Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalori hesabıyla kilo verme nasıl olur?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında İ. Sidar Gündoğan tarafından paylaşıldı.

1. İ. Sidar Gündoğan

İ. Sidar Gündoğan Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba.
    110 küsür kilodan 80 kiloya düşen arkadaşın hikayesini okudum. Tam anlamıyla ilham verici. Ancak ben olaya daha farklı bir açıdan yaklaşarak bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.

Şimdi...
    Ben de kilo vermek istiyorum. Ancak nefsimi diyetle değil, öncelikle sporla terbiye etmek istiyorum.

Biliyorum ki yetişkin bir birey yemeklerden günde ortalama 2500 kalori enerji alıyor.

Bu birey, ziyadesiyle hamlamış birey, günde kaç kalori yakarsa ivmeyle kilo verir?

(Bir dönem bu konuyu internetten epeyce araştırmıştım ve aklımda kaldığı kadarıyla günde 1000 kalori yakmadığımız sürece kilo verme yolunda ciddi randıman alamayacağımız gerçeği vardı. Ayrıca her gün spor yapmanın 2-3 günde bir yapmaktan çok daha faydalı olduğunu, yağ yakma sürecini sürekli kıldığını biliyorum.)

Kısacası, yemek yeme alışkanlıklarını kilo vermede görmezden gelirsek, günde 2500 kalorilik yemek yiyen yetişkinin, hızla kilo vermesi için günde en az kaç kalori yakması gerekir?

Teşekkür ederim şimdiden.

2. A.Tahsin

A.Tahsin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Dostum hem yerim hem kilo veririm demek icin gunde 6 saat bisiklet binmen gerekir ise git gel yapabilirsin.
    abur cubur yeme sabah 2 yumurta
    oglen normal
    aksam da az ye
    ekmek yeme cukulata yeme sekeri unut sadece meyve ye gunde 2bn kalori al ... yaris bisikleti al bi de : ) 1 saat yardir yavas yavas kilo verirsin bu arada sabah uyandiginda su bile icmeden 50mekik 50squat yap sekillen ... olay budur.

1 kilo vermek icin 7500 kcl harcaman gerekir.
    3 saat bisiklet sana 1700 kcl harcatir hesabi sen yap : ) bir tane snickers 2bin kalori yaklasik verdigi enerji ise 1 saat bile surmez

3. Fatih Koçak

Fatih Koçak Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    illaki teknik olarak daha iyi bilenler çıkacaktır ama kendimce bişeyler yazayım, hızlı kilo vermeyi düşünmeyin derim çünkü hızlı kilo verirken yaptıklarınızı bıraktığınız zaman, beslenme ve hareket alışkanlığınızı/rutininizi değiştirmeyip kilo verme odaklı bişeyler yaptığınız için hızla verdiklerinizi geri alıyorsunuz (6-7 ayda 30 kilo verip sonrasında 30 dan fazlasını geri alan birisi olarak söylüyorum). matematiksel hesap olarak, beslenme alışkanlığınızı değiştirmeden (siz öyle plan yapmak istiyorsunuz) günlük hayatınıza ek olarak mesela 2 saat bisiklet sürerek (genel olarak saatte 600 kalori civarı kalori yakıldığı yazılmış- sizin kilonuza, yaşınıza, sürüş tarzınıza, ortalama hızınıza vs göre değişir) 1200 kalori yaksanız, hiç bisiklet sürmeden geçireceğinizdeki duruma göre 7000/1200=5,83 günde 1 kilo verirsiniz (7000 kalori 1 kilo denir ne kadar doğru bilmem??) haftada 1,2 kilo yapar ki bence hiç de fena değil.
    edit: 1 snickers da 2000 kalori yapamaz, benim gördüğüm en baba çikolata 1 paketi 500-600 kalori falandır

Zafer KAPLAN bunu beğendi.
  4. Wessaur

Wessaur Üye

Adı:
    Emirhan AVCI
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Fatih Koçak Arkadaş Joule değerini vermiş sanırım. Yoksa dediğiniz gibi en fazla 500 kaloridir bir snickers.

5. sinobjk

sinobjk Forum Demirbaşı

Adı:
    Sinan POLAT
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    aşırı kiloluysan günlük kalorini kısmadan düzenli sporla kilo verirsin ama kendi vucudunun normlarına ulaştıgında beslenmen önem kazanır yani ben fit olucam diyosan göbekte hiç yag kalmıcak diyosan ciddi manada diet lazım. mantık cok basit aldıgın kalori yaktıgından az olacak ... fitness cıların bir lafı vardır durumu özetler ; karın kasları salonda deil mutfakta yapılır ...

İbrahim A. bunu beğendi.
  6. #ŞARBAY#

#ŞARBAY# .

