Kalp kapakçıkları

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Arkadaşlar ben de bulunan bir sıkıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum öncelikle.
Acaba bende olan bu durum başkalarında da var mıdır ? Varsa sıkıntı yaşamış mıdır?

Çektirdiğim EKO sonucunda minimal kalp kapakçıklarına kaçırma varmış. Bunun en büyük nedeni vücut itibariyle fizyolojik bir şeymiş. Benim bazı uzun arkadaşlarımda da var. Ağır spor yapmamam lazımmış. Ağır spordan kasıt nedir burada ?
Ayrıca böyle sıkıntı yaşayıp sonradan düzelme yaşayan var mı ? Ya da ciddi sıkıntı yaşayan ?

Scudo

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Bence bunu bizden çok gittiğin hekime sormalısın. burada prof dr. dahi olan arkadaşlar olsa tahlillerini, gerekli şeyleri görmeden cevap veremezler diye düşünüyorum.

Daha sonra ise çok geçmiş olsun diyorum. Kalp şakaya gelmez sen bence hekiminle görüş..

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Yani dedikleri şeylerden bir kaçını örnekleyeyim , boğazı yüzerek geçmeyeceksin, halter kaldırmayacaksın , anlık yüklenmeyeceksin vücuduna demişlerdi. Tekrar kontrole gideceğim zaten 2 ay sonra.
Benden bunu yaşan başka insanlar var mı ? bunu öğrenmek istiyorum.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Sızıntıdan kasıt eğer kalp kapakçıklarındaki üfürümse eğer bende de vardı.Kilo aldım düzeldi.Şimdi koşu bandında 1 saat takılıp 45 dakka bisiklete binip birde halter kaldırıyorum üstüne :D
Tam anlayamadım sızıntıyı :D
Ayrıca geçmiş olsun kanka :)

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Bu tür başlıklar ve sorular sıkıcı olmaya başladı artık, dışarıdan gören de muayenehane yada keskin üfürükçü Rutubet amcanın tekkesi sanacak yahu :)

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
bu konuda başka yorum yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.Lütfen konu açan arkadaş yanıtını eğer gittiği dr da bulamadıysa başka doktorlarda arasın ....

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Abilerimiz gerekli cevapları vermiş.Tavsiyem iyi bir kalp doktoruna gözükmen kanka :)

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Benim bu başlığı açma sebebim bu sıkıntıyı yaşayan başka insanlar da var olup olmadığıydı. Teşekkürler. (Eğer konu kalabalığıysa, konu kilitlenebilir. )

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ

Uğur Demirtaş

Daimi Üye
Tepki
244
İsim
Uğur Demirtaş
Bisiklet
Salcano
..zencefili çekip,karabaşotu ve ısırganotuynan...
kimsenin burdan reçete yazacak hali yok.Serbay kardeş de cahil biri değil.Nasrettin hoca misali halimden en iyi damdan düşen anlar diye düşünmüş olmalı.Geçmiş olsun..

• Beğen
Tepkiler: Serbay Akar

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Geçmiş olsun bisiklet sporu görecelidir ağır bir sporda olabilir rahatda olabilir ama sen doktoruna iyice danış kalp iş sakat iş dememe gerek yok sanırım

• Beğen

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@Serbay Akar
şöyle cevap vereyim bahsettiğin şey kalp dışında bir yer olsaydı,herkesin paylaşmasında yarar olabilirdi,ama burada herkesin samimiyet ve doğruluğuna inanamazsın,aynı rahatsızlık bile olsa bunu anlıyamayız,acaba aynımı,örnek senin bahsettiğin yer ,cevap veren için aynı gibi gözükebilir ama aslında değildir,sende yanlış bilgi almış olabilirsin.amaç senin sağlığın...

• Beğen
Tepkiler: Ali AKTAŞ

Cem Kılınç

Daimi Üye
Tepki
201
Şu açılan başlıkları beğenmeme konusunu anlamış değilim merak eden okur, etmeyen okumaz.
yardımcı olmayacaksa kimse gölge yapmasın lütfen.

Tepki
30
@Ali AKTAŞ
niçin skıntı yaşadığınızı anlamış değilim forumda herşeyden bahsediliyor sizin ilgilenmediğiniz ya da çözüm üreteceğiniz bir durum değilse cevap yazmazsınız olur biter... Anlaşılan arkadaş bizlerden destek görmek ve fikirlerimizi yada deneyimlerimizi öğrenmek istemiş masumane kimsenin hekimliğe soyunmasına ya da recete yazmasına gerek yok sizin tepkinizle konuya yaklaşılmamalı bence gün ola devran döne belki sizde birgün bu forumdan böyle bir talepte bulunabilirsiniz değil mi?

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Fırat abi endişeni anlıyorum şükür iyiyim, bir sıkıntım yok. Takiplerimi de zamanı geldikçe yaptırıyorum. Tabi ki asıl kaynağım doktorum. Gelişimi bu durum ortadan kalkabiliyormuş bazen. Bunu geçirip düzelenler var mı ?

Akla mantığa uymayan şeyleri yapacak değilim. Teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: Fırat Dizman

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@Serbay Akar

16 yaşında erkek bireylerinde minnacık kaçaklar masumdur. burada minnacık kaçaktan ne anlamak gerekir ne anlamamak gerekir bu tartışılır elbet.

