Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalp Rahatsızlıkları ve Bisiklet

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mert Bezgin tarafından paylaşıldı.

1. Mert Bezgin

Mert Bezgin Yeni Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Herkese selam!

Uzun bir aradan sonra (neredeyse 15 yıl) tekrar bisiklet sahibi olmaya karar verdim ve gözümü karartıp gücümün yettiğince bir yol bisikleti aldım (Cannondale Caad8 Tiagra). Lakin şimdiye kadar fiziksel olarak bana hiçbir zararı dokunmayan ve doğuştan gelen bir kalp problemim var: VSD; yani Ventriküler Septal Defekt; yani halk arasında bilinen adıyla "kalp deliği". Sorun şu ki, yeni bisikletimi yollarda "aylak aylak dolaşmak" için kullanmak istemiyorum. Lakin yol bisikleti kullanmaya nasıl başlanır, nelere dikkat etmek gerekir, yeni başlayanlar ve özel sağlık durumları olanlar için nasıl bir antrenman programı düzenlenmelidir bilmiyorum. Kalbinde benzer (delik) sorunları olanlar (tabii ki hiçbir delik birbirine benzemez zira hepsinin yeri, çapı farklıdır) bana yardımcı olabilirler mi acaba?

Bu arada yaşım 32, boyum 1.80m., kilom 74kg :)

burak ülsever bunu beğendi.
  2. Çınar Daş

Çınar Daş Aktif Üye

Seviye:
    mert abi bu konuda hiçbir bilgim yok sadece geçmiş olsun diyebiliyorum...

3. Mert Bezgin

Mert Bezgin Yeni Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sağolasın Çınar.
    Bu arada inşallah Kasım ayında doğacak oğluma da Çınar adını koyacağız. :)

Çınar Daş bunu beğendi.
  4. ozic

ozic Aktif Üye

Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/forumdisplay.php?f=25

"Sağlık - Antrenman - Beslenme" bölümü bu konu hakkında yardım bulmanıza daha yardımcı olacaktır.

Fakat kalp deliği gibi bir rahatsızlıkla kendinizi zorlamamanız çok önemli. Dikkatli olun. Geçmiş olsun.

Mert Bezgin bunu beğendi.
  5. burak ülsever

burak ülsever Aktif Üye

Seviye:
    Kalbinde olan rahatsızlığından ötürü geçmiş olsun öncelikle. Bisiklet kullanmanın vücuda sağladığı yararlar olduğu kadar bazı bünyelerde de nadir de olsa sorunlar yaratabiliyor. Bunlara kalp büyümesi de dahil. Benim görüşüm doktor kontrolünde çok fazla performans sarf etmeden, serin ve güneşten uzak zamanlarda bisiklet kullanman dır. Doktoruna danışmadan kullanmaman kanısındayım.

Saygılar.

Mert Bezgin bunu beğendi.
  6. Mert Bezgin

Mert Bezgin Yeni Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

7. Sedat GEDİKLİ

Sedat GEDİKLİ Yeni Üye

Seviye:
    Sayın Mert Bezgin,

Ben Sedat GEDİKLİ yaşım 56, emekli, ancak yaşama sarılarak kalan ömrümü daha da verimli geçirmeye çalışıyorum. Ben 2006 yılına kadar faal izci liderliği yapan, yaz, kış demeden dağda bayırda yürüyen ve hiç bir sıkıntı duymadan bu işleri yapan biriydim. Ancak nedendir bilmem bir kış kampında Kızılcahamam Kızılay tesislerinde SHÇEK çocuklarına kamp yaptıracağımız bir günde kalp krizi geçirdim beni ambulansla Ankaraya yetiştirdiler gereken müdahelelerin sonunda taburcu oldum ama arka arkaya 2 kriz daha geçirip en sonunda by-pass ameliyat olup bu güne kadar geldim. Şuna inanıyorum, hareketsizlik sıkıntı yaratıyor, sizin rahatsızlığınız konusunda fazla bir bilgim yok ancak doktorunuza danışmadan kendinizi yüke bindirmeyin derim. Sağlık kazanayım derken rahatsızlığınız sizi zor durumda bırakmasın.
    Ben bel fıtığı tedavisin gördüğüm sırada dr. bisiklete binmemi önerdi ancak kalp doktoruma danışmadan bu işe başlamadım bana tavsiyesi kalbimi çok zorlamadan sık molalar vererek binebileceğimi söyledikten sonra hemen bisikletimi aldım. tavsiyen sizde önce bir danışın. bu konuda bisikletçilere yardımcı olacak bazı saatler var kalp atışınızı saate yansıtan göğüs bandı ile kontrollarınızı yapabilir ve kendinizi riske atmadan sevdiğiniz bisiklete binebilirsiniz.

Geçmiş olsun.

Sedat GEDİKLİ

8. ottoman

ottoman Aktif Üye

Seviye:
    selamlar, bence kendınızı takıp ederek (sız vucudunuzu herkesten ıyı tanırsınız) duz yolları tercıh edın. ve tabı doktor tavsıyelerı herseyın onundedır!
    gecmıs olsun.