Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalpiye?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Fatih Toraman tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Toraman

Fatih Toraman YalağuzSeyyah

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Merhabalar,
    Zihnimi meşgul eden bir konu için sizlere danışmak istedim.
    Kendim amatörce %15+ yokuşları tırmanan biriyim.Buna rağmen plastik pedaldan ilerisine gidemedim.Spd muazzam birşey fakat fiyatı insanı iki kez düşünmeye itiyor.Kayışlı olan kalpiyeler yokuşlarda performansı arttırır mı?
    Düşüncelerini dile getiren üyelere çok teşekkür ederim :)

2. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    SPD'yi bir kez alırsın 10 sene kullanırsın . Kalpiye çok eskide kaldı . Tehlikeli durumlarda çıkarması zor olabilir , hele Türkiye'de aman aman

Fatih Toraman bunu beğendi.
  3. Fatih Toraman

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    "Cem unden" yorumunuzu belirttiğiniz için çok teşekkür ederim :) + ları hakkında bilgisi olan?

4. Ziya Yılmaz

Ziya Yılmaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bende yeni SPD'ye geçtim bir aydır falan kullanıyorum yokuşlarda çok güzel performans alırsınız, hızlanmanız falan çok değişiyor. Bence bir kez daha SPD pedalı düşünün derim.

5. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Zevk meselesi. spd kadar olmasada etkisi elbetteki var...

6. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    http://www.cambriabike.com/shopexd.asp?id=88845

bu olayın en makul ve pratik çözümü, tabii bence. Çok pratik, kullanışlı, kayışlı olmadığı için güvenli; yüzde yüz kilit pedal kadar olmasa da etkili. Decathlon da 10 tl idi. Bilginize

Fatih Toraman ve CandanC bunu beğendi.
  7. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    kalpiye bana tehlikeli geliyo...
    spd'yi sedece denemek için bile (en ucuz ürünlerle) fazla bi bütçe ayırmak gerekiyor...

o yüzden yukardaki ürün bana da çok mantıklı geldi :)

8. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kalpiye kullanıyorum gayet iyi birde bu düşme olayı senı ürkütmesin :) sonucta en ucuz yoldan spd ye geçsen +120 TL para gerek ama 20 Tl verıp kalpıye alabılırısın

9. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Uzun zamandır kalpiye ( hem kayışlı hem kayışsız Decathlondakilerden ) kullanıyordum, dün SPD aldım. Öncelikle Kalpiyenin çıkartılması zor değildir. Decathlondakilerde zaten kayış yok kayışlı olanları da tam sıkmayıp hafif boşluk bırakarak kullanıyorsunuz. Çıkartmak için ayağınızı geriye çekiyorsunuz. 15 dakikada alışırsınız. Performansa etkisi SPD kadar olmasa da yakındır. Zaten halen pist yarışlarında kullanılıyor kayışlı sistem. SPD hakkında konuşmam için henüz çok erken fakat alışma sürem kalpiyeden farklı olmadı yaklaşık 15 - 20 dakikada alıştım sayılır. Bugün 45 km.lik bir gezi yaptım, performansı gayet keyifli.
    Her 2 sistem için - / + larına gelirsek;
    kalpiyenin + ları:
    Ucuz
    Çıkartmak çok kolay
    Günlük ayakkabılarınızla kullanırsınız
    Kalpiyenin - leri
    Yerçekimi etkisiyle pedal sürekli ters duruyor. Giymeden düzeltmek gerekiyor.
    Ayakkabınızı değiştirince kayışları tekrar ayarlamanız gerekiyor.
    SPD + ları
    Pedalın yönü hep doğru
    Uyguladığınız tüm kuvveti çekiş sistemine aktarıyor.
    SPD - leri
    Pahalı
    Özel ayakkabı kullanmak zorunlu

Kişisel fikrim SPD takıp çıkartmak ayarları doğru yapılırsa hiç de zor değil. Kalpiye veya SPD korkulacak sistemler değildir. Performans almak için kullanmak gerekir. Şu an Cyclocros bisikletimde SPD, MTB de kalpiye takılı.

aslan bora ve Fatih Toraman bunu beğendi.
  10. Fatih Toraman

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Fikirlerini belirten tüm abilere çok teşekkür ediyorum :) Kalpiye fiyat performans olarak iyi görünüyor.Fakat spd'ye en ucuz yoldan girmeyi planlıyorum.Spd'ye çamur ne gibi zarar verir anlamış değilim.Su ile yıkayınca çamur akıp gitmiyor mu? Spd m520 çamurlu sürüşlerde sıkıntı yaratırmı?

11. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    520 çamur konusunda başarısız bir ürün fakat shimano da bunu gayet açık belirtmiş. kitabında sportif kullanım için demiş.Yarış performansı sunmamış.çamurun zararına da gelirsek senin dediğin gibi evde suyla yıkayınca çamur akar gider ama bisiklete binme esnasında özellikle yarışlarda ayaklar yere basmak zorunda ve yerin çamur olduğunu düşünürsek ayağını yeniden pedala koyduğunda cleats (kaller) de yapışan çamur yada pedal üzerinde biriken çamur kilitlenmeyi engelliyor bu sefer de kilitlenemeyince pedaldan normal pedaldan bile alacağın performansı alamıyorsun. ayakkabının ortasıyla yarım yamalak basman gerekiyor.yarışta büyük sıkıntı olur bu durum ama normal gezi ve turlarda sıkıntı yaratmaz. bisiklete binmeden ayaklarını yere ve binince selenin arkasından birbirine vurdurunca çamur düşer :) .Üst seviye pedallarda bu durum daha az rastlanır dizaynları ona göre daha uyumludur ve üzerlerin de sıkışık parça olmadığından (520 kadar) çamur birikmesi pedal da az görülür.kaller kısmı ise zaten shimanonun tüm modelleri için aynıdır fark yoktur.

Çamur konusunda en başarılı pedal ise tartışmasız crank brothers pedallardır.Bugün yaptığımız turda gayet net gördüm Gökay Konuk kullanıyordu o karda çamurda pedalda çamurdan iz yoktu.....