Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kamp ocakları

Konu, 'Outdoor' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    SElamlar.
    Konya da lpg kartujlu kamp ocağı buldum. Ancak ben sıvı yakıtla (gazyağı yada alkol vs) çalışan ocak istiyorum. Güvenlik açısından bisikletle taşırken daha sorunsuz olacakmış gibi geliyor sanki.
    Tecrübesi olanlar ne tavsiye eder? Ayrıca nereden bulabilirim?

Şimdiden teşekkürler. :)

2. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    Üstad;
    kamp ocakları konusunda deneyimle sabittir ki....

kolay bulunabilir yakıtlı ocaklar kullanmak gerekir. LPG kartuş bulunması sorun olabilmektedir. özellikle sübapsız kartuşlu ocaklar tavsiye etmiyorum.

sübapsız tip kartuş.

bu ocaklarda bulunan iğne ile tüp delinmekte ve ocak üzerinde yer alan conta ile tüp içinde yer alan gazın ziyan olması önlenmektedir. ancak contaya ve çanta içerisinde yer alan yerleşime ne kadar güvenseniz de gaz kaçakları deneyimle sabittir. bunun yanı sıra diğer dez avantajı ise tüp delindikten (yani ocağa takıldıktan) sonra çıkarılıp çanta içinde optimal yerleşim düzeni sağlanmaya çalışılması mümkün bulunmamakta, ocak ve tüp kit halinde çantada konuşlandırılmaya çalışılmalıdır.

LPG kartuşlu ocakların ikinci alternatifi ise sübeplı tip katuş kullanan ocakardır.

sübaplı kartuş örneği

bu ocaklarda evde kullandığımız tüplere benzer sistem bulunmakta ve gaz kaçağı neredeyse imkansız düzeyde yaşanmaktadır. diğer tipe göre avantajı ise kartuşun ocaktan ayrılabilmesi istenildiği anda tekrar montajlanarak kullanıma hazır hâle gelmesidir. diğer tipe göre çok daha verimli yanmaktadır. propan katkısı ile yanma verimliliği artmaktadır.

konuya nereden başladım nereye gittim. neyse özetle LPG ocakları eğer sübaplı ise kartuş bulunmasında sorun yok ise kısa süreli aktiviteler için tavsiye edebilirim. sübapsızları ise tavsiye etmiyorum.

bu ocakların en büyük ve güzel alternatifi ise üstadın belirttiği gibi likit yakıtlar kullanan ocaklardır. benzin, kerosen gibi kolay tutuşabilenler ile motorin gibi zahmetli yanan yakıtlara kadar kullanım imkanına sahip çeşitli ocaklar bulunmaktadır. şahsi görüşüm bu ocakların kullanım ihtiyaçlarının, kullanılacak ortam koşullarının ve bütçenin gözönüne alınarak benzin yakıtı tüketen ocakların alınması ve bu ocaklarda saatçi benzini ile kullanılmasıdır. saatçi benzininin diğer adı "white gas"dır. ocağı uzun süre bakım yapmaya gerek hissetmeden, sorunsuz ve uzun vadeli kullanmak isteyenlerin birinci tercihi white gas olmuştur. is ve yağ bırakmadan tamamen yandığından ocak yanma sistemi üzerinde kirlenme ve yanma performans kayıpları yaşanmaz.

bu ocakların en büyük avantajı yol üzerinde herhangi bir akaryakıt istasyonundan yakıt alınabilmesi, çok yüksek ısıtma performansıdır.

bu ocaklar hakkında istek halinde biraz daha ayrıntılı yazabilirim.

3. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    güvenlik konusunda bir şeyler yazmayı atlamışım, salt kullanım yorumu yapmışım :)

üstad, eğer sırt çantanızda bisiklet üzerinde taşıyacaksanız LPG biraz tedirginlik verebilir. sıvı yakıtlar ise en kötü ihtimal çantanızı berbat eder. ancak bagaj ve bagaj çantası kullandığınızı varsayar isek hangisini kullandığınız çok önemli değil.

4. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    merhabalar mesut bey,

sıvı yakıt ile çalışan, bizimde dagcılıkta kullandıgımız yuksek verimli ocaklar var. bunlar fiyatlarına ve modellerine gore değişiklik gosteriyor. bazı modelleri sadece benzin ve hexan (saatçi benzini de denir) ile calışırken bazıları mazot dahil her türlü yakıtı yakabilecek beceriye sahiptir.

onemli olan ön ısıtmayı düzgün yapmak, alkol veya ispirto ile sıvı yakıtın gaz fazına gectiği boru nun ısıtılması gerekiyor. neden alkol, çünkü is yapmayan bir madde gerekiyor. benzin ile ön ısıtma yapılırsa benzin püsküren meme'de kurum tıkanmaya sebep oluyor.

hexan kullanırsanız ön ısıtmada ayrı yakıt kullanmanıza gerek kalmaz.