Adı:
    İsmail ŞARBAY
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    113 ten 83 e düşmüş biri olarak bende müdahale edeyim konuya :) Aranıza yeni katıldım ama sporla olan maceram yeni sayılmaz... Ve söylemem gereken ilk şey diyet olmadan, boğazdan kismadan kilo vermek hayaller öteye geçemiyor. 4 yıldır çaya dahi şeker atmam, ekmege, unlu mamullere, gazlı içeceklere,Şekerlemelere vs küsmeniz lazım önce. Sadece kalori açığı bırakarakta kilo veremezsiniz ayrıca vücudunuz kötü durumda kaldığını düşünür ve yediğini her şeyi yağ olarak depolamaya başlar, kilo verdiğinizi sanıp katan kaybedersiniz ve güçten dusersiniz sadece kalori açığı bırakarak diyet yaparsanız... Sadece yumurtayla şunla bunla olacak şey değil bu, herkesin metabolizması farklıdır... Önce bir diyetisyene gitmek lazım. Sonrasında ise sporla/bisikletle o süreci hizlandirirsiniz sadece.

I am the Uptown R. ve İbrahim A. bunu beğendi.
  7. İbrahim A.

İbrahim A. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Yaktığın veya yakacağın enerjiyi ortalama değerlerle aşağıdan hesaplayabilirsiniz.

Kalori Yakma Hesabı

Ortalama değerle diyorum. Herkesin metabolizması farklı. Aynı boyda ve kiloda 2 erkekten biri 3000kcal/gün harcarken diğeri 1800kcal/gün harcayabilir. Senin gerçek gereksimini ve yapman gerekenleri ehil doktorlar çeşitli testler ve aletlerle tespit edebiliyor. Doktora gitmek istemiyorsan veya gidemiyorsan. Deneme yanılma yoluyla ve sabırla günde kaç kalori alınca kilo aldığını veya almadığını yaklaşık olarak tespit edebilirsin.

Ama işler bu kadar basit değil. Günün farklı saatlerinde farklı hormonlar salgılıyorsun ve buna göre vücuda aldığın besinin değerlendirilmesi değişiyor. Hangi besinleri hangi zaman aralığında (günün hangi saatlerinde veya hangi aktivitelerne önce/sonra) alman gerektiğini araştırman gerek. Bu da yapacağın spor branşına ve yoğunluğuna göre değişir.

Bir de her kalori aynı değil. yani etten veya ekmekten aldığın 100'er kalori vücuda girdiğinde aynı muamele görmüyor. Vücudun ihtiyacı olan besinler hemen değerlendirilirken ihtiyaç fazlası olanlar depoya yağ olarak gönderiliyor. :)

Özet olarak sadece kalori hesabı yaparak zayıflamak mümkün ama biraz araştırarak kilo verme işini daha verimli, kolay ve sağlıklı hale getirebilirsiniz.

#ŞARBAY# bunu beğendi.
  8. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    - Sabah kahvaltı etmeden yapılan spor daha çok ve daha uzun süre kalori yakmanıza neden olur (kalori harcama işi spor bittikten sonra "tak" diye durmaz, belli bir süre devam eder). Ancak bu spor süresi 1 saati geçmemelidir. Sonrasında -bu işi profesyonel olarak veya yarışlara hazırlık olarak yapmıyorsanız- karbonhidrat ağırlıklı beslenme yerine protein ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor

- HIIT antrenmanları daha kısa sürede daha çok efor harcamanıza neden olduğundan daha çok kalori harcarsınız. Ancak HITT antrenmanı yapmadan önce sağlık durumunuzu durup bir düşünün çünkü HIIT ağır bir antrenmandır. Kilo vereceğim diye kendinize daha çok zarar vermeyin. HIIT gözünüze zor görünürse daha hafif interval antrenmanları deneyin.

- Antrenmanlarınız öncesi içilen "gerçek" bir kahve (suda çözünebilen granül kahveler değil yani. Filtre kahve olur, Türk kahvesi olur) daha çok kalori harcamınızı sağlar.

Ancak şunu da belirtmek lazım, spor zayıflamak için küçük bir araçtır. Yani "ben yiyeyim ama spor da yapayım" derseniz ancak kilonuzu korursunuz veya daha az kilo alırsınız. Bu nedenle ilk önceliğiniz sağlıklı beslenme olmalı.

