kaldırımlardaki sarı şeritlere dikkat!!

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
arkadaşlar, görme engelliler için kaldırımlara yapıştırdıkları sarı zemin ıslanınca deli kayıyo... enlemesine geçerken sorun olmuyo ama üstünden boylamasına gidilmiyo, manevra yapılmıyo, yer boylanıyo... pazar günü düşünce öğrendim. bi baktım bisiklet altımda yok : )) -- ben gülüyorum, bacağımda ve kolumda iki morlukla atlattım, ama aynı gün başka bi arkadaş daha düşüp arka aktarıcısını kırmış, bileğini burkmuş. bi de yaya olarak da tehlikeli, özellikle kontrol ettim, ayakkabı da kayıyo... nitekim bu şekilde düşen bi arkadaşım varmış...

henüz düşmemiş, kaydığını bilmeyen arkadaş varsa, uyarıyım istedim :)

Scudo
Tepki
5
Bisiklet
Bianchi
1-2 ay önce ısparta sokaklarında yürürken sarı şeritlerin gazabına uğramaktan son anda kurtuldum :) duraksamadan devam edersek buzlu yolda giden araç misali kendimizi küçük adrenalinlerle kurtarabiliriz :)

Kübra C.

Aktif Üye
Tepki
154
Bisiklet
Sedona
Bizim üniversitede de var bu şeritlerden bolca. Islak olunca gerçekten fena kayıyor, dikkatli olmak lazım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bu olayı bende tecrübe etmiştim,ama ucuz yırttım düşmedim.
ek olarak yağmurlu havalarda benzinci girişlerindeki ufak mazgallarda müthiş kayıyor.

(link)

mucoist

Üye
Tepki
79
Bisiklet
Merida
Yayaların bisiklet yollarında yürümesinden şikayet ediyorsak, bisikletlilerin de yaya yollarında sürmesine karşı çıkmalıyız. Yaya yolunda bisikletten inmek çok daha medeni ve güvenli bir yol olacaktır.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Bahsettiğiniz sarı şeritler engelli vatandaşlar üzerinde tren misali gitsin diye değil, onları uyarmak için. Yaya yolunun devamlılığını, nerde bittiğini, bir engel olup olmadığını onlarla anlıyorlar.

Dolayısıyla da yaya da olsanız, bisikletli de olsanız, zaten onların üzerinde gitmemeniz gerekiyor.

Ayrıca bisikletli birinin yaya kaldırımında ne işi var, o da ayrı mevzu.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Uyarı mahiyetinde güzel bir bilgi ama tabi ki bisiklet ile o yolda hakkımız yok. mecburiyetten birkaç defa üzerinden bir miktar gitmek zorunda kaldım, bisikleti kontrol etmek baya bir zorlaşıyor.Düşmeniz bence gayet normal.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Kuruyken de güven vermiyor, ıslakken benim de ön kaymıştı ama yavaş olduğum için ayağımı yere koymuştum hemen.

Tepki
8
İsim
Mert D.
Bisiklet
Giant
Dostum çok haklısın benim de Ankara'da tek korktuğum kısım orası ne koca çukurlar ne trafik o sarı şeritleri görünce uzaklaşıyorum :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
normal şartlarda o şeritlere yaya iken bile basmıyorum. ama kaldırımın sağından soluna falan geçerken de üstünden zıplamıyorum. basıp geçiyorum tabiki...

bununla birlikte, yağmur nedeniyle yolların sağ tarafı nehre dönmüşken, kaldırımı kullanırım. ayrıca, ülkem trafik şartlarında, bisikletli de olsam kendimi güvende hissedeceksem kaldırımı kullanırım. kaldırımı kullanıyorum demek yayalara saygısızlık yapıyorum anlamına da gelmez. kimseyi de yol versin diye taciz etmem. sonuçta o yol yayanın yolu. ha beni görüp de yol verirse teşekkür eder geçerim yanından o başka.

kimse işini doğru düzgün yapmıyorsa, kurallara uymuyorsa, ben de kendi güvenliğim için bazı kurallara uymamayı hakkım olarak görürüm :)

ayrıca, kaldırıma döşenmiş bi malzemenin ıslanınca feci kaymaması lazım... "onun üstünde yürümemek gerekiyor zaten" geçerli bir bahane değil kanımca...

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Tamam haklısın güvenli olmayan noktalarda mecburiyetden çıkıyoruz.hatta bazen kaldırımda yayalar bana yol veriyorlar :) saygı meselesi sonuçta. Ama kaldırımda ikende çok dikkatli olmak gerekiyor.

GT-N7000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Adem Gül

Forum Demirbaşı
Tepki
217
Arkadaş bende bunu anlamıyorum , görme engellilerin yolunda senin ne işin var ? :) Tabi ki kayar orası görme engelli yayalar için!!

selami atay

Daimi Üye
Tepki
249
Bisiklet
Giant
Bende iki kez düşmekten kurtuldum havada yağışlı idi çok hızlı değildim hızlı olsam düşme garanti idi

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Kaldırımlarda bisiklete binmek kanunen yasak.Sebebi tehlikeli olmasındandır.Ben iniyorum,gidon bogazından tutup bir yandan ıslık çala çala yürüyorum.Hareket yayaların dikkatini çekiyor ve onlara saygı duydugunuzun farkına varıyor.Belkide bisiklet yollarında yayaların yürümemelerini saglamak buna baglıdır.Böyle böyle yayaların sempatisini kazanıp kötü bisikletçi imajını(kaldırımda yaldır yuldur bisiklet binene kimsenin ne kaldırımda ne de trafikte saygısı olmaz)silebiliriz.