Bir başka sıvı yakıt kullanan ocak çeşitide ispirto ocakları. cıkış kalorisi daha az verimli olmakla birlikte yinede iş görür niteliktedir. benzin ocaklarının dezavantajı surekli harlı çalışmalarıdır genelde altını cok fazla kısamazsınız, ve bir sorun cıkardıgında tamiratını temizlemesini bilmeniz gerekir. ispirto ocakları ise genelde daha yavas calısırlar ama sabırlı olanlar için vazgecilmezdir. ispirto ocagının alevi gündüz gorumez.

daha detaylı bilgi isteyenlerin sorularına seve seve cevap verebilirim.

Abdulkadir ARSLAN ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
  5. nikanam

nikanam Kıdemli Üye

Seviye:
    ocak seçimi konusunda işinize yarayabilecek birkaç ipucu.
    kullandıkları yakıt tipine göre ocakların avantaj ve
    dezavantajlarını değerlendirip, kendimize en uygununu seçebiliriz.

saatçi benzini (white gas):

-petrol bazlı olmasına rağmen daha temiz ve hızlı yanar. oldukça sıcak
    bir aleve sahiptir. yakıt döküldüğünde çabuk buharlaşır ve koku bırakmaz.
    ayrı bir ön ısıtma yakıtına ihtiyaç yoktur.
    -ülkemizde bulunması zordur ve fiyatı benzine göre daha pahalıdır.
    dikkat! yakma esnasında parlayabilir.

benzin:

-bulunması kolaydır. sıcak bir alevi vardır. ayrı bir ön ısıtma yakıtına
    ihtiyaç yoktur. dökülen yakıt çabuk buharlaşır.
    -ocakların düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. kısık alevde
    kullanmak tavsiye edilmez. dikkat! yakma esnasında parlayabilir.

kerosen:

-sıcak bir alevle yanar. yakıt kolay kolay alev almaz. japon sobalarında
    da aynı yakıt kullanıldığından bulunması kolaydır.
    -ayrı bir ön ısıtma yakıtı gereklidir. yakıt döküldüğünde çok zor buharlaşır
    ve ardında koku bırakır. yakma esnasında parlayabilir

alkol:

-çok kolay ve hızlı yakılabilir. pompalama ya da ön ısıtma gerektirmez.
    dökülen yakıt çabuk buharlaşır. sessizdir ve yakıtı kolay bulunur.
    -yavaş yanar ve çok soğuk durumlar için uygun değildir. yakıt çok ağırdır
    ve uzun faaliyetlere uygun değildir.

kamping gaz (camping gas):

-çok kolay ve hızlı yakılabilir. pompalama ya da ön ısıtma gerektirmez.
    ısı kontrolü tam olarak yapılabilir. yakıt kartuşları kolay bulunur.
    -soğuk havalarda çalışmaz. kartuşlar tek boydadır ve tamamen
    bitmeden değiştirilemezler. kartuştaki yakıtın tamamen bitmesini
    beklemek zaman kaybettirir

bütan propan:

-türkiye`de yeni olmasına rağmen yurtdışında yaygın olarak kullanılır.
    çok kolay ve hızlı yakılabilir. kamping gazdan daha soğuk ortamlarda
    kullanılabilir. iki boy kartuşu vardır. kartuşlar tamamen bitmeden
    çıkartılabilirler.
    -yakıtı kamping gazdan daha pahalıdır.

ocakların performansları genelde 10°C`deki bir litre suyu aynı hava
    sıcaklığında kaç dakikada kaynattıklarına bakılarak karşılaştırılır. benzin
    ocaklarında bu süre 4 ile 7 dakika arasında değişir. alkol ve kamping gaz
    ocaklarında ise bu süre 15 dakika civarındadır. propan karıştırılmış bütan
    ocaklarında ise bu süre 5 ile 9 dakika arasında değişmektedir.

sabihavni, frkn9119, irfancan ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  6. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Cevap verenlere teşekkürler.
    Bugün av-bayilerini gezmek aklıma eldi.
    Jel ocağı denen bir şey buldum. Satan kişi bu ocak su kaynatmaktan ziyade suyu anca ısıtır falan dediyse de taşıması ve kullanması çok basit gibi geldi ve 5 tane aldım.:eek: Zira tanesi 1 ytl idi. Bir de sacayağı verdiler o da 1,5 ytl idi.

