.Daha sonra yakıt tankı konumu ters çevrilerek OFF pozisyonuna getirilerek ocak yakılarak püskürtülen yakıt tamamen bitirilecek ve bu şekilde ön ısıtma safhası tamamlanacaktır ocak tamamen söntükten sonra yakıt tankı konumu tekrar ON pozisyonuna getirilerek tekrar pompa işlemi yapılarak ocak tekrar yakılacaktır.

Kullanımda White Gaz (Keratin) kullanırsanız ocak daha iyi performans verecek ve tencere setinizi is ile kirletmeyecektir.Benzin türü demir oranı yüksek yakıtlarda kullanımdan sonra temizleme yapmanız ve Optimus ocağa özel setin içinde bulunan mıknatıs ocak altına tutularak demir partiküllerinin temizlenmesi sağlanmalıdır.Önerilen gaz saatçilerde seçkin benzincilerde bulunabilir.

Ayrıntılı bilgi:
    http://www.dagevi.com/optimus-optimus-nova-benzin-ocagi-p-260.html

Fakat işimi görsün ekonomik olsun diyorsan "Campingaz Bleuet micro" ürününü önerebilirim. (45 TL)

1. Yeni ocak tasarımı
    2. 1300 watt güc
    3. Hassasiyetle ayarlanabilir gaz gücü
    4. çabuk takılabilen kartuş bağlantısı
    5. çalıştığı kartuşlar cv270 - 470

Campingaz Cv270 kartuş (12 TL)
    Campingaz Cv470 kartuş (18 TL)
    Bütan Propan karışımı emniyetli ve istediğiniz zaman kullanıma hazır sibop sistemli bir kartuştur.

Ayrıntılı bilgi:
    http://www.damoutdoor.com/arama_sonuc.asp?q=+cv270&gonder=+++

Nurgaz vb. ürünleri tavsiye etmem.Özellikle kartuşu siboplu olmayan ürünlerden uzak durun.Ateş yakmak her yer için uygun değildir.Ayrıca telafisi çok zor durumların oluşmasına sebebiyet verebilir.

9. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    kampta yemek konusunda size bir trangia set tavsiye ederim basit bir ispirto cağı tasarımıdır ancak dünyanın her yerinde hem bisikletle tur yapanların, hem dağcıların tercihidir. Bu işin isviçre çakısı diyebiliriz. Tencereler ve ocak içiçe paketlenir, ispirto yaktığından nispeten daha az tehlikelidir, rüzgarda kolaylıkla yanan bir tasarıma sahiptir... en önemlisi ispirto 3. dünya ülkelerinde seyahat ederken bulunabilen bir madde ama outdoor için üretilmiş özel gaz tüpleri çok zor bulunuyor.

Biraz da yemek olayına değinelim... 3 günlük yolculuk sorun değil. genelde beş gün üzeri alışveriş şansı yoksa ve insan görme şansınız az ise can acıtıcı yükler ortaya çıkıyor. Bir kere bütün yiyeceklerinizi küçük buzdolabı poşetlerine koyun. Böceklere karşı, akmalara kokmalara karşı heybelerinizdeki diğer eşyaları korur. yanınıza boş buzdolabı poşeti alın.

Bu kadar bir sürede Menemen, makarna yeterli... yanınıza küçük karton kutuda domates sosu, poşet ambalajda açılmamış (tenekesini taşımayın) ton balığı, sucuk, dilimlenip ayrı ayrı paketlenmiş tost peyniri, hazır çorba, zeytin, atıştırmalıklar, ülkerin etli kurufasulye veya salçalı köfte gibi buzdolabında durması gerekmeyen hazır yemekleri var onlardan... vs vs alabilirsin. Ayrıca ourdour mağzalarında sanırım lightmyfire firmasının güzel
    baharatlıkları bulunuyor onlardan da alıp içine üç beş çeşit doldurabilirsin. Zeytinyağı taşıyacaksan Sigg'lerin ufakları ideal ama 1 kişi için biraz fazla olur yarım doldur. Gittiğin yerlerde köyler varsa yumurtanı, ekmeğini oradan al...
    sadece makarna taşı... derim. makarnaya sos olarak da peynirli, domatesli, ton balıklı gibi üç dört alternatif düşün... zaten en çok ihtiyacın olan karbonhidrat olacak...

mechanics ve Kadir Özen bunu beğendi.
  10. Gökay ÜNGÜDER

Gökay ÜNGÜDER Üye

Seviye:
    Yılların piknikçisi olarak ve avcılık tecrübelerimi de üst üste koyarsak benim tavsiyem bir tane sacayak bulman :) bi de kibrit çakmak. kamp yerini odun dal parçası vs. bulabileceğin yerden secersin ufak bi sacayağı koyarsın üzerine de tencere tava neyin varsa. ayrıca ocak taşımazsın. dağcılar için kış için o ocaklar bence daha çok. ama acelem var diyorsan da gene ocak lazım sana..
    etraftan da birşeyler toplayabilirsin.
    ayrıca tat ve tamek gibi markaların sarması-barbunyası falan benim çok hoşuma gidiyor çok da pratik. bazen yemek yapmaya üşendiğim zaman bile iş çıkışı onlardan alıp gidiyorum eve. çantanda akmaz kokmaz.

