Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kafes bilya vs normal bilya

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Alizee tarafından paylaşıldı.

1. Alizee

Alizee Kıdemli Üye

Adı:
    Ali
    Seviye:
    Merhabalar. bisikletimin arka tekerinin bakimi geldigi icin bisikletciye goturdum evde gres yagi yok diye. birakip ciktim geri dondugumde sordum neler yaptigini, normal bilyali gobegin bilyalarini cikarip kafes bilya taktigini soyledi. o an dalginlikla tamam diyip ciktim geldim eve.

Sorum su kafes bilya mi daha saglikli normal bagimsiz bilya mi ? eger kafes daha saglikli ise on tekere de alayim kafes. eger degilse de eski haline getireyim.

kafes bilya derken; bunlar mi daha iyidir yoksa normal tek top top mu?

mariokaldato ve Candan Biberci bunu beğendi.
  2. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Normal şartlarda bilyaları kendim diziyorum.Turlarımda ücra yerlerde göbek sorunları yaşadığım için tur çantamda bilya,göbek mili vs bulundururm.
    Değiştireceğim için yedeklemek anlamında mahallemdeki bisikletçiye bilya almaya gittiğimde uğraşma getir takarım dedi yani işçilik almam demek istedi.
    Benimde işçiliğine güvendiğim bir arkadaş olduğu için işime geldi açıkçası.
    Ben normal bilya beklerken kafesli bilya seti çıkardı ama ben dizgi bilya istediğimi söyledim oda buda aynı bir fark yok dedi.
    Bazı ürünler pratikliği ile insanı işçilik zahmetinden kurtarsada aynı etkiyi ve verimi alamıyabiliyorsunuz.

Kafes bilya, dizgi bilyaya göre daha sesli çalışıyor ve göbekten selenize hafif bir titreşim veriyor titreşimi tekeri boşta çevirdiğinizde daha iyi hissedebiliyorsunuz.
    Akıcılıktada biraz azalma söz konusu.Belki kafes bilyanın kaliteli olanları vardır ve daha iyi sonuç veriyordur bunu bilemiyorum ama değiştirme zamanı geldiğinde dizgi bilyaya geri döneceğim.

Son düzenleme: 8 Mayıs 2016
  3. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Bana kalırsada dizgi bilya daha iyi. İkisinide kullanma firsatim oldu , hatta iki çeşit sistemi hala kullanıyorum. Kafes sistemin sorunu kaliteli bir kafes bilya takımının piyasada olmaması

mariokaldato ve Candan Biberci bunu beğendi.
  4. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Uzun ömür ve sağlamlık anlamında kafesli sistem daha iyi. Ama akıcılık ve ses problemleri denilmiş, nokta atışı :harika:

Eğer gerçekten teker göbekleri için kafes bilya sistemi daha iyi olsaydı, o kullanılırdı yaygın olarak. Rulman konusu ayrıdır, hiç girmiyorum oraya :) Sağlamlık söz konusu olduğunda mesela furç takımı gibi, kafes sistem kullanılır. Çünkü akıcılık gidon çevirmede çok önemli değil.

Teker göbeklerinde orijinal halini bozacak değişiklikler önerilmez. Kafes sistemini sonradan eklemek pek mantıklı değil göbekler için. Tabi bu benim düşüncem :)

5. Zekeriya Çab

Zekeriya Çab Forum Bağımlısı

Seviye:
    Önde gelen seramik Bilyeler kafes sistem ama kafes her zaman iyidir denilemez. Bilyelerin ezip parçaladığı kafes parçalarının dışarı atıldığı göbeklerde gördük. Ama iyi bir malsa gayet kullanılır.

geziniyo ve Candan Biberci bunu beğendi.
  6. Alizee

Alizee Kıdemli Üye

Adı:
    Ali
    Seviye:
    Butun cevaplariniz icin tesekkur ederim. bu konuyu ben baya once actim, dun bir guncelleyeyim dedim. cunku dun arka gobegimi tekrar acip bakimini kendim yapmak istedim ve gorduklerim epey sasirtti. kafes bilya pismanliktir. kafes bilyayi yataktan cikarip ters baktigimda icerisinde erimis demir parcalari (kafesine surte surte topcuklarin ustu cizgi cizgi ve donulmez halde) oldugunu gordum. temizledim daha net gormek icin ama nafile. temizlenecek gibi degiller. bende ki bisiklet katlanir bisiklet. dusunun bi katlanir bisiklette bi gobegi tasiyamiyosa normal bisikletleri dusunemiyorum. kesinlike normal dizge bilyelere gececegim. fakat ne almam gerektigi konusunda, hangi bilyeden almam gerektigini bilemiyorum. sanirim klasik olarak 9 sag da 9 sol da olmasi lazim fakat boyutunu sorsam bisikletci aydinlatir mi :)

