Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaliperi Sabitleme. Vidaları Gevşettim Ama Sıkarken Kaliper Oynuyor. Balatalara Sürtü

Konu, 'Frenler' kısmında Fırat Karamanoğulları tarafından paylaşıldı.

1. Fırat Karamanoğulları

Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhaba,

Arkadaşlar lastik değişimi yaparken. (Acemilikten) Sürtmemesi için kaliper vidalarını gevşettim ama maşaya bağlanan vidalar değil de hiç ellememem gereken vidalarla oynadım. Sonra ayarı kaçtı yanılmıyorsam.

Şöyle izah edeyim;

Kaliperde bulunan, maşaya bağlı vidaları gevşettiğimde tekeri çeviriyorum 20 km hız civarında diyelim. Balata sürtüyor mesela. Sonra kaliperi elimle oynatıyorum ses kesiliyor. Tamam diyorum yavaşça vidaları sıkıştırayım ayarı buldum derken.. Sıkıştırırken kaliper oynuyor. Bu yüzden tekrar sürtünme başlıyor. Yalnız bu ses rahatsız edici durumda. Bildiğimiz o ince, düşük sesli sürtünme gibi değil. Tekeri baya yavaşlatıyor. Bisikletçinin mesafesi de fazla bu kadar fazla sürtme varken gitmeye korkuyorum zaten. :) Ama gevşettiğimde sürtme olmuyor. Sıkarken kaliper oynuyor yerinden bu yüzden oluyor.

2. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    o çok gıcık bir iş ya bisikletçiye götür bence bendede çok düzgün çıkarmaya çalışsamda ara sıra ayarı kaçıyor frenin :D yada sök freni ön frenle idare et bisikletçiye kadar

3. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Hidrolik fren ise. kaliperi maşadaki vidalardan değil de, sağa sola oynatan vidalardan sökün (ama tamamen çıkarmayın). daha sonra rotor kaliperde pedlerin arasında iken vidaları sıkın (freni sıkmaya devam edin). en son tamamen sıktıktan sonra ayarı tamamdır.

4. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hasan Bey ben maşadan oluyor diye biliyordum. İnşallah problem çözülür. Hemen sizin dediğiniz gibi ayarı yapmayı deniyorum. :)

Maalesef sorun çözülmedi. Aşırı derecede bir sürtme var. Sanki jant teline bir şey değiyor da tık tık tık... ses çıkıyor.

5. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bu arada şunu farkettim. Soldaki balata resmen diskle yapışık arkadaşlar. Zaten kaliperi sola doğru çekince (Vidalar gevşek iken) Ses kesiliyordu. Vidaları sıkarken balata tekrar yaklaşıyor.. Bu arada tornavida ile balataları ayırdım + Halil arkadaşın dediği gibi de yaptım ama çözüm olmadı. Fener ile baktım balata çok yakın.

6. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Kesinlikle çözemediğim bir olay. Elbet tecrübeli arkadaşlar vardır. Her iki taraftan da gevşettim, freni sıkarak yavaşça eşit miktarda sıktım. Ayrıca balataları ayırdım ama yine de aynı.