Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalp hastası için bisiklet

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında tahsink44 tarafından paylaşıldı.

1. tahsink44

tahsink44 Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar,

3 ay önce kalp krizi geçirdim. Yapabileceğim sporlardan biri de bisiklet kullanmak.
    Ama yarış yapmak , downhill gibi tehlikeli şeyler yapmak yasak.
    Kısaca zorlamam gerekiyor ve düşmemem gerekiyor.
    Beni fazla yormayacak bir bisiklet olması gerekiyor.
    Daha önceleri hep dağ bisikleti kullanmıştım.
    Ne tür bisiklet tavsiye edersiniz.?

site içerisinde oturuyorum ve site içerisi parke taşlı.. Onun dışında ağırlıklı olarak asfalt olmak üzre az da olsa stablize yollarda kullanabilirim.
    Daha önce hiç yol bisikleti kullanmadım. iki büklüm şekilde bisiklet kullanabilir miyim bilmiyorum.
    Eğer marka model tavsiye etmek isteyen olursa bütçe 2000- 5000 TL arası.

Önerilerinizi bekliyorum.

2. ramazanedis

ramazanedis Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tahsink44 bunu beğendi.
  3. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Yol bisikleti alın, 2 büklüm kullanmak rahatsız bir pozisyon değil aksine daha avantajlı bir pozisyon. Rahat geometrili yol bisikletleri var onlardan alabilirsiniz.

Bisiklete binen herkes düşer kaçarı yok, bundan korkmaya da gerek yok. :) Bu arada geçmiş olsun.

tahsink44 bunu beğendi.
  4. Halil özcan

Halil özcan Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    tahsink44 bunu beğendi.
  5. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Tahsin bey , Ben farklı tavsiyelerde bulunacağım.

3 ay önce bir kriz geçirdiyseniz , Öncelikle spor yapıp yapamayacağız konusunda sizi takip eden doktorla konuşun . Eğer izin verirse bence önce tempolu yürüyerek ve sonrada hafif tempolu koşular yaparak öncelikle kondüsyonunuzu arttırın. Yüzme biliyorsanız , kendinizi hırpalamayacak tempoda Yüzmede olabilir.

Sizi taburcu ederlerken , size yapılan tedavinin ne olduğu ve hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini gösteren epikriz raporu uzunca bir süre ayrılmaz bir parçanız olsun. Kan sulandırıcı kullanmak durumundaysanız INR değerlerinizi sabitlemeden öncelikle spor yapmaya başlamayın.

Tüm bunları yaptıktan sonra bence bisiklet düşünmeye başlayın. Bisiklet olarak ne tavsiye edebilirim diye düşünüyorum. Eğer size müdahale edilirken gögüs kafesiniz , cerrahi müdahaleyle açılmak durumunda kaldıysa öncelikle mümkün olduğu kadar dik oturabileceğiniz bir city bike veya katlanır küçük tekerli herhangi hafif bir modelde olur.

Ama tekrar ediyorum doktorunuz danışmadan böyle işlere kalkmayın. doktor kontrolünde iseniz kontrollerini asla aksatmayın.

hkns, Uğur S., Murat B. ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  6. tahsink44

tahsink44 Yeni Üye

Seviye:
    Bu modeli dikkate alacağım.Daha önce aşağıdaki modeli incelemiştim.
    http://www.aktifpedal.com/specializ...rrus/sirrus,comp,şehir,bisikleti#.U6Crc_l_tc4
    Sirruslardan fiyat performans açısından sizin verdiğiniz linkteki daha doğru bir ürün müdür sizce?

Kitlemeli maşa düşünmemiştim.Dikkate alacağım.Teşekkür ederim..

Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim

7. tahsink44

tahsink44 Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
    Epikriz raporumu cüzdanımda taşıyorum.KAn sulandırıcı içiyorum ama INR değeri nedir bilmiyorum. Ama EF değerimin 48 olduğunu söyleyebilirim.
    Göğüs kafesi açılmadı , stent takıldı. Sürekli doktor kontrolündeyim.
    ilk 6 aylık dönemde bisiklet kullanmam yasak.SAdece günlük tempolu yürüyüşe izin var.
    Neden bisiklet bakıyorsunuz diye soracak olursanız , bu işler başıma gelmeden önce bisiklet kullanmaya başlamıştım fakat yanlış modelle başlamışım. Bisiklet kullanmayı seviyorum.
    her gün internet başında model araştırnaktan da kafayı sıyırmak üzreyim. Yani doğru model nedir , merak ettim. Bisiklet alımını 3 ay sonra gerçekleştireceğim. Tabi ki doktorum izin verirse.

8. ramazanedis

ramazanedis Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben öylesine sirrus un herhangi birini benim tavsiyem sirrus un herhangi biri bu arada geçmiş olsun

9. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun.

Sizin incelemiş olduğunuz Sirrus Comp'ta 2'li aynakol olduğu için size pek uygun olmayabilir. 3'lü aynakollu olan modellerde vites oranları daha düşük sayılardan başlar, bu da yokuşları daha düşük hızlarda, kendinizi daha az zorlayarak çıkmanıza olanak verir. Sirrus serisinin fiyat/performans olarak en çok tavsiye edilen modeli Comp ile Sport arasında yer alan Elite modelidir, 3x9 vites sistemi vardır.

10. tahsink44

tahsink44 Yeni Üye

Seviye:
    Tesekkur ederim Murat bey,
    Gonlumde yatan markalardan biridir specialized.
    Peki sizce yol bisikleti mi ,şehir bisikleti mi?

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Yazacaklarım biraz canınızı sıkacak ama bilmenizde fayda var.

En kötü ihtimalleri düşünerek , 2. kriz veya baygınlık gibi durumlarda işe yaraması için , Öncelikle spor aktivitesi yaparken bu raporu görünür bir yerde taşıyacaksınız. Bir kriz veya fenalaşma esnasaında kimse ceplerinizi karıştırmaz. Askeri cüzdan gibi boyuna asılan bir cüzdanda olabilir mesela. Cüzdan üzerine permanent kalemler "Tıbbi rapor" yazarsanız dahada dikkat çekici olacaktır.

Bir askeri künye yazdırın. Tc kimlik numaranız ve acil durumlarda aranılmasını istediğiniz telefon numarası olsun. "Kalbinde stent takılıdır" ibareside olsun. Çünkü bizim vatandaşımız iyilik yapacağım derken sağlam adamı bile sakatlar . Bu künyeyi boynunuzda gören ve okuyan hiç dokunmadan ambulans arar. Tıbbi personelde boynunuzdaki cüzdandaki raporu görünce okur ve tam olarak nasıl müdahale etmesi gerektiğini bilir ( İnşallah )

İkincisi her zaman yanınızdaki kişilere rahatsızlığınızı , ilaçlarınızın nerde olduğunu ve dozlarını söyleyecekseiniz. Spor yaparkende , çalışırkende , eğlenirkende durum aynen böyle.

INR değeri kan sulanması ile alakalı ölçüm değeridir. Yanlış bilmiyorsam 2.0 ile 2.5 aralığında olması istenir. 2.0 dan daha düşük olursa kanınız yoğunlaştığından kalbiniz zorlanır , 2.5 dan çok fazla olursa kanınız köpürür ve bayılacak gibi hissedersiniz. Oanik yok. bir kaç gün kan sulandırıcı kullanmazsanız normale dönüyorsunuz. Kan sulandırıcı olarak Coummadine kullanıyorsanız sırf bunun dozunun ayarlaması ortalama 6 ay sürer, Bu sabitlendiğinden iyice emin olmadan dokturunuz hiç bir spora izin vermez. Bundan dolayı bisiklet sürmek için daha ortalama 1 seneniz var.

