Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalas-Vida-Tutkal-Triatlon Barı => Sehpa

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında basri tarafından paylaşıldı.

1. basri

basri Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Merhaba,

Havalar tatsız, yağmur, fırtına, pek pedal basılmıyor. Geçenlerde atölye olarak kullandığım odada baktım birkaç kalas var, tutkal var ve pek kullanmadığım bir "Triathlon Bar" var. Eee bunları birleştirip neden bir bisiklet bakım, ayar, taşıma sehpası yapmayayım ki dedim ve işe koyuldum. Fotoğraflar sanırım yeterli bilgiyi veriyor. Özel ölçüler yok. Sağlamca bir kalas, biraz ağaç tutkalı, çeşitli boy ve kalınlıkta ağaç vidaları, birkaç civata ve ağaç testeresi, matkap vs gibi el aletleri yeterli oluyor. Ben işin kolayına kaçıp, ilginç olsun diye taşıyıcı sehpa kısmını "Triatlon Bar" dan yaptım :D. Herşey yolunda giderse 3-4 saatte bitirebilirsiniz. :)

Umarım benzer birşeye ihtiyacı olanlara faydalı olur.

Buyrun fotoğraflara:

Taşıyıcı sehpamız böyle birşeye benziyor. 25 kg'lık tur bisikletini korkusuzca taşıyabiliyor.

Taşıma sırasında tüm yük öne doğru olacağı için ayak tasarımında ön taraf güçlü olmalı.

Taşıyıcı dikey ayak fotoğraftaki gibi ilave bir köşebent ile desteklenirse emniyetli olur.

Ayağın genel görünüşü ve bazı ölçüler. Ölçüler hassas değildir, malzemenize göre az çok değişebilir.

Taşıyıcı dikey ayağın, yatay ayağın içine resimdeki gibi gömülüp, tutkallanıp, alttan vidalanması gerekiyor. Siz başka bağlantı teknikleri de geliştirebilirsiniz.

Evet, triatlon tutacağımızda ufak bazı yer değiştirmeler yaparak sehpamızın "bisiklet taşıyıcısı" haline getiriyoruz. Ha kollarımızı taşımııış, ha bisikletimizi! :)

Triatlon tutacağını da sağlamca bir tahtaya bağladıktan sonra bunu taşıyıcı dikey ayağa istediğimiz bir yükseklikte monte ediyoruz. Ben 105 cm yükseklikte bağladım.

Yaşlı kadrom serviste yerini aldı bile...

Kadronun bakım, onarım sırasında hareket etmemesi için çeşitli şekillerde sabitleme yapabilirsiniz.

Sehpa kısmına (Triathlon Bar) gelen ağırlığı paylaşmak için yük şekildeki gibi bir kayışla dikey taşıyıcı ayağa aktarılabilir.

Ve sehpamız iş başında...

2. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Abi cidden süper bir "Emek" ve işe bayağı yarar bilgi..Özellikle Bisikletlerini koruma amaçlı içeri alanlar ve eşlerinden laf duymaması iyi bir fikir..:) (Kendimden Bahsediyorum abi)
    Herkes adına çok tşk ler..k.i.b slm lar..

basri bunu beğendi.
  3. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    teşekküler , emeğinize sağlık...

4. memocy

memocy Forum Bağımlısı

Seviye:
    tebrikler,güzel iş olmuş. :) bende zamanında bu işlere kafa yorup 2 katlı bi taşıyıcı yapıp kapalı balkona koydum. Ben tutkal kullanmadım,zira sağlam bir esnemede kendini bırakacağını düşünüyorum. köşe profili ve vidalama ile hallettim çoğu birleşme ve köşeleri..
    Ben dağ bisikleti kullanıyorum,mtblerde üst borular eğik olduğu için ona göre iki tarafın taşıyıcı uzantılarını farklı yükseklikte oluşturdum..

5. basri

basri Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Vay canına! Hiç aklıma gelmezdi, çok güzel bir çalışma ve tam yeri dar olanlara özellikle depolamada çok faydalı. Taban ayak alanının dar olması dikkatimi çekti. Öne doğru yıkılması lazım normalde. Sanırım ortalarda bir yerde pencere koluna bağlanmış gibi, yoksa fizik tepeteklak olur :D

memocy bunu beğendi.
  6. memocy

memocy Forum Bağımlısı

Seviye:
    evet.. ayak kısmını geniş yapacaktım ama balkonda yerim dar.. kablo ile pek kullanmadığım pencere koluna bağladım. :)
    son günlerde de aralara ıvız zıvır rafları yaptım.. bütün döküntümü alıyor.

7. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    Süper düşünceler bunlar harika olmuş tebrik ederim sizi...
    iyi pedallamalar...