Kaldırımda binmek için bisiklet almayı düşünüyorum. Sedona 711 nasıl olur sizce?

Tepki
21
Bisiklet
Sedona
Öncelikle tüm bisiklet dostlarına merhabalar.

Benim 2013 model Sedona 311 model bir şehir bisikletim var. Ve çok memnunum. Evimle işyerimin arası 3,6 km. Yaz boyunca işe onunla gidip geldim. İşe gidip geldiğim güzergah trafiğin yoğun olduğu bir yol olmasına rağmen yaz aylarında gidip gelirken pek sıkıntı çekmedim.

Ancak okulların açılmasıyla birlikte benim kullandığım yolun trafiği aşırı derecede yoğunlaştı. Bisikletle işe gidip gelirken hemen hergün küçük veya büyük bir tehlike atlattım. Ondan dolayı artık arabayla gidip geliyorum.

Benim gidip geldiğim güzergahın trafiği çok yoğun olmasına rağmen kaldırımlar da bir o kadar boş. Ben de bir dağ bisileti alıp işe kaldırımlardan gidip gelerek bisiklet keyfinden vazgeçmemeyi düşündüm.

İşe gidip gelirken kullanmayı düşündüğüm kaldırımlar; çok az insanın kullandığı, yaklaşık 2 metre genişliğinde, yer yer genişliğin 1 metreye düştüğü, hatta otobüs duraklarının olduğu kısımlarda yarım metreye düştüğü, kaldırım boyunca 4-5 metre arayla ağaçların olduğu, kaldırım taşlarının eski olduğu ve cam kırıklarının eksik olmadığı bir yerdir.

Gerek kadro boyunun (düz yolda 19 inch olan kadro boyu bana tam gelse de) yükekliğinden dolayı, gerek 28 inch olmasından dolayı, gerekse lastiklerinin ince olmasından dolayı kaldırımda Sedona 311 bisikletimi kullanmam zor oluyor. Mevcut bisikletimin manevra kabiliyeti kaldırım için çok düşük kalıyor.

Asla (zaten yaş ve kilo itibariyle de imkansız) kaldırımlarda atlama ve zıplama yapmadan sakince kullanabileceğim, kadrosu sağlam, yağmurlu havalarda fren sıkıntısı çekmeyeceğim, kaldırımda rahat manevra yapabileceğim, cam kırıklarından pek etkilenmeyecek bir bisiklete ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

Bundan dolayı da mevcut bisikletimi elden çıkarmadan sadece kaldırımlarda kullanmak için yeni bir dağ bisikleti almayı düşündüm.

Yaptığım araştırmalar neticesinde 16 inch kadro boyunda Sedona 711 hidrolik disk frenli modelinin bana uygun olacağı kanaatine vardım.

Konuyu okuyan bütün bisiklet dostlarının yorumlarını ve yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler.

Scudo

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
Tehlikeden kaçmamız mümkün değil. Ama ne olursa olsun kaldırımdan uzak durmamız gerekir.
Kaldırıma adım attığınız an potansiyel katilsiniz demektir.
Bütün araçlar için geçerlidir bu.
O yol hakkınız değil ve birine zarar verecek olursanız bunun hesabını veremezsiniz.
Karar sizin.

• Beğen
Tepkiler: Ali Sırıklıgil

Naci ATAY

Aktif Üye
Tepki
30
Bisiklet
Merida
seleniziyumuşak tutun. seçtiğiniz model gayet uygun...sedat beye hem katılıyorum hem katılmıyorum yol verdilerde bizmi kullanmadık. gittiğiniz mesafe kısada olsa tedbiri elden bırakmamak lazım. kask eldiven güvenlik unsurlarını unutmamak lazım...

• Beğen

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Seçtiğiniz model gayet uygun. Birde patlaklar için koruyucu şerit alırsınız (koruyucu sıvı balans yapabilir) olur biter.
Birde kaldırımlar boş ise ve elleriniz frende olursa dikkatli olursanız sıkıntı çıkmaz. Ziliniz olsun mutlaka ;)

Tepki
21
Bisiklet
Sedona
Yorum yazan arkadaşlara teşekkürler. Bahsettiğim kaldırımlar genelde boş oluyor. Sabah işe gidiş saatinde bile o 3,6 km lik kaldırım boyunca toplamda en fazla 8-10 kişi anca oluyor.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Kullandığınız bisiklet ile almayı düşündüğünüz bisikletin kadro kaliteleri ve sağlamlıkları aynıdır. Lastik patlaması açısından 28" ince lastikler 26" 2.2 genişlikteki lastiklere göre daha yüksek basınca uygun olduğundan cam kırıkları ve diğier patlak risklerine göre daha avantajlıdır. 28" lastiklerle doğru basınçta daha az patlak yaşarsınız. Kaldırımlardan atlamayacağınızı yazmışsınız hoş atlasanız da 711 311'e göre ilave bir avantajı yok hatta dezavantajlı. Kadro boyuna ve jant büyüklüğüne göre manevra kabiliyeti düşük derseniz teknik inişleri olan bir rotada değilseniz birkaç güne aynı kıvraklığı yakalarsınız. Fren olarak iyi bir pabuç ile jantlar çamura gömülü kullanmadığınız sürece rahatlıkla güvenli fren yapabilirsiniz.