Bugün burada bisiklet bine herkese EKO çeksek kim bilir kaç kişide normale kaçabilecek anormal durumlar çıkar kim bilir.

Tüm bunlara rağmen insanların kalbur üstü kulaktan dolma bilgilerle sana cevap vermelerinden korkuyor asıl bu topiğe karşı çıkanlar. Bunun sebebide hem seni hemde forumu korumak için ama çoğunlukla seni.

Evet senin rahatsızlığın amanda aman çok nadir görülen bir şey değil. Bende iki sene önce kontrol maksatlı (e yaş 33 idi o zaman) bir kardiak check-up dan geçmiştim. Aynı şey banada söylendi yani denildi ki mini mini bir kaçak var.

Eğer bu sorunum hayatımı engelleyecek kadar büyük olsaydı daha ileri kardiak tahliller yapılacaktı ama gerek görülmedi.

Şimdi şunu iyice irdilemek gerekiyor; tüm bunlar sana yol gösterici olabilir inşallah.

1. Seni kalp için EKO'ya sürükleyen neydi? Yani ne oldu da EKO çekildi?
2. Kaçak minik bir şeyse bu minik kaçak senin kan gazı değerlerini ne kadar etkiliyor?
3. İleri kardiak tahliller niçin yapılmadı? Bunun minik olması ne kadar sürecek?
4. Ailede kardiak problemi olanlar var mı? Varsa kim ne kadar sorunlu?
5. ?
6.?
7:?

Şİmdi burada 5,6,7 soruları yok. Neden? Çünkü o kadar çok şey var ki bu konuyla ilgili. İnsanlar kardiolog olmak için 6 yıl tıp okuyup üzerine 4 yılda kardiak uzmanlık yapıyor. 10 yıllık bir bilgi denizi. Hangisini tartışalım?

Umarım her şey senin için çok güzel olur.

Ancak benim hislerim (bak ben 1996'dan beri ambulansta çalışıyorum) bunun normal istatiki olarak minik sınırlar içinde olduğudur. Bu forumda doktorlarımızda var ilgili, bilgili, tecrübeli. Yazı yazmazlar ama takip ederler.

Son olarak kendi canını hiç kimsenin ön görüsüne, hislerine ve tavsiyelerine bırakma. Git Sosyal Güvenlik Kurumuyla kardioloji anlaşmalı olan bir özel hastaneye adam gibi baktır kendine. Ha SGK'an yoksa önemli değil. 18 yaşının altındaki herkez tam koruma altındadır. Al TC kimliğini devlet ya da üniversite hastanesine git.

Sevgiler..

Sezer Özdemir

Daimi Üye
Tepki
122
Dostum Oncelikle Buyuk Gecmis Olsun

Sımdı burada ne desek yalan olur doktorunla bı konus bole bole bısıkletı sevyıroum falan de sanırım sorun cıkmaz ama bayırlarda bılemem :D

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
@nilufer eris

Şahsım adına bir sıkıntım yok, ben burayı okuyup havadan atılan sözlere ciddiye alınıp yanlış uygulamalar yapılmasını istemiyorum, kastettiğim sadece bu başlık için geçerli değil, ama hayati önem taşıyan bu konuda kesinlikle taviz verilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu derecede önemli(hayati) konuların tartışılma yeri burası olduğunu sanmıyorum. İnsanlar burada her yazılanı ciddiye alabiliyor.

Ben hangi dert için nereye başvuracağımı iyi bilirim düşüncem bunu herkesin farkında olması ,üfürükçüye değil ilgili yere, burada neleri ciddiye alacaklarını bilemezsiniz,bana bir çok mesaj geliyor '' abi şu ilacımı kullanmamı söylüyorlar kullananlar çok memnunmuş falan da falan...'' böyle uzayıp gidiyor, burada insanlar herşeyi ciddiye alıyor,

Benzer durumların vahametinin farkında olduğunuzu sanmıyorum, eğer bu bölümdeki mesajlarıma dikkat ettiyseniz, ortak noktası bu olmuştur.

Kişisel amacım da bu sporu profesyonel olarak yapmış biri olarak (ayrıca beden eğitimi ve spor öğrt. bölümü mezunu olarak) kişilere doğru bilgi ulaşmasını sağlamaya çalışmaktır. Bunun yanında çok fazla yanlış bilgi de dolanıyor ortalıkta.

Beni de tanımadığınızı varsayarak yaklaşımınızı bir miktar haklı görüyorum aslında.

Selamlar.

• Beğen

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
aynı sorun bendede var.kalp kapakçığın kan sızdırıyo dedi doktor.ancak bana hiç engeli olmuyo.zaman zaman kalbim sıkışıyo ama bu yapıcaklarımdan geri kalmama neden olmuyo.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
evet bu sıkıntı çoğumuzda olabilir!!!,bu yazıda 3 kişi bu kaçaktan bahsediyor,peki bunu nasıl fark ettiler veya fark etmelerine neden olan neydi? ne hissetilerde dr. gitme ihtiyacı duydular?antrenmanlarda ne sıkıntıları oldu?
paylaşmalarını bekliyorum...

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Fırat abi benim taa çocukluktan geliyor.Doktor kalbimi dinlerken farketmişti.Ben 6 yaşında falandım.Her sene düzenli kontrole gittim.SOnra doktor kapandığını söyledi o kaçağın :)