Kaldırımda bisiklet sürmek yasal mı?

E2NT

Üye
Tepki
26
İsim
Ertan
Bisiklet
Bianchi
Kaldırımda Bisiklet sürmeyi sevmem ama bazı durumlarda gerekebiliyor. Kaldırımda bisiklet sürmek yasal bir şey mi?

Scudo

efeyuceer

Üye
Tepki
102
Bisiklet
Bianchi
Yasal değil yani bisiklet yolu varsa bisiklet yolunda yoksa yolda sürülmeli kaldırımda yasak yaya hayatını tehlikeye atabilcek durum oluşturabildiği için

Tepki
21
İsim
Alperen
Bisiklet
Kron
@Justice For All yaya yollarında bisiklet sürülmesi yasaktır ayrıca hemde çok tehlikeli birçok yayaya çarpabilirsiniz birçok cam parçası ve diken bulunabiliyor birde gideceğiniz yere bisiklet yolu varsa ve siz araç yolundan gidiyorsanız o da yasak

E2NT

Üye
Tepki
26
İsim
Ertan
Bisiklet
Bianchi
Tamam teşekkür ederim bilgiler için; ama çok sıkışık yollar var sağa kaçamıyorum yol tıkanıyor o durumlarda ne yapmam gerekiyor?

• Beğen
Tepkiler: münferit vagon

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Yasak ancak bu konuda görüş bildirmesem içimde kalır. Bisiklet yolunun olmadığı ve arabaların hayvan gibi kullanıldığı yollarda hızlı gitmemek ve önceliği yayalara vermek şartıyla kaldırımda bisiklet kullanmanın sakıncasını göremiyorum.

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Justice For All Aynı durumdan ben de muzdaribim. Bazen kaldırımdan gidiyorum bazen de oldukça yavaşça kenardan... Bazen de 30 km/sa ile yolu kapatıyorum. Şehir içinde 30 km/sa'i geçmesinler mümkünse :)

Berkec.

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Diğer
Yasak mı değil mi bilemem ama kaldırımda sürünce yayalar kızıyor, yola inersen de arabalar üstüne çıkıyor. Olmamız gerekn yer tabi ki kaldırım değil yol ama bu şartlar altında ne yola inilir ne de kaldırımdan gidilir o_O

BF Okuru

Üye
Tepki
2
gerek bağdat caddesinin geniş kaldırımları, gerekse minibüs yolunun kaldırımları bisiklet sürmeye uygun,yalnız hız yapmayacaksınız,yayalar kalabalık ise durup yol vereceksiniz,sizden şikayetçi olmamaları için yavaş sürmek, önceliği yayalara vermek gerekir.ne bağdat caddede ne de minibüs caddede bisiklet yolu var,gerek minibüsler ve gerekse taksiciler bize geçit vermediği için ,en emniyetli yol kaldırım olmakta,hafta içi kaldırım kullanırım,hafta sonu erken istanbuldan kaçarım ,dönüşte fazla yoğun olmayan trafik güzergahlarını seçerim .

berkex

Aktif Üye
Tepki
108
İsim
Berke
Bisiklet
Ghost
Ben yolumun eve dönüş kısmında sürerken kendimi dinlendirdiğim için yavaş sürüyorum kaldırımda ve her zaman önceliğim yayalar oluyor, göz teması ile hallediyoruz çoğu şeyide, sorun çıkmadı uzun zamandır

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Justice For All

Sağa kaçmamalısın zaten. Bir arabanın arkasına takılıp sağ şeritten (şeridin sağından değil) gitmen kurallar uygun.

