Kafkasya bisiklet turu

Tepki
107
İsim
i.Emre Kocakaya
Bisiklet
Cube
Uzun zamandır hep düşündüğüm ve üzerinde çalıştığım bir eylemi gerçeekleştirmek için karar vermiş bulunamkatyım.Bu eylem bir bisiklet turu olacak,peki nereden nereye olacak derseniz.İlk düşüncem Moskava İstanbul arası olacağı yönündeydi.araştırmalarım sonucunda,Moskaovadan Azerbaycan sınırına kadar yolların pek tekin olamyışı yönünde oldu,daha önce bu güzergahı kullanan bisikletçilerin başına bazı olaylar gelmiş,o yüzden rotadan biraz değişiklik yapmak zorunda kaldım.

Yeni rotam tam belli olmasada büyük ihtimal Rusya fedarasyonuna bağlı Dağıstan özerk cumhuriyetinin baş kenti Mohaçkaleden start alıp haritada işaretlediğim rotayı kullanarak Gürcistan üzerinden Türkiyeye girip karedeniz sahillerinden geçip istanbula ulaşmak.
http://img577.imageshack.us/img577/5504/kafkaslarsiyasia1.jpg
Bu tura başlama tarihi olarak 2012 mayıs ayının ortalarında start vermek niyetindeyim.

Şu sıralar uzun turlar yapmış ve kendi internet sayfalarında yazmış bir çok bisikletçinin notlarını tecrübelerini okuyorum.

Ekipman konusunda fazla pahalı olmayan ama benide yolda bırakmayacak ürünler seçmeye çalışıyorum,Bisiklet olarak Scott almaya karar verdim,Çadır uyku tulumu ve gerekli tekistil ihtiyacınıda North face ile konuşup ucuza kapatmaya çalışıyorum :).

Yolculuğun tamamnına kendim sponsor olmaya kararlıyım)sponsor olanada hayır demem yani :) ),hesaplarıma göre 3000$ gibi bir paraya İsatanbula çıkarım bu paraya ekipmanda dahil.
Spaonsorluk için görüştüğüm bir matkap ve el aletleri firması :) 1000$ karşılığında beni reklam panosuna çevirip yollamayı düşündüğü için vazgeçtim.

Siz sevgili arkadaşlar,sizlerden tek isteğim bana bu yolculuğumda destek olmanız,bu konudaki bilgilerinizi benimle paylaşırsanız ve desteklerseniz mutlu olurum.

Türk olarak böyle uzun yollara çıkmış bir iki tur bisikletçisiyle irtibata geçip tecrübelerinden yararlanma fikrimde var,sevgiler..

Şu sıralar ufak ufak ekipman taoplamktayım,Tecrübeli arkadaşlar bigilerini paylaşırsa sevinirim.

Scudo
Tepki
107
İsim
i.Emre Kocakaya
Bisiklet
Cube
Bu arada konuya dehşet ilgi alaka var ha :).

Bu gün bisiklet baktım,scott aspect 55 uygun geldi bana,tecrübesi ve fikri olan arkadaşlar bir şeyler desin artık :)

Kask,eldiven,ayakkabı,gözlük,aldım.

Çadır,uyku tulumu,yağmurluk,şort,T-shirt,bere,ve bilimum tekstil malzemeyi North face firmsı yarı fiyatına bıraktı,küçük bir bayraklarını taşımam şartı ile :).

Olmazsa olmaz dediğiniz şeyleri yazarsanız sevinirim.

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
Kackar bisiklette cube traveler modelleri var, çoğul ek kullanıyorum çünkü hatırladığım kadarıyla biri sıfır diğeride alınıp kadro ölçüsü tutmadığı için geri veilmiş. her ikisinde de çook ciddi bir fiyat indirimiyle karşılaşabilirsin. eğer istersen aracı olabilirim.

gideceğin rotada aydınlatma var mı, muhtemelen yetersizdir. her yerde de kalem pil bulunurmu, hayır. O halde ön göbekten dinamolu, tura uygun sağlam bir kasaya sahip, özellikle cube traveler'a şiddetle bakmanı öneriyorum. gideceğin yerler hakkında ümit orhon ( ya da orhun) un bloglarına bakmanı, kendisiyle iletişime geçmeni tavsiye edeceğim.

çadır olarak, bisikletide içine alacak, yani geniş bir bagajı olan, dolayısıyla çadırın dışında hiç eşya bırakmadan, ulan ben içerdeyken dışarda acep bisikleti çalıyorlar mı korkusu yaşamayacağın bir çadır al. örneğin salewa micro base.

ocak olarak multi fuel (benzini, kartuş.. hepsini ) çalıştıran bir ürün al. örneğin primus multi fuel..vb

Tepki
107
İsim
i.Emre Kocakaya
Bisiklet
Cube
Samet bey teşekkürler,ben Rusyada yaşıyorum,ve bisiklet ve ekipman burada bakacağım,Tavsiyeleriniz için sağolun,not alıyorum bunları.

