Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaldırımda bisiklet sürmek yasal mı?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında E2NT tarafından paylaşıldı.

1. E2NT

E2NT Üye

Adı:
    Ertan
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Kaldırımda Bisiklet sürmeyi sevmem ama bazı durumlarda gerekebiliyor. Kaldırımda bisiklet sürmek yasal bir şey mi?

2. emrthknr

emrthknr Üye

Adı:
    Emir Taha KENAR
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Yasal olmasını bilemem ama otomobil sürücüleri bisikletlileri görmezden geldikçe ara sıra kullanıcam

3. efeyuceer

efeyuceer Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Yasal değil yani bisiklet yolu varsa bisiklet yolunda yoksa yolda sürülmeli kaldırımda yasak yaya hayatını tehlikeye atabilcek durum oluşturabildiği için

Murat.Bagci bunu beğendi.
  4. Alperenyuruk

Alperenyuruk Üye

Adı:
    Alperen
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Justice For All yaya yollarında bisiklet sürülmesi yasaktır ayrıca hemde çok tehlikeli birçok yayaya çarpabilirsiniz birçok cam parçası ve diken bulunabiliyor birde gideceğiniz yere bisiklet yolu varsa ve siz araç yolundan gidiyorsanız o da yasak

5. E2NT

E2NT Üye

Adı:
    Ertan
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Tamam teşekkür ederim bilgiler için; ama çok sıkışık yollar var sağa kaçamıyorum yol tıkanıyor o durumlarda ne yapmam gerekiyor?

Kamış Tornavida bunu beğendi.
  6. Kerem Özbayrak

Kerem Özbayrak Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yasak ancak bu konuda görüş bildirmesem içimde kalır. Bisiklet yolunun olmadığı ve arabaların hayvan gibi kullanıldığı yollarda hızlı gitmemek ve önceliği yayalara vermek şartıyla kaldırımda bisiklet kullanmanın sakıncasını göremiyorum.

7. Kamış Tornavida

Kamış Tornavida Kıdemli Üye

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Justice For All Aynı durumdan ben de muzdaribim. Bazen kaldırımdan gidiyorum bazen de oldukça yavaşça kenardan... Bazen de 30 km/sa ile yolu kapatıyorum. Şehir içinde 30 km/sa'i geçmesinler mümkünse :)

8. Berkec.

Berkec. Market Bisikleti Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Yasak mı değil mi bilemem ama kaldırımda sürünce yayalar kızıyor, yola inersen de arabalar üstüne çıkıyor. Olmamız gerekn yer tabi ki kaldırım değil yol ama bu şartlar altında ne yola inilir ne de kaldırımdan gidilir o_O

veyselkln ve emrdrskn bunu beğendi.
  9. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    gerek bağdat caddesinin geniş kaldırımları, gerekse minibüs yolunun kaldırımları bisiklet sürmeye uygun,yalnız hız yapmayacaksınız,yayalar kalabalık ise durup yol vereceksiniz,sizden şikayetçi olmamaları için yavaş sürmek, önceliği yayalara vermek gerekir.ne bağdat caddede ne de minibüs caddede bisiklet yolu var,gerek minibüsler ve gerekse taksiciler bize geçit vermediği için ,en emniyetli yol kaldırım olmakta,hafta içi kaldırım kullanırım,hafta sonu erken istanbuldan kaçarım ,dönüşte fazla yoğun olmayan trafik güzergahlarını seçerim .

galvaniz bunu beğendi.
  10. berkex

berkex cyclist

Adı:
    Berke
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Ben yolumun eve dönüş kısmında sürerken kendimi dinlendirdiğim için yavaş sürüyorum kaldırımda ve her zaman önceliğim yayalar oluyor, göz teması ile hallediyoruz çoğu şeyide, sorun çıkmadı uzun zamandır

Kerem Özbayrak bunu beğendi.
  11. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sağa kaçmamalısın zaten. Bir arabanın arkasına takılıp sağ şeritten (şeridin sağından değil) gitmen kurallar uygun.

