Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kalp problemı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında swaxy tarafından paylaşıldı.

1. swaxy

swaxy Yeni Üye

Seviye:
    herkese iyi aksamlar.sorunumu kısaca anlatayım:bundan yaklasık 1 ay once spora baslamam gerektıgını dusundum ve aksamları kosmaya basladım.uzun sure kosmamanın ve fızıksel aktıvıtede bulunmamanın bır sonucu olarak ılk gun 500 metreyı zor kostum.ılerleyen zamanlarda bu sureyı kademelı olarak 6 km ye kadar cıkardım.fakat gecen hafta uyku sırasında kalbım asırı derecede sancılandı.komık gelecek ama sabah kalktıgımda bunun ruya oldugunu sandım takı o gunun aksamına kadar.aksam aynı sancı spor sırasında olusunca erken bıraktım.o gunu takıp eden 2 gun boyunca derın nefes aldıgımda dahi kalbımde yırtılmaya benzer bır agrı olusuyordu.sporu bıraktım.1 haftadır kosmuyorum ve yırtılma hıssı yok dencek kadar azaldı.doktora gıtemeye gerek olmadıgnı dusundum.benım dusuncem soyle:kalp kasında yahut ona benzer bırseyde asırı yorulmaya dayalı yırtılma zedelenme yıpranma gıbı bırsey oldu ve 1 haftalık sure zarfında bu hasar tamıl edıldı.su an kosmaya korkuyorum sızce ne yapmalıyım.bu tarz bır problemle karsılasan varmı?

sımdıden okuyan yorumlayan herkese tesekkurler

2. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Üşütmeden de olabilir ama doktora gitmenizde yarar vardır.

swaxy bunu beğendi.
  3. enis57

enis57 Forum Demirbaşı

Seviye:
    bende 2-3 kere aynı durumu yaşadım.
    ve ilkinde hemen doktora gittim.Kalp resmini çektiler ve gayet normal olduğunu söylediler.
    Fakat ilk yapman gereken doktora gitmek ve biran önce git.......
    buna ilişkin içki,sigara,yemek düzenin ve aldığın gıdalar en son olarakda en önemlisi günlük yaşamış olduğun stresssssssss.....
    ek olarak koşu sporunu yaparken kullanmış olduğun donanım(kıyafetler genelde hep yanlış biliyoruz)belki terleyerek kendini koruyamadığın için......

daha bir çok neden olabilir.
    Ama dediğim gibi doktora gitmen

swaxy bunu beğendi.
  4. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Doktora görünün.

Kalp kasında yırtılma olduğunu sanmıyorum. :rolleyes:

swaxy bunu beğendi.
  5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Kalp kesinlikle şakaya gelmez; muhakkak doktora görünmelisiniz. O derece önemli bir organdır ki, işlevindeki en küçük bozukluğun bedeli spor hayatına son vermek olabilir.

swaxy ve HaliliOzturk bunu beğendi.
  6. laciverti

laciverti Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ilk yazıda yazım hataları ve eksikler vardı, ama düzeltme yazısı için gecikmişim.
    Moderatör arkadaşlar onu silerlerse mesaj kalabalığı olmaz. Teşekkürler.