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

emrdrskn

Üye
Tepki
6
İsim
emre duruşkan
Bisiklet
Salcano
Gündüz bir nebzede olsa araç yollarini tercih edebiliyorum şehir içinde standart bir trafik akişi bisiklet kullanimini pekte etkilemiyor fakat gece işler hiçte iç açici olmuyor,aydinlatma yetersizliği ve saat 22: 00 den sonra alkollü araç kullanimi,motorsikletlerin şehrin göbeğindeki hiz tutkulari katlanarak çoğalan sorunlarim oluveriyor bendeniz emre kardeşiniz hooop kaldirimda soluğu almiş oluyorum,yavaş ve sakince ilerleyip dişlilerin sesini dinlerken iyiki varsin güvenli kaldirim diyorum,kaldirimdan başka çare yok

• Beğen
Tepkiler: Yeni_kullanıcı

Osman Tuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
1.173
Bisiklet
Bianchi
@Justice For All Kurallara göre, kaldırım da bisikletli yasak etmendir. Birçok nedenden ötürü uzar gider, fakat öyle bir trafik oluyor ki mecburuz, ben böyle durumda elimden geldiğince temkinli ve çevik halde geçiyorum o kısmı hemen sonrasında yoluma iniyorum, ve bir birey bir araç gibi yolda ilerliyorum yapılması gereken de budur, ha yoruldunuz, trafiği yavaşlatıyorsunuz belli bir süre için sağ şeritte ilerleyin veyahut dinlenin.

Berkec.

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Diğer
@Kudret Kurtcebe
Minibüs yolunda bisiklet sürmek mezarınızı alıp kefeninizi giymekle aynıdır belki çok abartmış olabilirim ama cidden minibüscüler çok kötü kullanıyolar yolcu gördükleri an sağ şeritten ne geldiğine bakmadan direk direksiyonu kırıyolar

• Beğen
Tepkiler: galvaniz
Tepki
21
İsim
Alperen
Bisiklet
Kron
@Justice For All sıkışmamak için kaldırıma fazla yakın gitmiyorum kaldırımla aramda yaklaşık bir metre kalıyor o şekilde sürücüler yanımdam geçiyor fakat daha dün başıma gelen olay bir dikkatsiz sürücü aniden önüme çıktı ama nerden bile geldiğini anlayamadan kaportanın üzerinden yere yuvarlandım yani arabalara çok dikkat kasksız gezmeyin

• Beğen
Tepkiler: monder33

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Yasak ama, bazı ana caddelerde bariz ölüm riski var sağ şeritte toplu taşıma araçlarının durup kalkması yüzünden araç trafiği bile sıkışıyor koca otobüslerin arasında sinek gibi hissediyorum kendimi. Böyle yollarda her zaman kaldırımı kullanıyorum ama hız yapmadan, çok kalabalıksa zaten sürmenin anlamı kalmıyor, yürüyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bnde bazen kullaniyorum kaldirimi , fakat ne kadar yavas gitsem ne kadar onceligi yayaya vermeye calissamda , insanlar durakliyor ve rahatsiz oluyorlar . dusundugumuzden daha az kullanmaliyiz bnce , hem bizim kadar dikkatli surmeyen yada suremeyen cocuklarada kotu ornek oluyoruz bnce

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Yasak ama yayalar eğer bizim yolumuzu kullanıyorsa bence pek önemi yok :confused:

• Beğen
Tepkiler: monder33 ve NS.

shryr

Üye
Tepki
37
Bisiklet
Bianchi
@Kudret Kurtcebe
Ben de bağdat caddesinde bostancı yönünde ilerlerken teyzenin tekiyle atıştım.
Cadde zaten karşıdan akıyor yönüme ters. Dolmuşu taksisi derken zaten girilmiyor. Yavaş yavaş kaldırımdan giderken abartısız söylüyorum 2 metre mesafe solundan geçtiğim teyze sanıyorum ki gıcıklığına olacak ya da menopozun etkisiyle, "burası bisiklet yolu mu .s.s" gibisinden bağırdı arkamdan durdum. Gösterin bisiklet yolunu ordan gideyim dedim. Yolu gösterdi. İndim bisikletten. Bu caddeden ters akış yönünde bostancıya kadar ölmeden gidip gelin bisikletim sizin olsun buyrun dedim. Terbiyesiz dedi gitti.