Kamp alanı önerisi

Gezginiks

Üye
Tepki
250
İsim
Mustafa Doğan
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar,şuanda devam etmekte olduğumuz Türkiye Sahilleri turunda yarın Side'de olacağız.Duyumlarıma göre kamp için uygun bir yer değilmiş.Sizlere danışmak istedim.Side veya Manavgat'ta bisiklete uygun kamp yapacak bildiğiniz yer varmı acaba

Scudo

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
@Gezginiks
Side antik tiyatrosunun sahile uzanan doğusuna bakınabilirsiniz, iki sene öncesine kadar sakindi. Meyve agaçları ve çalılıklar hatırlıyorum. O noktadan sonra tesis, otel dizilerinin sona erir gibi göründüğü bir alan var. Ayrıca, Titreyengöl adında bir tür belde/mahalle var yine birkac km doğuda. Adı gibi güzel bir yer değil, yapay bir göl ama o yol üzerinde çamlık bir alan var. Orada kamp yapan Avrupalılara rastlamıştım. Son olarak Manavgat'la Side neredeyse aynı yer sayılır aralarında 5 - 6 km var. Manavgat çayını takip ederek ve ilcenin yerlilerine sorarak Oymapınar barajına doğru yol alabilirsiniz. Yine birkac kilometrelik yol. Orada rafting turları düzenleniyor. Ben bizzat gitmedim ama gidenlerden hem sakin hem de dinlencelik bir yer olduğunu biliyorum tabii gündüz saatleri icin, akşam saatlerindeyse memleketin bilindik tuhafliklarindan "baraj etrafinda sabaha kadar icmece, araba teybiyle oyun havaları dinleme dinletme" kültürü var. Bu da gördüğüm değil, duyduğum bir şey. Anlatanlar da aileleri yıllardır Side otellerinde çalışan arkadaşlarım.

Gezginiks

Üye
Tepki
250
İsim
Mustafa Doğan
Bisiklet
Scott
Çok teşekkür ederim hocam,çok makbule geçti.Dediğiniz gibi Sidenin doğusuna doğru bir seyrelme var.Birde aklımda manavgat şelalesi civarı var

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
@Gezginiks
Serinlemek için iyi bir yer şelale, biraz araştırarak kamp yeri bulunur diye umuyorum ama iyi yüzebiliyorsaniz bile cok cüretli olmayin bence. İyi kamplar.

Gezginiks

Üye
Tepki
250
İsim
Mustafa Doğan
Bisiklet
Scott
@Cemil Dada

Tekrardan teşekkür ederim hocam.Üşenmeden yazdıklarınızı dikkate alacam

@Cemil Dada

Tekrardan teşekkür ederim hocam.Üşenmeden yazdıklarınızı dikkate alacam

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
Hortlatayım. Arkadaşlar yumurtalık lagünü milli parkında kamp serbest mi acaba bilen var mı?

• Beğen
Tepkiler: mektupla

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.204
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet turunda kamp yapanların fotoğraflarını görüyorum. Öyle güzel yerler ve mekanlar ki orada olmayı çok isterdim fakat bazı korkularım var. Mesela ben yılandan çok korkarım. Hatta o kadar korkarım ki aile arasında lafı bile edilmez. Şimdi yazarken bile tedirgin oldum. Diğer sürüngenler ve böceklerden de hoşlanmam. Biliyorum doğa onların evi, biz onların misafiri oluyoruz kamp süresince ama yine de içim rahat şekilde kamp yapmak istiyorum. Kamp yapan arkadaşlar hiç karşılaşıyorlar mı bu tür canlılarla? Benim gibi birine verebileceğiniz tavsiye ne olur?

• İnanılmaz
Tepkiler: necmeddin

Aytaç DİREK

Daimi Üye
Tepki
1.489
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet turunda kamp yapanların fotoğraflarını görüyorum. Öyle güzel yerler ve mekanlar ki orada olmayı çok isterdim fakat bazı korkularım var. Mesela ben yılandan çok korkarım. Hatta o kadar korkarım ki aile arasında lafı bile edilmez. Şimdi yazarken bile tedirgin oldum. Diğer sürüngenler ve böceklerden de hoşlanmam. Biliyorum doğa onların evi, biz onların misafiri oluyoruz kamp süresince ama yine de içim rahat şekilde kamp yapmak istiyorum. Kamp yapan arkadaşlar hiç karşılaşıyorlar mı bu tür canlılarla? Benim gibi birine verebileceğiniz tavsiye ne olur?
Kampı bir tesisin çadır alanında yapmayı düşünüyorsanız yılan gibi sürüngenlerle pek karşılaşacağınızı düşünmüyorum çünkü kampçı sirkülasyonunun yoğun olduğu böyle alanlarda bu hayvanlarda pek bulunmak istemiyorlar doğal olarak. Ayrıca tesis sahipleri ilaçlama ve benzeri önlemleri sürekli uygularlar.
Ancak çadırınızı orman veya dağ gibi bir yere kurarsanız her türden mahlukatla karşılaşmanız olası bu nedenle bireysel kamp yapacaksanız o bölgedeki faunayı orman genel müdürlüğü sitesinden inceleyin.
Böcek kısmına gelirsek onlar heryerde var. Eğer iyi bir çadırınız varsa sızdırmaz sineklik fermuarını iyi kapatırsanız böcek möcek girmez içine.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

ModernOblomov

Daimi Üye
Tepki
2.496
İsim
Oblomov
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Mesela ben yılandan çok korkarım. Kamp yapan arkadaşlar hiç karşılaşıyorlar mı bu tür canlılarla? Benim gibi birine verebileceğiniz tavsiye ne olur?
Geçen hafta Ganos'ta doğa yürüyüşü yaparken tam üzerine basacakken saniyeler içinde gözden kayboldu hayvan. İyi de kamufle olmuş, hiç fark etmedim. Demem o ki istemeden de olsa zarar verirseniz hayvan doğal olarak savunmaya geçer ama bulaşmazsanız herkes olaysız dağılır. En azından bugüne kadar benim karşılaştığım yılanlarda öyle oldu. :) Geçen sene de Muğla'da bir yürüyüş rotasında yine aynen adım atacağım yerden resmen uçarak kaçtı hayvan.

