Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalıcı dövmede otomobil boyası var!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ufuk güneş tarafından paylaşıldı.

 1. ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  Vücuda yaptırılan dövmelerde otomobil boyası, yazıcı mürekkebi gibi mamullerin ana hammaddesi olan güçlü kimyasallar kullanılıyor.

  Dermatoloji uzmanı Dr. Dilek Peker, dövme yapımında kullanılan kimyevi maddelerin, zehirlenmelerden tümör oluşumuna, hepatitten AIDS'e kadar çok sayıda ölümcül hastalığa davetiye çıkardığı uyarısında bulundu.

  Özel Farabi Hastanesi dermatoloji uzmanı Dr. Dilek Peker, tıp dilinde 'tatuaj' olarak adlandırılan kalıcı dövmelerin, enjektör yardımıyla deri altına sızdırılıp, vücudun farklı bölgelerine işlenerek yapıldığını belirtti. Çoğu dövme iğnelerinin cerrahi çelikten yapılmadığını ve tek kullanımlık olmadığını dile getiren Peker, "Steril olmayan ortamlarda iğneye bulaşan mikroplar, kana karışarak enfeksiyonel hastalıkların bulaşmasına sebep oluyor. Eğer iğneler birden çok kişide kullanılıyorsa, bu, sarılıktan AIDS'e kadar bütün hastalıkların bedene yerleşmesine davetiye çıkarır." dedi.

  Özellikle gençlerin, vücutlarının farklı bölgelerine yaptırdıkları dövmelerin modasının bir zaman sonra geçeceğini unutmamaları gerekiyor. Dr. Peker'in verdiği bilgilere göre, bu dövmeler ancak cerrahi bir müdahale ile iz kalmak kaydıyla silinebiliyor. Dövmesini sildirmek isteyenler hem çok zor bir operasyon geçiriyor hem de bunun için oldukça yüksek bir ücret ödemek zorunda kalıyor. Enjekte edilen boyalar vücudu hastalıklara karşı korumasız bırakıyor ve ciddi deri hastalıklarına yol açıyor.

  Dövme yapıldıktan sonra olumsuz reaksiyonların bir ay ile birkaç yıl içinde güneş ışığıyla temastan sonra ortaya çıktığına dikkat çeken Dr. Dilek Peker, şu uyarılarda bulundu: "Güvenilmeyen kişilerin kullandığı kimyasalların bazıları, aslında otomobil boyaları, yazıcı mürekkepleri gibi amaçlar için üretilen boyalardır. Bunlar dövme için derinin öylesine derinine işleniyor ki ağır yanıklarda bile varlıklarını koruyorlar. Dövme yaptıracak kişiler bu ağır sonuçları göz önüne alarak bir daha düşünmelidir." ZAMAN
   
 2. felis911

  felis911 Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.368
  Beğeniler:
  918
  Şehir:
  ce
  Seviye:
  ya da güvenilir yerlere dövmelerini yaptırmalıdırlar.
   
 3. ahmedbilal

  ahmedbilal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2008
  Mesajlar:
  92
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Yüce dinimiz hiçbirşeyi nedensiz yere yasaklamadığı gibi bu konu hakkında da insan sağlığının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor
   
 4. Kaan Atila

  Kaan Atila Üye

  Kayıt:
  6 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  95
  Beğeniler:
  44
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Dr. Dilek Peker tezinizi de boyle mi yazdiniz...

  Nerede arastirma ? Bilimsel anketler ? Laboratuvar sonuclari ?
   
 5. tolgayalcin

  tolgayalcin Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  847
  Beğeniler:
  1.531
  Şehir:
  İstanbul/Beşiktaş
  Seviye:
  Dr. Dilekin uyarıları bana kimi hatırlatı biliyor musunuz ?


  Annemi!
   
  lepidoptera bunu beğendi.
 6. ali karagönlü

  ali karagönlü Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.063
  Beğeniler:
  709
  Şehir:
  !Denizli-Horozkent!
  Seviye:
  Çok ilginç bir bilgi aslında. Ben hiç dövme yaptırmadım! Sevmiyorum zaten...