İşin en can sıkıcı yerine geliyorum. Eğer SGK anlaşmanız varsa ve size takilan stent Sgk tarafından karşılandıysa çokta sizi panikletmek istemiyorum ama çok kaliteli bir stent olmayabilir. Daha doğrusu SGK nın ödeme yaptığı stentler çokta iyi değil.,

Ayrıca bisiklet arayışları içinde hiç kafayı sıyırmaya gerek yok. Hız istiyorsanız aerodinamik oturuş tarzından dolayı yarış tarzı , Rahatlık istiyorsanız şehir bisikletleri içinde alabileceğiniz en hafif bisikleti alın. Seçerkende bu tarz bisikletlerin pedal , sele ve gidon ayarları oturuş tarzına göre nasıl yapışlır , önce bunu öğrenip , sonra almayı düşündüğünüz modelin ayarlanabilir aralıkları buna göre ayarlayıp , sizin ölçüleriniz içinde kalıyorsa alın ve kimseyede kulak asmadan keyif ala ala sürün. tyapılan en büyük hata önce almak sonrada sürücüye uygun hale getirmek için extra aksesuarlar aramaktır.

Ama en az 1 sene bisiklet yasağını bizzat doktorun kendisinden duyarsanızda şasırmayın.

tahsink44 bunu beğendi.
  12. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Galiba gönlünüzden yol bisikleti geçiyor ama çekinceleriniz var, ikisini yazmışsınız: iki büklüm sürüş pozisyonu ile stabilize yollar ve parke taşlı yerlerde konfor. İki büklüm olmayı fazla dert etmeyin, gidonun üstünden tuttuğunuz zaman rahat geometrili bir yol bisikleti ile Sirrus gibi sportif bir şehir bisikleti arasında çok az bir fark oluyor. Kilit taşı yollar (sitenizin böyle olduğunu tahmin ediyorum) da sorun değil, ancak arnavut kaldırımı ve stabilize yollarda yol bisikleti ile gitmek mümkün olsa da birkaç yüz metreden sonra eziyete dönüşüyor.

Bunlara bir tane de bek ekleyebilirim: vites oranları... Yol bisikletlerinin vitesleri genelde oldukça yüksek oranlardan başlıyor, 3'lü aynakolu olanlar bile küçük yaprak 26 değil 30 dişli olduğu için en düşük viteste Sirrus Comp benzeri oranlara sahip oluyorlar. Bisikleti arabaya yükleyip sahile götürecekseniz ya da yokuşsuz yolları olan bir yerde yaşıyorsanız bu da sorun değil ama tempolu yürürken nefes nefese kalmanıza sebep olan yokuşlar varsa yol bisikleti ile çıkmaktan mutlaka kaçınmanız gerekir.

tahsink44 bunu beğendi.
  13. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bence bisikletten kopmamak için 1 sene katlanabilir bisiklet ile idare edin. Sahil tarzı yerlerde güzelce gezebilirsiniz. Tabi güneşin altında fazla durmayacak şekilde.

tahsink44 bunu beğendi.
  14. tahsink44

tahsink44 Yeni Üye

Seviye:
    Evet doğru tespit. Gönlümden full karbon bir yol bisikleti geçiyordu.Sebeplerimden birisi hafif olacağından yokuşlarda zorlanmam diye düşünmüştüm ama ama anlatımlarınızdan dişli oranlarından zorlanacağını anladım.
    Diğer bir nedeni de merak.Hiç kullanmadığım bir model çünkü.

15. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:

Bunların hiçbirisine gerek yok. İnsan normal hayatını yaşamalı. Üstünde bir takım raporlar, künyeler ile hayat yaşanmaz. Yanındakilere kullandığın ilaçlar hakkında bilgi vermek onları ürkütmekten başka bir işe yaramaz. İnsanın başına bir şey geldiği zaman zaten acil yardım ekibi gelip gerekenleri yapacak. Acil ekipler insanın tenine baktığında ne olduğunu anlayabilen ekiplerdir.

İnsanın yara, kırık gibi engelleyici şeyleri yoksa ve kendini iyi hissediyorsa şu kadar ay bu kadar ay spor yapma demek anlamsız. Zaten spora çıktığında vücut direnirse devam edemez. Vücudun böyle güzel tarafları var. Vücudun sinyalleri var.

tahsink44 bunu beğendi.