İbrahim A. bunu beğendi.
  9. Zafer KAPLAN

Zafer KAPLAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    2 ay önce 76 kilo idim. Bazı öğünleri eksilttim, bazılarını azalttım. Bisiklete binmeden önce bazen bir gofret, bazen bir meyve suyu içtim ve çıktım.
    Özellikle bisiklet öncesi bir şeyler yemek mutlaka önemlidir fakat ben yemeden çıkmayı tercih ediyorum, en son 1 lt Su, 1 meyve suyu,1 gofret ile 73 km bisiklet sürdüm eve geldiğim de hiç açlık hissetmiyordum, vücudum sakinleyince bir şeyler yedim. Şu an 71 kg çekiyorum, amacım bu şekilde devam ederek 65 kg a düşmek, boy ve kilo idealimde budur zaten. Şu an bile hem performans hem vücut açısından çok rahatım, 3-5 kg bile çok fark ettiriyor.
    Belki tamamen zararlı bir plan ama ben böyle iyiyim.
    Yemediğim, içmediğim hiçbir şey yok. Abur cubur seviyorum, her gün olmasa da yiyor, kolamı içiyorum.
    Bu konularda bazen insanın nasıl yapabiliyor ise o şekilde devam etmesi taraftarıyım. Özellikle irade önemli. Tek hatam suyu az tüketiyorum.
    @Edip Dinçer dediği gibi sadece spor yeterli değil kilo vermeye.

10. vatan

vatan Kıdemli Üye

Adı:
    Vatan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
  11. honeybadger

honeybadger Forum Demirbaşı

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben bu ayın başında 84 kgdım. Amacım 77kg'a kadar inmek. Bu amaçla son bir haftadır kullandığım bir program var Fatsecret diye. Bu programa günlük her yediğimi içtiğimi yazıyorum ne kadar kalori aldığımı aşağı yukarı veriyor. Bazal metobolizmanın yaktığı enerjiyide gösteriyor. Sonrası ise ben biraz Canan Karatayı mantıklı bulurum bu sebeple protein agırlıklı beslenmeye çalışıyorum. Sabah yumurta, peynir, zeytin, light süt, muz ve çilek tüketiyorum bunlar değişkenlik gösteriyor. Öğlen ve aksam ekmeksiz yemek yiyorum. Haslama tavuk, ton balığı gibi besinler alıyorum. Günde 2 bardak yeşil çay, badem ve fındık yiyorum. Ayrıca son 1 yıldır haftada ortlama 4,5km yüzüyorum. Üstüne bisiklet ekledim mumkun olduğunca biniyorum. Mart 7 den beri 2.5kg vermişim. Sunuda unutmayın aksam 8den sonra su haricinde hiçbir sey tüketmemeye çalısın.

12. İ. Sidar Gündoğan

İ. Sidar Gündoğan Yeni Üye

Seviye:
    @honeybadger
    Boyum 184 cm. Kilom 88. Hedefim 75 kiloya inmek. Neredeyse aynı durumdayız. Yalnız olmadığımı bilmek süper. Yazdıklarınızın çoğunu nette ben de okudum. Benzer yöntemleri uygulayacağım.

Şimdi, son kararım yeme alışkanlıklarımı değiştirmek ve haftanın en az altı günü spor yapmak.

Geçen hafta iki günde bir birer saat kondisyon bisikleti pedallamıştım, bugün 45 dk - 45 dk iki set halinde bindim, 750 kalori yaktım ve kendimi süper hissediyorum. Bunu devam ettireceğim.

Normal koşullar altında ben insandan çok sığır gibi yiyen biri olduğum için ufak değişikliklerle beslenmemi değiştirmeye başlıyorum ve faydası olscağını düşünüyorum:

- kahvaltı atlanmayacak

- her yemekten önce ve sonra bir bardak su içilecek

- beyaz ekmeğin yerini kepek ekmeği ya da tam buğday ekmeği alacak (hangisi daha iyi, siz söyleyin, tam buğdayın daha lezzetli olduğu kesin de :) )

- çaya, kahveye tek şekerden fazla atmak yok

- doymazsam bir tabak yemek daha yemek yemek yerine bir salatalık ya da elma, domates yiyeceğim.

- aralarda yeşil çayla mideye sakin ol şampiyon komutu vereceğim.

- bir oturuşta birden fazla dürüm yemeyeceğim

Şimdilik aldığım ve uygulmaya başladığım kararlar bunlar.

Bu beslenmenin yanında günde 750-1000 kalorilik bisiklet antremanı ve tadımlık mekik bonusu hediye.

Bugün harika başladım, durmak yok, yola devam!

Bildiklerini paylaşan herkese teşekkür ederim.

(Sabah uyanır uyanmaz aç karına spor hiç iyi bir fikir değil)

honeybadger bunu beğendi.
  13. honeybadger

honeybadger Forum Demirbaşı

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aslinda kilonuz cok iyi boyunuza nazaran. Bende uygulamaya calisiyorum ama cok zor degisimler. Bosuna denilmemis degisimler sancili olur. Ins istediginiz kiloya gelirsiniz.

14. Decsan

Decsan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Evet nasıl gidiyor?

Aypedden Tapatalk kullanarak atıldı