Kadir Özen bunu beğendi.
  11. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    herkese çok ama çok teşekkürler. tepede bahsettiğim nurgazın 17 tllik ufak ocağından aldım. yiyecek olarakta ufak konserve mısır. ton balığı ve bizimin izmir köftesi var. birde konserve kurufasulye. yemek yemeyi o kadarda dert etmiyorum artık. bahsettiğiniz gibi buzdolabı poşetlerinde gıda taşımak çok mantıklı. daha önceki bi gezimde salçayı cam kavanoza koymuştum ve çok sıkı kapatmıştım azını ancak içindeki yağ aktı ve çantayı mahvetti. o sebeple biraz korkumda var sıvı yağ yada yağlı şeyleri taşımakta. yağ için 330 ml lik pet şişeler kullanmak mümkün. domates sosunuda bi şekilde halledicem artık. tekrar teşekkürler.

12. Fikret Öztürk

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  13. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    kamplarda genelde makarna tarzı kuru gıdalar daha pratik oluyor. gazlı ocaklarda kartuş sıkıntısı yaşanıyor gümrük mevzuatından. ispirto ocağı en zahmetsizi olur.

14. şans topoğraf

şans topoğraf Kıdemli Üye

Seviye:
    bisikletle çıktığımızda minimum ağırlık gereksiniminden dolayı..arkadaşımın temin ettiği hazır kalorisi yüksek tam vakumlu yemekler taşıyoruz yanımızda(kıymalı makarna vb..)ısıtmak yeterli oluyo...ayrıca ilkel ve ucuz yöntem sorarsan...2kola kutusunu alttan 2şer cm kalıcak şekilde kesip..
    ilk parçayı alkol konan hazne yaparak...
    2.parçayıda düz kısmında delikler açarak... 1. parçanın üstüne-delikler üste gelicek şekilde kapatırsan;içinde az miktarda saf alkol ile bir ocak yapabilirsin..ben kullanıyorum çokta iş görüyo...sonrasında aluminyum yemek kabınıda çamurlu su ile yıkıyabilirsin...

15. şans topoğraf

Seviye:
    ayrıca,ateşte pet şişe ile su ısıtabilirsiniz...
    ateş pet şişeyi ısıtırken,su soğutur..ısı alış-verişi olur ve su ısınır
    kaynamadan once pet şişe erimeye başlar...kahve için yeterli olur

16. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    geçen günkü bir-iki gezide ocağı deneme fırsatı buldum. ilk gezi eskişehir bozuyük arasındaydı ve yolda konserve fasulye ısıtıp onu yedim. ikinci gezi ise arkadaşlarımla yaptığım bi geziydi. ondada hazır çorba yaptık yedik. suyu ısıtması uzun sürüyor ancak vakit bolsa sorun yok. mesela 5 dk pişirin diyor biz 7 dk de pişirebildik ama sonuçta sıcak ve yenilebilir bir çorbamız olmuştu:D

17. mustafa akman

mustafa akman Onursal Üye

Seviye:
    ayrıca kola kutusunun içinde de plastik var ve
    yanma ürünü olarak katran benzeri ürünler açığa çıkıyor

galiba tarifinizi anlayamadım
    resimle anlatabilir misiniz
    yakında yunanistan seyehati planlıyorum
    belki kullanırım

18. şans topoğraf

Seviye:
    resim yükleyemedim..türkçemde biraz kıt olduğu için açık anlatamıysam mazur görün..internetten benzer bir link yolluyorum daha yardımcı olucaktır...
    http://www.moto-park.com/forum/smf/index.php?topic=1049.0

gaz çıkışından bahsetmişsiniz...ocak alkol ile çalışıyo çok yüksek bir ısı olmadığından.kimyısının bozlucağını sanmam...

pet şişe ile su ısıtma konusundada..suyu kaynamadan ateşten almanız lazım yoksa şişe erir...zararlıdır belki kesin bir bilgim yok sadece denemiştik...

mustafa akman bunu beğendi.
  19. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Pet şişede evet su kaynar ama ben şahsen o suyu sadece konserve ısıtmak için kullanırım.

20. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    sonuçta pet şişeler petro kimya ürünü. ısıyla birlikte pet şişenin yapısındaki bazı zararlı bileşenler suya geçiyor olması muhtemel ancak bizde denemiştik. kapağı soğuk bu suda soğuktur diye arkadaş bardağa koyarken eline döktü. izlemesi hem üzücü hem eğlendirici bi manzara ortaya çıktı....

şans topoğraf ve mustafa akman bunu beğendi.