Kaldırıma çıkayım derken...

HarunGMS

Üye
Tepki
15
İsim
Harun Gümüş
Bisiklet
Diğer
Dün, yani 7 Mayıs Pazar günü arkadaşımla bir sahil turu planlamıştık. Sahile giderken küçük bir kaza atlattım. Kaldırıma paralel olarak çıkmaya çalıştım neredeyse düşüyordum ama durumu iyi toparladım. Sonra kaldırımlardan uzak durmaya karar verdim.

Arkadaşımla buluşup sahile indiğimizde ise (Maltepe Sahil dolgu alanı) bisiklet yolunda arkadaşım başka bir bisikletliyle çarptı. Tabii arkadaşım suçluydu çünkü ters yönden gidiyordu. Ama çarpıştığı kişi bir şey demedi. Arkadaşımın parmağından kan akıyordu ve etraftaki bisikletliler kırık olduğunu söylediler. Biz de arkadaşımın babasını aradık gelip onu alsın diye.(Kırık değilmiş bu arada onu da yeni öğrendim.)

Sonra ben eve geri dönerken bir yerde trafik sıkıştı bende kaldırıma çıkıp sollamak istedim. Ama bu seferki daha inceydi oradan çıkabileceğimi düşündüm ve sonuç bisikletten uçtum.

Pantolonum yırtıldı, bacağım kanadı, avuç içlerim sıyrıldı. Neyse ki kafama bir şey olmadı çünkü kask takmıyordum.Ama bisikletimi yeni almıştım onun da sol freni yamulmuş ve selesi sürtünmüştü. Oradaki bir dükkana bırakıp eve minibüsle dönmek zorunda kaldım. Yarın gidip alırım artık :(

Kaldırımlara çıkarken dikkatli olun arkadaşlar benim başıma gelen sizin de başınıza gelmesin.:agla:

Scudo

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
874
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
Öncelikle geçmiş olsun. Her konuda olması gerektiği gibi bisiklette de emniyet tedbirlerini almanı temenni ederim. Her ne kadar ülkemizde "la noolacakh oğlum ne kaskı la artis gibi" vs şeklinde telkinler çok olsa da siz yine de kafanızı sevin. İlerde lazım olur.
Kaldırıma çıkma gibi hareketleri de daha boş ve kendinizden emin olduğunuz zamanlarda test edip yeterli güveni sağladıktan sonra denerseniz en azında böyle durumlarla karşılaşma riskiniz azalır.
Bu arada bisiklet eldiveni de aslında tam o avuç içi soydukları içindir.
Kazasız ve keyifli sürüşler dilerim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
geçmiş olsun yine hafif atlatmışsın eldiven ve kask bu durumda işe yarar.Bunlar kötü deneyimler ama ileride dikkat etmen için yararı olur üzülme frendir düzelir bisiklet yapılır kendine dikkat et.

gokberk88

Daimi Üye
Tepki
211
İsim
gökberk
Bisiklet
Mosso
Bu anlattığınız olay sadece kaldırıma çıkarken değil yolda da başınıza gelebilir dikkat edin. Yolda da kot farkı olan bölgeler oluyor.

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
Geçmiş olsun. Kaldırıma çıkmanınızı tavsiye etmem ama mecbur kalırsanız tekerlekli sandalyeler için kaldırım girişlerinde bulunan girişlerden çıkmanızı öneririm. Ya da kaldıırıma lastıği dayayıp durup ön tekeri kaldırım hafifçe kaldırıma çıkmanızı öneririm. Hayat riske girmeyecek kadar değerli. Bisikletliler yolda çok dikkatli olmalı. Her yerden araba ve yaya çıkabiliyor.

Carel

Forum Demirbaşı
Tepki
743
Bisiklet
Sedona
Düşe kalka daha dikkatli olmayi öğreniyor insan ister istemez. Can sonuçta tatli :)

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
kaldırıma çık tabi bi zararı yok ama önce kaldırıma çıkmaya öğren :) Seninki yüzme bilmeden denize dalmak olmuş...