12. emrdrskn

emrdrskn velespitçi

Adı:
    emre duruşkan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Gündüz bir nebzede olsa araç yollarini tercih edebiliyorum şehir içinde standart bir trafik akişi bisiklet kullanimini pekte etkilemiyor fakat gece işler hiçte iç açici olmuyor,aydinlatma yetersizliği ve saat 22: 00 den sonra alkollü araç kullanimi,motorsikletlerin şehrin göbeğindeki hiz tutkulari katlanarak çoğalan sorunlarim oluveriyor bendeniz emre kardeşiniz hooop kaldirimda soluğu almiş oluyorum,yavaş ve sakince ilerleyip dişlilerin sesini dinlerken iyiki varsin güvenli kaldirim diyorum,kaldirimdan başka çare yok

13. Osman Tuğrul

Osman Tuğrul Forum Bağımlısı

Seviye:
    @Justice For All Kurallara göre, kaldırım da bisikletli yasak etmendir. Birçok nedenden ötürü uzar gider, fakat öyle bir trafik oluyor ki mecburuz, ben böyle durumda elimden geldiğince temkinli ve çevik halde geçiyorum o kısmı hemen sonrasında yoluma iniyorum, ve bir birey bir araç gibi yolda ilerliyorum yapılması gereken de budur, ha yoruldunuz, trafiği yavaşlatıyorsunuz belli bir süre için sağ şeritte ilerleyin veyahut dinlenin.

14. Berkec.

Berkec. Market Bisikleti Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Minibüs yolunda bisiklet sürmek mezarınızı alıp kefeninizi giymekle aynıdır belki çok abartmış olabilirim ama cidden minibüscüler çok kötü kullanıyolar yolcu gördükleri an sağ şeritten ne geldiğine bakmadan direk direksiyonu kırıyolar

galvaniz bunu beğendi.
  15. Kurtuluş E.

Kurtuluş E. Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat K. E.
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bisikletli iseniz yasal değil, ancak motorlu iseniz tüm kaldırımlar sizin, "sıkıntı yok" :)

16. Alperenyuruk

Alperenyuruk Üye

Adı:
    Alperen
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Justice For All sıkışmamak için kaldırıma fazla yakın gitmiyorum kaldırımla aramda yaklaşık bir metre kalıyor o şekilde sürücüler yanımdam geçiyor fakat daha dün başıma gelen olay bir dikkatsiz sürücü aniden önüme çıktı ama nerden bile geldiğini anlayamadan kaportanın üzerinden yere yuvarlandım yani arabalara çok dikkat kasksız gezmeyin

17. alierkanimrek

alierkanimrek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Yasak ama, bazı ana caddelerde bariz ölüm riski var sağ şeritte toplu taşıma araçlarının durup kalkması yüzünden araç trafiği bile sıkışıyor koca otobüslerin arasında sinek gibi hissediyorum kendimi. Böyle yollarda her zaman kaldırımı kullanıyorum ama hız yapmadan, çok kalabalıksa zaten sürmenin anlamı kalmıyor, yürüyorum.

18. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Bnde bazen kullaniyorum kaldirimi , fakat ne kadar yavas gitsem ne kadar onceligi yayaya vermeye calissamda , insanlar durakliyor ve rahatsiz oluyorlar . dusundugumuzden daha az kullanmaliyiz bnce , hem bizim kadar dikkatli surmeyen yada suremeyen cocuklarada kotu ornek oluyoruz bnce

19. Umut AKAN

Umut AKAN Aktif Üye

Adı:
    Umut AKAN
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yasak ama yayalar eğer bizim yolumuzu kullanıyorsa bence pek önemi yok :confused:

20. shryr

shryr Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben de bağdat caddesinde bostancı yönünde ilerlerken teyzenin tekiyle atıştım.
    Cadde zaten karşıdan akıyor yönüme ters. Dolmuşu taksisi derken zaten girilmiyor. Yavaş yavaş kaldırımdan giderken abartısız söylüyorum 2 metre mesafe solundan geçtiğim teyze sanıyorum ki gıcıklığına olacak ya da menopozun etkisiyle, "burası bisiklet yolu mu .s.s" gibisinden bağırdı arkamdan durdum. Gösterin bisiklet yolunu ordan gideyim dedim. Yolu gösterdi. İndim bisikletten. Bu caddeden ters akış yönünde bostancıya kadar ölmeden gidip gelin bisikletim sizin olsun buyrun dedim. Terbiyesiz dedi gitti.

ByCriminal ve fantom bunu beğendi.