Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalp Atışlarında Dengesizlik !!!

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Volkan ULUÇ tarafından paylaşıldı.

1. Volkan ULUÇ

Volkan ULUÇ Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar;

10 yıl devamlı bindiğim bisikletim çalındıktan 2 yıl sonra 12 Nisan da tekrar bisikletimle yollara koyulmak için hazırdım. Başlangıçta zorlamadan düz bir parkurda günde 1 saat 20 Km yol yapıyordum. Bu 1 ay kadar böyle devam etti. Sonrasında kendimi fazla zorlamadan 40, 50, 60, 70 km gibi gittikçe artan geziler yaptım. Hatta Ege bölgesine gittiğim geçen hafta 150 Km yol yaparak eski performansımı yakalamaya başlamıştım. Bu arada kilom boyuma göre bisiklete 2 yıl ara vermenin ve alkolünde etkisi ile 20 kilo fazla. Fakat dün çıktığım akşam gezisinde hiç beklemediğim birşey oldu ve daha 10. km lerimde bir anda göğüs bölgemde ağrı başladı. Fazla zorlamama rağmen bu ağrıya anlam veremedim. Hemen durup nefes alışverişimin düzene girmesini bekledim ama nedense kalp atışlarım düşmüyordu. Gezimi yarıda bırakıp eve yöneldim. Yürüyerek belli bir mesafe katedince kalp atışlarım biraz düşmüştü bende buna aldanarak tekrar bisiklete bindim. 200 mt gitmeden tekrar kalp atışlarım arttı. eve vardığımda hala kalp atışlarım yüksekti ve olağandan fazla ter atıyordum. Hemen duşa girdim sonrasında yatakta uzanarak dinlenmeye çalışsamda kalp atışlarım hala yüksekti. Yarım saat kadar sonra normale inen kalp atışları ile biraz daha iyiydim. Yaşadığım bu 1 saatlik süre beni aşırı tedirgin etti. Daha önceleri zor turlarımda bile başıma gelmeyen bu sıkıntının sebebini sorgulamaya çalışıyorum. Yardımlarınıza ihtiyacım var.

Boy: 178
    Kilo: 98
    Sigara: Evet
    Alkol: Evet
    Gezi öncesi aşırı ve ağır yemek yemedim. Aşırı sıvı tüketimi yapmıştım.

Bursa'dan selamlarımla...

2. Erman ALKAYA

Erman ALKAYA Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşım büyük geçmiş olsun öyle durumlarda fazla zorlamamanı tavsiye ederim düzensiz kalp atışları aşırı adrenalin ve dediklerine göre (kilo, sigara, alkol) kalp krizi durumunu bünyeni zorlamanla tetikleyici olabilir. Lütfen dikkatli ol en kısa sürede de doktora gitmeni öneririm bizim dediklerimiz ne kadar da olsa bir doktor kadar yeterli değildir. Tekrar geçmiş olsun.

Saygılar...

3. Volkan ULUÇ

Volkan ULUÇ Aktif Üye

Seviye:
    Her türlü riske açık durumdayım. Sigara, alkol, kilo.
    Bisikleti bıraktığım 2 yıl beni çok geriye itti. Spor yapmamak içtiğim içkiyi göbekte tuttu.
    Bu yüzden asılmak gerek pedallara dedik ama bünyeyi zorlamamak görek bunu öğrendik. Yoksa pedal aşkı ile ölecektik. :)

Teşekkürler.

4. Erman ALKAYA

Erman ALKAYA Kıdemli Üye

Seviye:
    Pedallara asılmak konusunda sana hak veriyorum bende 2007'den beri kullanmıyordum bisikleri o ara bırakmıştım bir kaza sonucu, fakat bu son bir ay içinde tekrar başladım yeni bir bisikletle, bende biraz zorladım kendimi popomdan 1 hafta kendime gelemedim. :D Sende iyisimi alıştıra alıştıra kısa süreli sürüşlerle revize et kendini. :D

5. Barış Özkan

Barış Özkan Kıdemli Üye

Seviye:
    Bir doktora görünmelisin. Başka sebepleri olabilir. Normal tempo ile kendini zorlamadan yapılan bisiklet sürüşleri kalp atışlarını düzenler. Ne kadar ara verirsen ver, sadece kondisyon kaybın olur. Zamanla eski kondisyonunu yakalarsın.

Büyük geçmiş olsun.

Mesut Girgiç bunu beğendi.
  6. Volkan ULUÇ

Volkan ULUÇ Aktif Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun...
    Bizde o sıkıntıyı çektik şimdi alıştık. Sende dikkat et bence zorlama. Biz zorladık gidiyorduk valla.

7. Volkan ULUÇ

Volkan ULUÇ Aktif Üye

Seviye:
    Sağolasın. Altında yatan nedenleri kendi elimle yazdım belki de ama önce yaşadığım sağlık sorunlarının bir neticeside olabilir diyorum. Doktor için randevu aldım. Görünmekte fayda var.

8. Erman ALKAYA

Erman ALKAYA Kıdemli Üye

Seviye:
    Randevu almakla iyi yapmışsın randevun sonuçlanana dek fazla zorlama kendini.

Benimkisi sadece uzun süredir bisiklet kullanmamaktan kaynaklı bişey zamanla yerine oturacaktır koltukla popom arasındaki münasebet. Alışacakalrdır birbirlerine, yoksa o koldutu başka koltukla aldatırım. :D

9. Volkan ULUÇ

Volkan ULUÇ Aktif Üye

Seviye:
    Aranızdaki ilişki zamanla düzelir. Ara ara jestler ile gönlünü alın. Fazla baskı yapmayın yoksa sizden çok pis intikam alır.