Merhaba , Yaşını yazmamışsın :)
    Yaş önemlidir hastalıkları tanılamak için.Resimdeki sensen -ki sanmıyorum, sigara içiyor :))
    Hemen bırakmalısın.
    1.Kalp kasında yırtılma olmaz , yırtılır gibi gibi sancı olmaz, kalp sancısı "künt ve tüm göğse ağırlık binmesi" şeklinde bir ağrıdır.Yırtılır gibi ağrı ana damara, yemek borusuna ve mide-yemek borusu bileşkesine ait olabilir.Nefes almakla ağrı kalpden dolayı olmaz (göğüs duvarı kasları ve solunum yolları ile ilgili olaylarda olabilir).Gece uykudan uyandıran ağrı genellikle sindirim sitemine aittir, asit reflüsü ya da 12 parmak barsağı ülseri kökenlidir.
    2.Ağır egzersiz ile kalp ağrısı genelllikle kalbi besleyen koroner damarların darlığından (ateroskleroz veya yanlış şekillenme) nedeniyle olur, ki bu kişiler sıklıkla en azından 40 yaş üzeridir .En ileri şekli kalp krizidir.Dokunun kansız kalması hücrelerde ölüme sebep olur , buna "infarktüs" deriz.Hafif şekli "göğüs anjinası" adı alır ve genellikle 1-3 dakika sürer, istirahatle geçer.10 dakikadan uzun süreli göğüs ağrısı infaktüs lehinedir ve istirahatle geçmez.
    3.Gençlerde aort kapak darlığı önemli bir sorundur, spora başlamadan önce mutlaka tanı konması gerekir, ağır bir spor esnasında bayılma ya da ölmenin altında sıklıkla bu durum yatar.Aort darlığı romatizmal hastalıkda, sifilizde ve başka bazı özel durumlarda oluşur.
    4.Egzersiz esnasında, örneğin koşu belli bir hamlık dönemini takiben birden yapılrsa dolaşımın hızlanması nedeniyle çeşitli damarlarda ani akım artışı yaratarak ağrıya sebep olur.(Halk arasında koşma sonunda durunca dalağım kabardı denir, bu dalak kan akımının artmasındandır.) Aynı şekilde ağır egzersiz çizgili kaslara (bacak kasları) daha çok kan sevkini gerektireceğinden iç organlar bir süre daha az kan alacaklardır.Egzersiz devam ederse ağrılar başlayacaktır.Kalp atımının hızlanması da kalbin yeterince dolmasını engelleyeceğinden sonuçda pompalama da azalacak ve kişi baş dönmesi ve baygınlık yaşayacaktır.
    5.Sınırlarını bilerek ; egzersiz şiddetini "hafif ve kısa süreliden" günler içinde "hızlı ve uzun süreli" ye ulaştırmak gerekir.Bu vücudun ve dolaşım sisteminin uyumu için gereklidir.
    6.Egzersiz esnasında (koşu) soluk almayı iyi öğrenmek ve doğru zamanlamalı yapmak çok önemlidir.Ağzı açık ve hızlı solunum , solunum yollarını yakarak ağrıya sebep olacak ve yeterince oksijen almayı engelleyecektir.Bu da ağrı demektir (soluk soluğa kalmak!) Burundan derin ama yavaş soluk almak ve ağızdan üfler gibi dudaklar büzük ve yavaş vermek hem yorgunluğu giderecek hem de oksijeni akciğerlerin daha fazla kana geçirmesini sağlayacaktır.
    7.Ağır bir egzersiz programı (uzun koşu, uzun tırmanış-maraton ya da 400metre sürat koşusu örneğin) ön hazırlık dönemlerini mutlaka yapmalı, hekim kontrolundan geçmeli, kan basıncı, EKG, Akciğer grafisi görülmeli.
    Hekim sadece dinleme aleti ile kalbi dinleyerek kapak hastalıklarını ve ritmi bozukluklarını tanılayabilir.Akciğer hastalıklarını dışlayabilir.Hekim, sadece sizinle konuşmakla bile hastalık olup olmadığı hakkında %75 fikir sahibi olur.
    İKİ ÇIKARILACAK SONUÇ:
    *Ağrı varsa egzersizi hemen kes, en azından tempo düşür.Azalma var mı bak.
    (Bu, baldır ağrısı da olabilir, egzersizi kesmen gerekir)
    *Mutlaka hekime başvur ve olumsuz olasılıkları dışlat.

Sağlık diliyorum.
    Ufuk

Spec, swaxy, basri ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. lord

lord Üye

Seviye:
    usutmussundur.

swaxy bunu beğendi.
  8. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    bahsettiğinize benze problem geçen sene benim başımada geldi ve üstüne düşmedim ilkinde ama bir kaç sefer daha tekrarlayınca soluğu doktorda aldım.

durumumu anlattım ve gerekli tahliller v.s. yapıldı incelendi ve sonuç mide ile alakalı olduğu kanısına varıldı.

şimdi sana tek tavsiyem kendi sağlığın açısından doktora görünmen olacak.

swaxy bunu beğendi.
  9. swaxy

swaxy Yeni Üye

Seviye:
    herkese teşekkür ediyorum.yazılarınızda bazı sorular sormussunuz.cevaplamaya calısıyım:

1-yasım 18
    2-hiçbir kötü alışkanlığım yok
    3- resımdekı ben degılım:)

gercekten de doktora gıtmem gerektıgını dusundum yorumlarınızı okuyunca.bu arada bırkac seyden bahsetmeyı unutmusum ılk yazımda.agrı gogus kafesının dıs kısmında da yasanıyor fakat buradakı agrı kas agrısı seklınde.uzun sure kullanılmayan kasların hamlaması gıbı bır agrı.buna karsın sag tarafta aynı agrı yok.sureklı sınav ,barfıks cekıyorum belkı bunun sebep oldugu bır agrıdır dıye dusunuyorum tek yonlu bır agrı olsada.belkıde ıctekı problemle ılgılı bır agrıdır.

uzun lafın kısası en ıyısı doktora gorunmelıyım...

herkese tesekkurler

10. toprakec

toprakec Kıdemli Üye

Seviye:
    uzun süre spor yapmamıştım ilk baş evde şınav, mekik hareketleriyle çalışmaya başladım ve ertesi gün karnım ve göğüsüm çok ağrıyordu.Ve telaşlanmıştım ama ara verince geçti.Nedeni ise yanlış yöntem ve aşırı yüklenme.:D Ama sizde ki ciddi birşey olabilir doktora gitmekten zarar gelmez.

11. lord

lord Üye

Seviye:
    kosarken kalbinde veya diger organinda batma vb. seyler oluorsa buyuk bir neden olarak gosterilen bir sebep vardir. o da kosuda nefes alma sirasinda hangi ayagimizi attigimiza dikkat etmekdir.eger sag ayagimizi atarken batma vb.oluosa,duzeni (nefes alip verme) sol ayagimiza gore ayarlamaliyiz.emin olun bu işe yarayacaktir.kisaccasi nefes alip vermeyi adima ve yone gore ayarlamak gerekir

2.neden ise yumurta spordan once kesinlikle yenmemeli spordan sonra istedigin kadar ye kosu sırasinda olumsuz seylere yol acar.
    kosudan once mide kesinlikle bos olmali
    bunlari dogru yapmalisin