Ahmet Gümüş

Daimi Üye
Tepki
54
Haziran ayında bende o yönde pedallıyor olacağım.Samsun - Giresun taraflarından başlayıp karadeniz sahilini ve rizede milli parkı içine alarak Gürcistan-Azerbaycan Bakü'ye kadar Tarihi Haziran'ın 5 ine erteleyebilirsen yol arkadaşı olalım.

Konuyla ilgili planlama yapmaktayım..
(link) iletişim için..

Sponsor olayına kafanı takma öyle çok bütçeye gerek olduğunu düşünmüyorum.

ermanatasoy

Forum Bağımlısı
Tepki
778
Sevgili Emre; Yürekten tebrik ederim.. Elimden ne gelirse seve seve yardımcı olmak isterim.. Şimdiden başarılar kazasız belasız bir tur diliyorum sana..

Tepki
107
İsim
i.Emre Kocakaya
Bisiklet
Cube
Ahmet bey,ben o yönden Türkiyeye geliyorum,sanırım siz bu taraftan o tarafa gidiyorsunuz,istkametlerimiz ters,Sponsor olayı ise o kadar önemli değil tabikide ben sıfırdan başlıyorum ekipman olayına birazda olsa yükü hafifletir diye düşünüyordum,Focebook'tan ekledim sizi.

Ermancığım seni burada görmek çok güzel,yeni üye olduğum için kendimi yalnız hissediyordum :),Temennilerin için çok teşekkürler.

Ahmet Gümüş

Daimi Üye
Tepki
54
Benimki sadece bir rota sonuçta buradan Bakü taraflarına pedallayıp uçakla dönmek yerine,ben Bakü taraflarına gelirim memlekete doğru pedallarız.Sonuçta amaç yolda olmak benim için..

Malzeme ekipman kısmını Ocak ayına kadar halletmiş olmayı planlıyorum..Çalıştığım sektörde yaz aylarım boş geçiyor..Değerlendirmek lazım

Bu konuyu gelişme oldukça güncel tutacağım..
Tarih yaklaştıkça haberleşiriz..

Saygılarımla..
Kendinize iyi bakın..

Tepki
107
İsim
i.Emre Kocakaya
Bisiklet
Cube
Ben mayıs 20 gibi yola koyulurum düşüncesindeydim,ama haziran 5 olsada olur,zaten kesin bir tarimim yoktu,evet haberleşelim,bende o tarihe kadar tüm ekipmanı halletmeyi planlıyorum.

syt093

Daimi Üye
Tepki
120
@İsmail Emre Kocakaya

İsmail Bey selam ;
Çizdiğiniz rotanın güvenlik açısından riskler taşıdığını düşünüyorum. Ben Gürcistandan gece araç kiralayarak geçmiştim. Malesef o bölge hırsızlık olaylarının yüksek olduğu bir bölge. Ermenistanda hırsızlık had safhada.(siz o kadar güneye inmeyeceksiniz tabi)
Sebebide malesef fakirlik. Romanya, macaristan veya hırvatistan da yapılan turlar bu açıdan daha güvenli geliyor açıkcası.
Kusura bakmayın moral bozduysam ancak yazınızı okuyunca endişelerimi aktarmadan edemedim.
Sağlıcakla kalın

Tepki
107
İsim
i.Emre Kocakaya
Bisiklet
Cube
@syt093,İlginize teşekkürler,ermenistana girme fikrim yok zaten,bana riskli yer dağıstan gibi geliyor,tur zamanına kadar araştıracağım bu güzergahı,Bakü'de başlama ihtimalimde var,daha önce bu yaldan giden Gürkan Genç'in yazılarınıda okudum,azerbaycan ve gürcistanda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum,daha önce bu rotayı kullanan yerli yabancı turcuları arıyaorum bulursam maile gnderiyorum bilgiler almaya çalışıyorum.

Ahmet Gümüş

Daimi Üye
Tepki
54
Gürcistan'da sıkıntı olacağını sanmıyorum.Daha önce gürcistan gezisi yapan kişilerdende olumsuz bir ifade okumadım.Artvin'de oturup Gürcistan'a sürekli geçen arkadaşlarım hep güzel hikayeler anlatıyorlar :)

Azerbaycan nasıldır merak ediyorum.araştırmak lazım..Bize televizyonlarda kardeş millet havası estirdiler senelerce azerilerin bakış açısıda öyledir umarım..

Lonely planet iyi bir rehber olacaktır diye düşünüyorum..
Gidenlerden bilgi toplamak lazım..

Tepki
107
İsim
i.Emre Kocakaya
Bisiklet
Cube
Ahmet,Gürcistana dört defa gittim çok güvenli sanıyorum,polisler ve halk çok yardımcı oluyorlar turistlere,Azerbaycan halk çok iyi ve yardımcı oluyor ama polisler için aynı şeyi söyleyemeciğim,rüşvet her adımda her alanda had safhada,ve malesefki özelliklede türklere iyi davranmıyorlar,ama halkı bizim gibi misafirperver ve iyiler.

Bu arada imzandaki gif içimi kararttı,nedir o olayın muhteviyatı yahu..