Bir deneyeceğim. Neskafe suyu kaynatsa bana yeter. Belki biliyorsunuzdur neskafe 100 dercede değil 80 derecedeki suyla içilmesi tavsiye edilen bir içecek. Belki dağda kahve içme keyfine bu jellerle kavuşabilirim.

Öte yandan, o av-bayisinde çakmaklara tüp dolduran spreylerle dolan ve 1 saat kadar suyu kaynatacak şekilde ısıtabilen 35 Dolar fiyatlı bir ocak ta buldum. Lpg kartujlu ocaklara göre çok daha az yer kaplıyordu. Bir küçük somun ekmek büyüklüğünde yassı, disk şeklindeki ocağın ağırlığı 400-500 gr civarındaydı sanırım. Ancak işin içine lpg girince ben çok işgilleniyorum. Yazın sıcak havalarda güneşin altında lpg mini-tankları taşımak her nedense pek tekin gelmiyor. Yanılıyorum belki. Belki o tür ocakları bilmediğim için ...

Ama sıvı yakıtlı ocaklardan bulduğum anda onları da kullanıp deneyeceğim.

Not: İtiraf edeyim ki Jel ocağın çok tatmin edici olacağını pek zannetmiyorum. :( :p

7. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    Üstad;
    Kullanım amacınız salt nescafe suyu ise çelik termos kullanmanızı önerebilirim.

8. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Slm Mesut abi, jel ocağı en verimsizlerden biridir, tüplü kartuşlu ocaklar son derece pratiktir ve en çok kullanılanlardandır kampçılar ve dağcılar arasında, bunların bütan-propan olanları oldukça yüksek verimlidir, tahmin ettiğin gibi bir güven sorunu oluşturmazlar, tüplülerde en büyük sorun dar altlı olduklarından devrilme riski fazladır bu yüzden binlerce kampçı dağcı yemeğini kaybetmiştir :) . Sıvı yakıtlılardan benzin ocaklarının kullanımı zordur ama yüksek irtifada en verimlisi onlardır, amatör kullanım için önermem, onun dışında benim 10 seneyi aşkındır kullandığım alkol-ispirto ocağı en dertsizlerden biridir (pansiyonumda kalan turistler hediye etmişti) Trangia marka öneriririm (orjinali bu marka), biraz pahalı gibi (tahminen 80-120 dolar olabilir) ama ömürlük kullanırsın valla, yanlız devrilmemesine dikkat etmek gerek , trangia her hava koşulunda fırtınada bile kullanılabiliyor rüzgardan etkilenmiyor, geniş altlı olduğu için kolay devrilmiyor.

irfancan bunu beğendi.
  9. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Mesut Hocam, Arkadaşların bahsettiği ocakların hepsinden bende var , hepsini de kullandım.

Benzinli ocaklar artık çok yüksek irtifalarda kullanılıyor sadece.
    Temizlenme, kurum, ön ısıtma gibi sorunları var benzinli ocakların. Gaz olanlar yüksek irtifada yanmadığı için ihtiyaç duyuluyor sadece. Sıvı yakıtı her yerde bulabilmek bir avantaj sadece. Benzinli ocağı çadır içinde yakmakta sorundur her zaman.

Kartuşlu ocakları tavsiye ederim. Anında takar , yakar, işiniz bitince çıkarırsınız.
    Dağcılık malzemesi satan yerlerde rahatlıkla bulunabiliyor.

Ben diğerleride olmasına rağmen her yere dağa da , yolada kartuşlu götürüyorum.

sabihavni ve Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  10. karatren

karatren Aktif Üye

Seviye:
    merak ettiğim bir konuydu,konuyu açan mesut beye teşekkür ederim. bende eski bir kartuşlu ocak buldum,bir an evvel kartuşları (camping gaz)alıp performansını test edeceğim.Uzun turlarda genelde ateş yakıp yemeklerimizi pişiriyoruz ama ateş yakmanın tehlikeli olduğu yerlerde camping gazı kullanmayı düşünüyorum.

11. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    hayırlı olsun jel ocağınız (reşo yakıtı) metro'da 10lu paket 7 lira gibi bi fiyataydı. yalnız sacayagınız onemli eger demirse zaten az olan ısı çıkışını o sac ayagı soğuracaktır, buna dikkat edin.

bende diğer arkadas gibi butun ocaklara sahibim, size benimde onerim sadece sıcak su içinse çelik termos olacaktır. diğer turlu kullanım için de kullanacaksanız size tavsiyem elimdeki en portatif propan butan ocagı MSR pocket rocket olacaktır. kucuk kartuşu ile cok az yer kaplayacaktır. sübaplı kartuşları tak cıkar defalarca kullanabilmeniz anlamına geliyor guzel bir ozelliktir.

ilerde ocak almak isterseniz tavsiyem bu yonde olur.

