Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaliteli fren kolu (V-Fren)

Konu, 'Frenler' kısmında Onur Kula tarafından paylaşıldı.

1. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arkadaşlar, Türkiye piyasasındaki en esnemez ve kaliteli fren kolu (V) nedir?
    Avid speed dial nasıldır?
    Esnemezlik olarak Alivio fren kolundan(2006) üstün müdür?

Kısacası; Piysada bulabileceğim en performanslı V fren kolu nedir?

Şimdiden teşekkürler.

2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Fazla çeşit yok sanırım büyük çoğunluk diske döndüğünden, en iyi seçenek Avid Ultimate olması lazım...

Onur Kula ve Doruk Atay bunu beğendi.
  3. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hakan Abi çok teşekkür ederim. Ben Avid bb7 Mekanik disk almayı düşünüyorum ve tavsiyesini istediğim fren kolunu bu sistemde kullanacağım.

Yalnız şu konuda oldukça cahilim:) Mekanik fren sistemleri için özel fren kolu yok değil mi? yani tamamiyle bildiğimiz V-fren kolları kullanılıyor değil mi bu sistemlerde de?

Bu arada yeni yol bisikletin harika olmuş, iyi günlerde eskitememen dileklerimle:)

4. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Şuanda Esnemezlik olarak en üst noktada olan fren kolu kesinlikle Avid Ultimate ama fiyatıda öyle malesef... Ondan sonra XTR geliyor ve servo sistemi sayesinde çokda başarılı...

Ama ekonomik olarak benim Tavsiyem Speed Dial 7 olacaktır...

5. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    vfren kol çeşidi olarak kullanmadığım kol birkaç extrem ve çok az tercih edilen marka dışında kalmadı.çağrı bu konuda haklı.avid ultimate çok iyi bir seçim olabilir ama fiyat performans olarak değerlendirirsen kesinlikle xtr al derim .bu arada avid single digit sl kol kesinlikle alama çünki sanırım gövde magnezyum. ve bu nedenle damlayan terlerden hemen korozyona uğruyor.başıma çok geldi.

6. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Avid SL kollar bir çok kişide kelepçesinden çatlamıştı diye hatırlıyorum onun dışında hafif ve performansına göre ucuz kollardı...

Onur Kula bunu beğendi.
  7. Mert Bağcılar

Mert Bağcılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben Avid Speed Dail 7 kullanıyorum ve çok memnunum.Öneririm.

Onur Kula bunu beğendi.
  8. serdarthenever

serdarthenever Aktif Üye

Seviye:
    Peki Speed Dial SL fren kolundaki korozyon ve çatlama riski Speed Dial 7 için de söz konusu olabilir mi? Bildiğim kadarıyla Speed Dial 7'nin gövdesi magnezyum değil...

9. Ahmet Göker Derya

Ahmet Göker Derya Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben şu an xtr 970 serisi kollar kullanıyorum. Ağırlığı 2kol+tel gerginlik ayar vidalarıyla birlikte 162gr. Önceki kullandığım zzyzx(tektro üretimi) kollara oranla çok rijid ve parmaklara çok güzel oturuyor. Hakan Yazman abimiz sağolsun tavsiye etmişti;iyiki de almışım buradan tekrar teşekkür ediyorum tavsiyesi için. Kollar rijidlikleri sayesinde fren hissi güven veriyor ve de dozlamaları çok rahat. Ama gelelim bu kolların en güzel yanına;fren koluna belli bir kuvvetin üzerinde güç uyguladığınız zaman aşağıda resimlerde kırmızı çember içerisinde gösterilen pim aşağıya doğru hareket ederek fren gücünün artması sağlanıyor. Fiziksel olarak pim aşağı kaydığı için fren kolunun dönme merkezine yaklaşıyor ve tele uygulanan kuvvet bu sayede artmış oluyor. Bu kayma mesafesini de istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Ben şiddetle tavsiye ediyorum.

Fren koluna hafifçe sıkılması:

Fren kolunun daha sert sıkılmasıyla pimin kayması ve bu sayede fren gücünün artması:

10. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Göker arkadaşımında anlattığı gibi xtr kollar gerçekten çok kullanışlı ve performanslı.. Ama eğer daha ekonomik ve kaliteli bir seçenek ararsan avid speed dial 7leri öneririm, yaklaşık 1 sene kullandım ve gerçekten çok memnunum ki hala da street bisikletimde kullanıyorum :) Sağlamlık olarak kollar çok iyi bir arkadaşım benim bisikletim ile öne doğru direk fren kolunun üstüne doğru düşmüştü, fren kolu büyük ölçüde içeriye doğru eğildi fakat düzelttim ve kullanmaya devam ettim, şu ana kadar da çıkarttığı tek sorun fren kollarını gövedeye bağlayan pimlerin yuvasından arada bir çıkması ve fren kolunun sallanması.. Eğer xc türü kullanacaksanız yeterli performansı verecektir.. Ayrıca BB7 ile de gerçekten inanılmaz olurlar :) BB7 gördüğüm en güzel frenlerden birisi inanılmaz bir ayar seçeneği sunuyor kullanıcıya ve çok hassas..
    Uzun lafın kısası, alabiliyorsan xtr, alamıyorsan Avid SpeedDial7 ;)

11. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok teşekkürler. XTR'daki özelliğe bayıldım. Tüm serilerinde var mı ki bu özellik?

12. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:

Xtr'daki sistem acaba bunun aynısımı? Fotoğraflar biraz bulanık olduğu için tam çözemedim. Xt fren kolalrının fotoprafta görülen boşluklarda normalde iki tane plastik küçük takoz var. Onlar çıkartılınca aynı çalışma prensibini uyguluyor.

cruphasulie ve Onur Kula bunu beğendi.
  13. Ahmet Göker Derya

Ahmet Göker Derya Forum Demirbaşı

Seviye:
    Evet sistem onun aynısı yalnız xtr'da bir vida var ve bu mesafeyi istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin bunu fazla açmanız şehir içinde tehlikeli olur çünkü ani basışlarda allah korusun takla atabilirsiniz. Diğer taraftan yarışta veya performanslı kullanacaksanız inişlerde vs bu ayarı açmazsanız fren yetersiz kalabilir. XTR son nokta :D Diğer serilerde var mı bilemiyorum. Benim anlattığım ve önceki sayfada fotoğrafladığım 970 serisi.

Onur Kula bunu beğendi.
  14. bisikletcanavari

Seviye:
    O zaman Xt de bu sistem bir vidadan ziyade 2 kademeli olarak plastik takozlar ile ayarlanabiliyor.Tam açık-Yarı açık- Tam kapalı vaziyette (Fabrika gelişi tam kapalı vaziyettedir)

Ahmet Göker Derya bunu beğendi.
  15. bisikletcanavari

Seviye:
    Bu gün fren kolunu bu şekilde test ettim. Açıkça söylemek gerekirse söktüğüm takozları bir daha yerine takmaya hiç niyetim yok :) Artık tek parmakla bile oldukça kontrollü frenleme yapabiliyorum.

Onur Kula bunu beğendi.
  16. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    Shimano LX serisi.... düzgün ayar yapıldığında cok performanslı bir frendir... yada avid ultimate... fakat ultimate in fiyatı normal disk fren fiyatında olduğu için:) bence en mantıklı secenek LX...
    Eğer ağırlıkla ilgili bir problemin yoksa Magura HS33 rim brake lerini öneririm... Booster adı verilen nallarıyla kuru havada disk frenden farksız bir tutuşa sahiptirler...

Onur Kula bunu beğendi.
  17. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Teşekkürler; yalnız sadece fren kolu düşünüyorum.:in:

Ve iyi fiyata denk gelirse Xtr, ya da Avid speed dial 7 alacağım.
    Eğer LX serisinin kollarının da performanslı olduğunu biliyorsanız onu da tercih listeme ekleyebilirim.

18. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu konuyu ilgiyle izliyorum,Bende LX (2005) fren bacakları var önceki kullandıklarıma göre gayet rigidler, fiyatları da aldığımda gayet
    uygundu, Barradine pabuçlarla birlikte bayağı iyi sonuç aldım.
    Bu performansı bende iyi bir fren koluyla pekiştirmek istiyorum,

McPherson XTR'ın avantajlarını anlatmış, ama ne yazıkki maaliyet benim
    ayırdığım bütçenin üzerinde.
    Enes XT'lerin dışarıdan pek görünmeyen bir özelliğini gayet iyi anlatmış,
    ciddi bir biçimde düşünmeye başladım.
    Avid Speed Dial 7'lerde bu özellik var mı? Bu kolu tavsiye eden
    çok ve gayet ergonomik gözüküyor parmakların kavradığı kısmı.

Onur Kula bunu beğendi.
  19. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Avid BB7'leri aldım:) Sıra kollarda ama sıfır XTR'lar benim bütçeyi de aşıyor. Dediğim gibi ikinci el iyi bir XTR denk gelirse çok iyi olacak:)

20. bisikletcanavari

Seviye:
    Avid speed dial kollarda Xtr ve xt koldaki shimanonun servo mekanizma adını verdiği teknoloji tam olarak bulunmuyor. Fakat avid fren kollarında kırmızı plastik kaplı bir ayar yeri bulunuyor. Bu kolu sıkarak veya gevşeterek shimano da fren kolunu sıktıkça fren telinin açısının değiştiği kısım manuel olarak tek seferlik ayarlanıyor ve fren koluna ne kadar basarsanız basın aynı açıdan çekme kuvveti aktarılıyor. ;)

cruphasulie ve Onur Kula bunu beğendi.