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
30° den daha küçük açılar ile kaldırıma dalınca ne oluyor deney yaparak öğrenmişsin :D hatta deneyin doğruluğunu test amacıyla ilk sefer yetmeyince bir kere daha denemişsin. Tamam artık inandık sana da lütfen bir daha böyle deneyler yapma :p:komik:

Şaka bir yana da geçmiş olsun hocam.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@HarunGMS İhmalkarlığın sonuçlarını yaşamışsın. Umarım tekrar bu hatalara düşmeyecek şekilde bisiklet sürersin @mhtozel "la noolacakh oğlum ne kaskı la artis gibi" varsayım bile olsa demenizi pek yakıştıramadım benim bulunduğum ilçede bile kaskıma laf edecek 1 Allah'ın kulu yokken arkadaşın yerinde mi olacak acaba çevrem tamamıyla ergen bisikletlilerle dolu büyükler zaten görünce daha saygılı gözle bana bakıyor. Çevremdeki bisikletlilere söylüyorum kask alın diye arada sırada...

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06
Tepki
0
İsim
Onurhan
Bisiklet
Bianchi
Geçmişler Olsun kardeşim bu arada @JusTiMe'ye sonuna kadar katılıyorum. Kaskın ihmali olmaz.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Biz de arada sürüyoruz sahilde, bahsettiğin kaldırımlara gelinde bisikletten inip elimle kaldırıp geçiyorum. Çaktırma ben bisiklete bir şey olur diye korkudan öyle yapıyorum :)
Ama karşı şeritten gelen adama, karşı şerit sınırları içerisinde çarpmak nedir ya :D Yapmayın arkadaşlar böyle şeyler, herkes anlayışlı olmaz her zaman.

Geçmiş olsun bu arada, düzgün sürsen sorun yaşamayacakmışsın belli ki.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@furkantrojka
kaldırıma çıkıp bi yere geçecektir herhalde yayaların arasında dolaşmak için olmasa gerek. ayrıca kaldırıma bisikletten inmeden de çıkabilirsin, yolun oradan geçiyorsa son derece kullanışlı bi harekettir. Kaldırıma böyle çıkılır;

önce bisikletin ön tekerini gitmek istediğin yere hoplatırsın, ve yere temas ettiğinde tüm ağırlığını ön tekere verirsin, böylece arka boşta kalır ve kolların tamamen dengeliyken arka taraf çarparakta çıkabilir, daha sonra arka latiği çekmeyide öğrenirsiniz ama ağırlığı arka lastik üzerinden almanız yeterlidir başlangıçta. çapraz ve paralel çıkmak için başke şekide yaparsın, önce arka tekerleği çıkartmak daha kolaydır mesela, o zamana kadar bu video yardımcı olur umarım.
@Gökhan Akkaya yapma gözünü seviim, o kadar fox sipariş ettin, kendine güldürme, korkma bişey olmaz bisikletine, doyasıya sür, kırılırsada üstünde parçalansın, başka bi kadro alır devam edersin, haftaya hemen buraya kaldırım çıkma videolarını ekliyoruz arkadaşlar anlaştık mı :)

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
874
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
@JusTiMe
Sanırım yanlış anlaşıldık. Ben zaten diyen değil bu cümleye maruz kalan, kask ve diğer tüm emniyet teçhizatlarını sonuna kadar kullanılması tarafında biriyim. Ama Türkiye'nin gerçekteki durumu da yukarıdaki ibare. "Neden kask takıyorsun" diye soran bir çok kişiyle karşılaştım hatta "ne yani arkadan araba gelse 120yle sana çarpsa aha bu kask mı koruyacak seni" diye kendince haklı çıkan bir çok kişiye o kaskın içindekinin değerli birşey olduğunu anlatmaya çalıştım.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
@Tasogare
Bahsettiğim durum yüksek kaldırımlar için geçerli, aynakol dişlisini hiç etmemek için :) Ancak ağırlığı öne verip arkayı kaldırma taktiği harbiden işe yarar böyle durumlarda.
FOX maşa hojdir ancak olur da bir aksilik olur, düşersem o kadronun halini görmek beni perişan eder. Aliminyum gibi değil Karbon, ufak darbelerde daha çabuk çiziliyor.

Ama sırf sizi kırmamak için haftaya, aya çıkma videosu çekeceğim. Arka tekerleği bayağı bir kaldırmam gerekecek anlaşılan :) Sağ olun yorum için.