Kaldırımdan iniş

Tepki
12
Bisikletle şehir içinde 20-30 santimlik kaldırımlardan bisiklete zarar vermeden nasıl inilir? Ya da yollarda asfaltın bozulması yüzünden oluşan ufak çukurlardan veya arabaları yavaşlatmak için kullanılan tümseklerden?

Belirli bir teknik var mı?

Scudo

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Bu konuda herhangi bir özel teknik olduğunu zannetmiyorum. Eğer MTB kullanıyorsanız, ne şekilde inerseniz inin, bisiklet zarar görmez, ayrıca kendiniz de zarar görmek istemiyorsanız, inerken veya engel geçerken ayağa kalkın yeter.

Tepki
58
kaldırım dan inerken ön freni azsıkıp ön tekeri az yavaşlatıp arka mekanizmanı sallamadan sesiz ce inebilirsin ama o salantı hiç etki etmez sadece sert vurmamaya çalış iniş çıkışlarda frenlerini kullan yeter ama bunu için de frenlerini iyi tanı az veya fazla sıkarsan kaza olabilir Allah korusun

konusances

Üye
Tepki
15
ben genelde inerken hızlıysam bisikletin 2 tekerininde aynı anda deymesine dikkat ediyorum çünkü ağırlığı sadece bi tekerleke değil ikisine ayıro böylece yaklaşık 60 kg bineceğine 30 kg biniyor.yavaş giderkende ön teker havalandığında direksiyonu elimle tutuyorum ama aşağı doğru hiç baskı yamamaya çalışıyorum teker yere değince ağırlığımı veriyorum.

qatrio

Aktif Üye
Tepki
63
yavaşlayın kendinizi arkaya biraz verin yumuşak inersiniz ancak sıradışı bi iniş içinde hızla gelirken ön tarafı zıplatın ve 2 teker aynı anda yere iner..(tavsiye etmem)

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
En sağlıklı yöntem sadece ön freni kontrollü bir şekilde sıkarak inmek! Eğer bisikletinizi seviyorsanız bunny hop yapmanızı önermem..

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
@yaminkutlu

Özür dilerim ama bu oldukça yanlış, benim düşünceme göre her türlü inişte önce arka, sonra ön fren sıkılmalı veya ikisi beraber de olabilir ama herhangi bir şekilde bisikletin burnu aşağı doğru iken sadece ön freni sıkmak biskletin önünü kaydırabilir veya takla atmanıza sebep olabilir. Aslında bu her zaman geçerli olan birşey, çok özel durumlar dışında, ön fren her zaman arkaya yardımcı olarak kullanılmalı.

umut52

Üye
Tepki
40
Sen en iyisi kaldırımdan inerken ya bebek arabaları yada bisikletler inip çıksın diye yapılan yerlerden inip çık,eğer böyle biryer yoksa ya eline al bisikletini yada atlarken bisikletin hiçbir tekerini boş bırakma ki tek teker üstüne binmesin yük ama şahsen ben kendi bisikletimde bu kadar düşünmüyorum direk olduğu gibi dalıyorum neden mi?
Hani bazenn hakemler ufak foulleri ve ya itişmeleri görmezden gelirya oyun aksamasın zevki çıkısn diye işte bende o yüzden oyun akışını durdurmuyorumki oyunun tadı bozulmasın...Anla artık

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
valla ben daha yükseklerden atlamaya basladım son 1 haftadır.
60-70 cmden salcano 303SRD ile atlıyorum:D
aslında ilk baslarda biraz kötü atlarsınız ama bu anlatarak olmaz bana göre he anlatırsın ama pratikte yapamazsın çünkü onun için bi his gerekiyor..
ilk zamanlar ya çok ön çekerdim dengemi kaybederdim. iki tekere inerdim olduğum yere çakılır kalırdım..
tech.türk ün dediği doğru. o yükseklikte çarparsın ayna kolu ve dişlilere zarar verirsin ve dişliler geçtiğin yere takılır ve dengeni kaybedersin..

ilk baslarda ufak kaldırımlarda dene nedemek istedğimi anlıycaksın..
biraz çalış ama ne olursa olsun ARKA TeKeRe düşmen gerekiyo yoksa denge kaybı olur.

Tepki
13
O anki hıza, psikolojiye ve yüksekliği ne kadar mesafe kala farkettiğinize göre değişebilecek bir şey bu bence. Bunların sonucunda da bir anda düşünüp, karar verip, uygulamak lazım. Bazen yavaşlanabilir, bazen pedala yüklenilebilir, hatta bazen durulabilir de bence.

Yalnız yukarıda yazılanlara eklemek istediğim bir şey daha var; iniş sırasında dizleri biraz kırıp, vücut ağırlığından kaynaklanacak kuvveti sönümlemek de çok faydalı olacaktır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
aslında bende iki frenide kontrollü bir şekilde sıkıp in diyecektim ama kaldırım 30 cm'miş.o zaman hızlı gelip iki tekerinde yere aynı anda değmesini sağlaman gerek.onun için de hızlı gel ve ön teker boşluğa çıktığında gidonu birza kendine çek ki; önce ön sonra arka teker inmesin.bu şekilde ikisinide aynı anda indirirsin.mtb bisikletin varrsa bunny hop yap derim ama bisikletine değer veriyorsan yapma derim ben:D