Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kalın-ince subap

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Uğur Demirtaş tarafından paylaşıldı.

1. Uğur Demirtaş

Uğur Demirtaş Kıdemli Üye

Seviye:
    Kaçkarları aşıp Ayder'den Çamlıhemşine iniyoruz.Şans mıdır şansızlık mıdır ;
    o ıssız dağları aşarken patlamayan lastik pazar sabahı çamlıhemşini biraz geçtikten sonra patladı.Daha önce subap yerinden kaçırdığında yedek lastiği kullandığım için bu sefer tamir etmem gerekiyordu.A!' O da ne? Bu da aynı subap dibinden kaçırmasın mı? Yamayı ordasından delip subabın kafasından geçirip yapıştırdım.Ama nafile.Lastikle demir subabın birleştiği yerden kaçırıyor.Aklımıza ne gelirse deniyoruz ama boş.Kaçırıyor.Arkadaşların yedekleri kalın subaplı.Deliği bi şekilde büyütüp kalın subaplı iç lastiği takacağız.Önce matkap bulup jantın deliğini büyütelim dedik.Benzin istasyonunda matkap yoktu.(çokta anormal sayılmaz olmaması:).sonra aklımıza eğe geldi.Eğe sorduk.Orada kıvrandığımızı gören karadenizli kardeşimiz gitti bi yerlerden tam da ihtiyacımız olan boyutta yuvarlak eğe getirdi.Deliği büyütüp lastiği taktık.Yola devamm..
    Şimdi sorun şu;ben ön tekerleğin deliğini de büyütüp kalın subaba mı geçmeliyim,ön ince, arka kalın devam mı etmeliyim:rolleyes: yoksa yeni bir ince jant mı almalıyım.? Kim ne amaçla icat ettiyse o lanet ince subaptan buz gibi soğudum.;)

İslam Gölge bunu beğendi.
  2. İslam Gölge

İslam Gölge Bisikletkolik

Adı:
    İslam GÖLGE
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Selamlar.Orhan abinin bloğundan takip ediyorum turunuzu.Yazılarını da tam olarak okudum.dediğiniz gibi bazı jant çemberleri sadece ince sibop uyumlu olarak üretiliyorlar.sonradan yapacağınız genişletme ile kalın sibop takabiliyorsunuz.Bu şekilde yapıp kalın siboplu iç lastik takan ve sorunsuz kullanan arkadaşlarım var.Nedendir bilinmez ama ince siboplu iç lastikler daha fazla sibop dibinden kırılıyor.İnce siboplu bir iç lastiğe hava basabilmek için ya pompanız olması lazım yada benzin istasyonu için ince-kalın sibpo çevirici adaptör taşımanız lazım.Ben kalın sibop kullanıyorum tavsiye ederim.Tekrar ince sibop için jant almanıza gerek yok bu şekilde kullanın.İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

Uğur Demirtaş bunu beğendi.
  3. Orhan Kılıç

Orhan Kılıç Bisikletkolik

Seviye:
    Uğurcuğum senin lastiğin biliyorsun dağ başında da patlamıştı ve daha sonra yamamaya kalktığında sibop dibinden kaçırdığını görmüştün. Bence problem senin arka jantındaydı ve böylece doğru yolu bulmuş oldun. Ön jantın deliğini de büyüt, bu işi kökünden hallet. :)

Uğur Demirtaş ve İslam Gölge bunu beğendi.