Karşı örnekler yok mu, var tabii. Ahmetler Kanyonu'nda bir çocuğun engerek tarafından ısırıldığını söylemişti oranın görevlisi. Korkudan kanyona girip yüzememiştim çok istediğim halde. Olayın öncesini bilmiyorum tabii. Doğadayken her daim uyanık bir dikkat şart bence.

Çadırın içinde ise sürüngen ve böceklere karşı hiç endişeniz olmasın. (Girip çıktıktan sonra beklemeden fermuarını kapatmak lazım.) Ama iki ayaklılar için bir şey diyemem. Asıl korkulması gereken onlar aslında.

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Anadolu coğrafyasında Sultan engereği (Anadolu engereği) hemen hemen tüm yörelerde bulunan tek zehirli yılan türü. Güneydoğu Anadoluda kobra dahil 3-5 farklı cins zehirli yılan türü var.
Diğer yılan türleri halk deyimiyle sarı,kara ve çil yılan diyebilirim. İnsanı etkileyecek zehire ya sahip değiller yada zehirleri yok. Genelde insan görünce kaçarlar. Sıkıştırırsan kırbaç gibi enseye şaklağı atarlar. :)
Zehirli yılanların çoğunluğunun ortak özelliği gece avcıları olmalarıdır. Engerek türü kayalık ve taşlı alanları mesken edinmeyi sever.
Şimdi buraya kadar yazdıklarım genel bilgilerdi. 3-4 yıl önce Sivas'ta Kızılırmakta pirana balığı yakalandı. Globalleşen dünya olmaz , yaşamaz denen türleri farklı coğrafyalara taşıdı. Sözde beslemek için alınan yılan ve diğer türler Anadolumuz dahil birçok coğrafyaya yayıldı. Anadolu'daki bataklık alanlarda piton türlerine rastlanabilir. İlerde haberlerde görürüz. Coğrafyamıza ait olmayan başka tür yılanların bulunma ihtimali de yüksek.
Ne yapacağız ve nasıl korunacağız. Genel itibariyle zehirli yılan türleri, kuru ve kayalık sıcak ortamları sever. Boğa ve piton türü diğer büyük yılanlar nemli ve ılıman yerleri seviyor.
Kuş cennetleri,çöp alanları , balık,kocabaş ve kurbağa alanları kamp için ideal de olsa aynı zamanda yılan cennetleridir.
Dünyada değişen iklim koşullarının sonucu olarak Anadolu daha önce görülmeyen yılan türlerinede ev sahipliği yapabilecek iklimsel kıvama gelmiştir. Çok iyi yüzücü olan bu sürüngen tür denizleri aşıp karada yaşamaya da evrim sağlayabilir. Biyologlarımızın veya zeologların acil olarak sürüngen haritalarını güncellemeleri gerekiyor.
Modern teknolojinin geliştiği bu günlerde yılan ısırığına maruz kalırsanız ,panik olayını atlattıktan sonra fotoğraflamayı unutmayın. Hastanelerde doğru panzehire bu şekilde sahip olabilirsiniz. Yazdıklarım korkulacak şeyler değil. İnsana insandan daha zararlı bir varlık yoktur. Yılanların ilk saldırısı sahte ikincisi gerçek olur. Yani kolay kolay zehir enjekte etmezler. Kafa ,aurt veya öpüşmeye karar verip ağızdan aldığınız zehir ölüm dahil ağır sonuçlar doğurabilir.
Yılanlar tırmanırlar,zıplarlar, sürünürler ,yüzerler ve bazen uçarlar. Tehdit edilmediklerinde saldırmazlar.
Sabaha kadar yazsam bu hayvanların özelliklerini anlatmaya vakit yetmez. Soğuk ama kesinlikle muhteşem hayvanlar.
20210627_143226.jpg
Geçen haftaki dağ yürüyüşümden. Kara yılan dediğim tür. Kerata güzel poz verdi.😍:harika:

• Beğen
Tepkiler: M.İhsan

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.204
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Abi gözünü seveyim ben yazmadım mı o hayvandan çok korkarım huylanırım diye maşallah sen de döktürmüşsün. Neyse, verdiğiniz bilgiler çok kıymetli. Konuya hakim olduğunuz her açıdan belli. Vakit ayırıp bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Anlaşıldığı kadarıyla benim bu fobim yüzünden bu tür doğa aktivitelerini yapamayacağım.

Not: Büyük boyutlu yılan fotoğrafı için de çok sağol abi gece gece evin içinde kıvrandırdın beni.

bis212

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ören'de (Milas) kamp alanı öneriniz neresi olur? Kumsalda ücret vermeden kamp yapılabilir mi?

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Ören'de (Milas) kamp alanı öneriniz neresi olur? Kumsalda ücret vermeden kamp yapılabilir mi?
sahil taraflarında karavancıların durduğu bir yer var. 2016 da üç kişi kamp atmıştık orada. Ancak akşam karanlığında çadırınızı kurmanızı tavsiye ederim gündüz jandarma gelebilir. Bize de öyle demişlerdi şimdi nasıldır bilemiyorum.

• Beğen
Tepkiler: bis212