Sonuç olarak şu an sahip olduğunuz bisiklet kullanım amacınıza en uygun bisiklet. Bence başka macera aramaya gerek yok.
Ayrıca trafik ne olursa olsun kaldırımda sürmeyin. Uygun ışıklandırma ile kask ve kask aynası kullanarak yasal olan şekilde yolda kullanın.

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
3.6km çok çok kısa? Daha uzun bir rotanız yok mu, daha az trafik olan bir yol çizseniz kendinize?
Hem bisiklet masrafından kurtulursunuz, hem de sabah biraz da olsa fazla spor yapmış, bu keyifi biraz daha yaşamış olursunuz.

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
Bisikletin, araclar kadar yoldan gitme hakki var. Kaldirimdan giderseniz surekli yayalardan bagiris cagiris isitirsiniz. Birine carparsaniz 100% haksiz olursunuz. Birini yaralarsaniz ki umarim boyle birsey olmaz, direkt haksiz olursunuz, yargilanirsiniz. Yoldan gitmeyi ogrenmeli ve onlemlerini almali bence. En azindan ciddi sekilde guvensiz bolgelerden yavas sekilde kaldirimdan gecersiniz ki bunun da dogru oldugunu savunmuyorum. Haklarinizin nerede oldugunu ve nerede olmadigini unutmamali.

• Beğen

ömer yetmişüç

Aktif Üye
Tepki
37
Bisiklet
Sedona
@Ali Sırıklıgil

Araç yolu hakkında size hak vermemek elde değil bende 711 ve 301 var.
Aslında 711 bahsettiğiniz şartlara çok uygun. Ben hidrolik disk frenine hayranım. V fren iyidir vs vs ama o güzergahta disk frenleri bozma şansınız yok. Standart lastikler bence işinizi görecektir. Selesini değiştirmeniz gerekebilir çünkü üzerinde gelen sele beton sele. Kesinlikle 711 le daha fazla yorulacaksınız. Bence birinden dağ bisikleti bulun kullanın. Ben bahsettiğiniz yolu 301 imle geçerdim açıkcası. 311 in lastikleri çok inceyse lastik değiştirip devam etmelisiniz bence.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Aynı mesafede bende işe gidip geliyorum bisiketim sedona 721 1.50 lik lastik var elinizdeki bisiket gayet yeterli bu iş için şehir içi zaten mtb kullanarak pek akıllıca iş yapmıyorum sizde mtb almayın bari o kadar cık mesafe için masraf yapmayın boşuna. Kaldırım olayına gelirsek yoldan gideriz arabalar kızar edilme tehlikesi de bir yana kaldırıma çıkarız yayalar kızar nerde kullanılacak bu bisiket yolu vardıda bizmi kullanmadık

• Beğen

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Her türlü arazi,asfalt yol ve hava koşulu için mtb iyidir.Seçimin yerinde buluyorum.Yol,şehir,29'' mtb,26'' mtb,hybrid bisiklet kullandım.26'' mtb yi çok yönlü kullanım açısından başarılı buldum.29'' mtb konforlu olsa da çok hantal buldum.Yalnız Sedona'nın 27,5 mtb yi merak ediyorum.26'' mtb kadar çevikse daha fazla tutulacağını umuyorum.Hız için yol bisikleti mükemmeldir.Fakat kullanım alanı kısıtlıdır.Heybe çanta takılmaya müsait kadro yapısı yok,ağırlığa karşı ince lastik yetersiz kalıyor.Hybrid bisiklette arazide mtb ye göre çok yetersiz kalıyor.Sedona 721 serisinde bagaj takma yeri varsa bagaj,heybe çanta günlük gezi,tur,alışveriş için mutlaka ihtiyaç duyuluyor.Bana göre bisikletin çok yönlü kullanışlı olması önemlidir.Diğer taraftan bütçe durumu çok iyi olunursa 3 bisikletin olması. Yol-hız için yol bisikleti,arazi için mtb,uzun turlar için surly long tucker tarzı bisiklet.Bu kadar lüxü herkes taşıyamaz.Mtb her telden oynar:D.