Bu arada bir diyetisyene başvurmaya karar verdim. Kırmızı et ve alkolle olan ilişkimize ara vermeye kararlıyım. Yoksa temelli ben ayrılacağım bu dünyadan :D

10. Ümit Arabacı

Ümit Arabacı Kıdemli Üye

Seviye:
    hocam sigara ve alkol gerçekten çok etkiliyor, ölücülerimiz aynı :D bende 1,78 kilo 98 yaş 25 ben bisiklete binerken 1 ay kadar içmedim sigara cidden binerken çok fark ediyor sonra nasıl olduysa tekrar nalet melete başladım ve başladığım zamanda 2 hafta kadar iş okul durumlarından binemedim bisiklete şimdi tekrardan binmeye başladım ve biraz zorladığım zaman kalp atışları çok fena yükseliyor o 1 ay içmediğim sırada hiç böyle olmamıştım alkolda var ama o kadar çok değil ayda 3-4 defa belki öncelikle sigara ve alkolü bırakmayı deneyin ben öyle yapacağım çünkü :D
    bide nedense bugün bisiklete bindiğimde bir süre sonra miğdem bulandı yavv hiç böyle olmamıştıı

11. Volkan ULUÇ

Volkan ULUÇ Aktif Üye

Seviye:
    Mide bulandısının altında başka nedenler yatıyor olabilir.

12. Barış Özkan

Barış Özkan Kıdemli Üye

Seviye:
    Alkol ve sigara her ne kadar sağlığa zararlı olsada direk bir etkisi yok. Zamanla herkeste farklı etkiler görülebilir. O nedenle uzman birine görünmen daha iyi olur. Sigara ya da alkolden kaynaklanmıyor olabilir. Microbik bir hastalıkta olabilir. Burda bir test yapılmadan konuşmak çokbilmişlik olur ;). Sigara ya da alkolu savunmuyorum şahsen ikisini de kullanmıyorum :)

Volkan ULUÇ bunu beğendi.
  13. Volkan ULUÇ

Volkan ULUÇ Aktif Üye

Seviye:
    Beni düşündüren nokta daha zorlu yolculuklarımda hiç başıma gelmemişti. Dün bunu gerektirecek birşeyde yapmadım. Geziden yaklaşık 3 - 4 saat öncesi sigara kullanmadım alkol de almamıştım.
    Önceki gezilerimden hiçbir farkı yoktu.

14. Emre Ünlüyol

Emre Ünlüyol Kıdemli Üye

Seviye:
    ben de bişeyler söylemek isterim bu konuda..bu durum psikolojik olabilir.tamam sporu bıraktığınız o eski günlerrdeki gibi olmayabilirsiniz ama bu carpıntıların bu kadar uzun sürmesi bir panik bozukluk göstergesi olabilir.kalbinizi fazla dinlemiş olabilirsiniz.ve o anda yaşadığınız şeyleri kendinizde bir hastalığın belirtilerine benzetmiş olabilirsiniz.ki böyle durumlarda en sık görülen kalp krizi geçiriyorum hissidir.aynı seyleri bende yasadım.kalp krizi geciriyorum sandım ama olan sey panik atakdı.gün boyu devam etmişti.cünkü kendimi o gün boyunca sürekli kalp atıslarımı dinledim ve ben dinledikce o daha düzensiz seyir sergiliyordu bu da panik olmama neden oluyordu.sonuc olarak siz yinede kendinize baktırın ama kendinizi çok dinlemeyin.sizi mesgul edebilecek seyler bulun kendinize..

Cycleone, Volkan ULUÇ ve Ümit Arabacı bunu beğendi.
  15. Emre Ünlüyol

Emre Ünlüyol Kıdemli Üye

Seviye:
    ayrıca bu hastalık insanları genelde eve kapatır.çünkü evde kendinizi daha rahat hissedersiniz.dışarıda hersey daha kontrolsüz bir yapıda olduğu için ev sizi daha güvende hissettirir.bu yüzden bir müddet sonra evde rahatlamıs olabilirsiniz.ayrıcca bu durum psikolojik bir rahatsızlık sonucuysa tekrar edebilir bisiklet bindiğinizde.bende otobüste cıkmıştı bu rahatsızlık ve ne zaman otobüse metroya dolmusa binsem aynı seyi yasadım.küçük seylere takılıyorsanız ve son zamanlarda kilo almanızdan ve alkol,sigara, dengesiz beslenmeden dolayı içiniZde bir huzursuzluk varsa ve kendinizi çok dinliyorsanız bu durumu tetiklemiş olabilirsiniz.

Cycleone, Volkan ULUÇ ve Ümit Arabacı bunu beğendi.
  16. melisamelisa

melisamelisa Yeni Üye

Seviye:
    Bende de kalp atışlarımda düzensizlik oluyor ara mı vermeliyim bir süre?

17. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kalp atışlarında düzensizlik veya kontrol edememe gibi durumlar yorgun olunca da olabilir. Ya da belki o gün birşeylerden hafifçe zehirlenmiş olabilirsiniz. Tabiki kesin doktora görünün. Belki kan tahlili falan yapılırsa eksik birşeyler çıkabilir.

Çok geçmiş olsun

18. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Doktorunuzdan röntgen,efor testleri ve ekg yapmasını isteyin.Bolca araştırılsın bazı rahatsızlıklar belli etmez kendini.

19. Volkan ULUÇ

Volkan ULUÇ Aktif Üye

Seviye:
    Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Bugün dışarı çıkamadım ama yarın çıkıp kendimi yormadan bir tur deniyeceğim.
    Selamlarımla

20. hakan sancaktar

hakan sancaktar Kıdemli Üye

Seviye:
    sigarayı kesinlikle bırakmalısın. alkolü abartmıyorsan hadi neyse ama sigara mahfeder. kilonun bu olayda çok bir etkisi yok bence.