Mesut Girgiç bunu beğendi.
  12. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    En iyi performansla yanan ocak benzin ocağıdır. Kış dağcılığında çok yüksek irtifa hariç(oksijen azaldığı için benzin yeterince performanslı yanamaz) kullanılabilecek en iyi ocaktır çünkü soğukta çok iyi performansla yanar. Benzin ocağının eksileri. Kullanmak için sistemini çok iyi bilmek gerekir. Sürekli küçük de olsa arıza çıkartabilen bir ocaktır. Contası kopar kaybolur , benzin püskürten borusu tıkanır veya çatlar. Benzin ocağının bu eksileri açıkcası beni o ocaktan soğutuyor.
    İkinci ocak bütan-propan ocaklardır. Bu ocakların çeşitli oranlarda karıştırılmış yakıtları vardır. Kullanması oldukça basit bir ocaktır. Arıza çıkarmaz. Eksileri: Kartuşları çok yer kaplar , bir doğasever olduğumuz için kartuş boşalınca atamayız şehire varana kadar çantamızda taşımaya devam etmek zorundayız ve bence en önemli eksisi kartuşunun her yerde bulunmaması. Yol üstünde bir yerden temin etmeniz çok zor bir ihtimal.
    Üçüncü ocak ise alkol ocakları. Çok basit bir sistemi vardır. Alkol haznesine alkolu doldurursunuz çakmağı çakarsınız hava sıcaklığına göre aşağı yukarı 10 dk içinde suyunuz kaynar. Alkol ocaklarında ispirto da kullanabilirsiniz ve ispirtoyu küçük kasabalarda bile bulabilirsiniz ki bu bence uzun yolculuklara çıkacak olan bir bisikletçi için iyi bir avantaj. Ayrıca alkol ocakları tencere setleriyle birlikte satılır. Bu setle birlikte kullanıldığında çadır içinde kullanmak için çok güvenli bir ocak haline gelir alkol ocakları. Tek eksisi suyu benzin ocağından 5 dakika daha geç kaynatması.

Yakıtının her yerde bulunması , çok basit bir sisteme sahip olduğu için arıza çıkartma ihtimalinin olmaması , tencere setiyle birlikte satılması , çadır içinde kullanımının güvenli olması (kötü hava koşularında çadır içinde yemek pişirebilmek güzel birşey) bence alkol ocağını öne çıkartıyor.

Ben resimdeki ocakların hepsini kullandım. Kesinlikle kullanımı en rahat olanı alkol ocağıdır. Bu sene -20 derecede Uludağda alkol ocağımı deneme şansım oldu ve o soğuktaki performansı açıkcası beni şaşırttı diyebilirim.

Son olarak da benzin ocağında tavsiye edeceğim marka MSR , bütan ocaklarda jetboil ve alkol ocaklarında trangia olacaktır.
    Mesut abi istiyorsan bu tür malzemeleri temin edebileceğin outdoor mağazaların linklerini öm ile yollayabilirim.

13. dreamboys69

dreamboys69 Kıdemli Üye

Seviye:
    ben bundan kullanıyorum.2sefer yemek 6 seferde çay demledik tek kartuşla.
    çok ta memnunum

Mesut Girgiç bunu beğendi.
  14. Speker

Speker Aktif Üye

Seviye:
    Selamlar,

Senelerce (nurgaz) lpg ocak ve kartuslarını kullandım. hiç bir guvenlik sorunu, kaçak, sızma, alevlenme olmadı. 10 sene önce aldığım kartuşlardan kalanları hala kullanabiliyorum. İnanın çakmak taşımaktan daha güvenli. Likit yakıtlı sistemler bana daha riskli ve kirli geliyor. Gazlı sistem hem pratik hem emniyetli.

Kartuşları bulunmuyor diye çok almıştim 10 senede zor bitirdim. (yılda bir iki tane ancak kullandığım için sanırım)

15. dreamboys69

dreamboys69 Kıdemli Üye

Seviye:
    kartuş bulamama sorunu olan varmı?artık heryerde bulunuyor.hatta toptan alınırsa ucuza geliyor

16. alpinist63

alpinist63 Kıdemli Üye

Seviye:
    benzin ocağını kullanmayı bilmiyorsanız patlama riski vardır hatta yüksektir..