Candan Biberci bunu beğendi.
  7. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Standart olarak 9+9 dur.Boyut konusunda bilgiyi her bisikletçi veremeyebilir.
    Benim göbekler Formula.Ön göbekte 9+9, arka göbekte 18+9 şeklinde.
    Ruble tarafı 1.5 cm ara ile çift sıra dizim şeklinde mandal kısmı tek sıra.Bunu bende ilk değiştirme sırasında keşfettim ve şaşırdım açıkçası.Ruble zicir kısmına daha fazla kuvvet uygulandığı içinmiş ve gayet mantıklı bir çözüm bence.

AliÇimen, Alizee ve Tolga Çelebi bunu beğendi.
  8. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Candan Biberci

Allah allah,hocam çok şaşırdım sizin sisteme ama gayet mantıklıymış,sonradan bende ekleyebilir miyim bisikletime acaba ?

Candan Biberci bunu beğendi.
  9. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Tolga Çelebi
    Göbeğin ruble tarafında çift kanal var ve milde biraz farklıymış.Daha evvel mil kırdım ve aynı mili bulmam zor oldu güç bela bir abimizden temin ettim.
    Ancak tek sıra ilede çalışabiliyor diğeri boşta durabilr şekilde yapılmış.
    Trek Fx kullanan başka arkadaşlara bu durumu sordum onlardaki göbekte formula ama bilya standart.Sanırım üretim yılı ile ilgili bir durum söz konusu.

Tolga Çelebi bunu beğendi.
  10. soner kalaycıoğlu

soner kalaycıoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Kafesli bilya,sanki yatakları daha çabuk asındıryor gibi.yatak aşınma olan ve oynayan bir orta göbekte yatağı açtığımda bilya lardan bazıları çizilmiş ve yerinden çıkıyordu.

Son düzenleme: 9 Mayıs 2016
  11. Alizee

Alizee Kıdemli Üye

Adı:
    Ali
    Seviye:
  12. soner kalaycıoğlu

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    yataklı bilyadan vazgeçersek, iki bilya fazla koyuyoruz zannedersem..

13. Alizee

Alizee Kıdemli Üye

Adı:
    Ali
    Seviye:
    @soner kalaycıoğlu bugun bisikletciye tekrar gittim. kafes bilyalar yerine normal bilya vermesini istedim. bisikletsiz gittim bu arada. bana tekrar cikarip kafes bilya verdi. dedim beyefendi ben normal dizgili bilya istiyorum, tamam iste bu dedi. anlamadim tabi, sonra dedi cikartabiliyorsun bunlari. ustten hafif bastirdi ve cikti. tek tek diz iste boyle dedi. tabi ben orda iptal. sonra dedim boyut farki varmi? yok dedi ama cikardigi yatak bilyalar biri 7li digeri 9lu idi. ikisinin de boyutu birerbirdi. aldim 2 tane 9lu geldim eve tek tek cikarip normal dizdim, kafam rahat :)

baykuş97 ve Tolga Çelebi bunu beğendi.
  14. soner kalaycıoğlu

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Alizee ben internetten küçük bir torba alıp kullanıyorum,tavsiye ederim..

Alizee bunu beğendi.
  15. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Alizee

Kafes bilya yerine normal bilya yapmak isteyince 2 tane daha fazla mı koyuyoruz ?

16. Alizee

Alizee Kıdemli Üye

Adı:
    Ali
    Seviye:
    @Tolga Çelebi bende 7li kafes bilya takmisti. ben 9lu kafes aldim eve gelince tek tek cikardim dizdim

17. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    Aslında her ikiside iyidir o daha iyi bu daha iyi diyemeyiz, önemli olan kullanıldıkları yerler ve maruz kaldıkları kuvvetin yönü...Mesela @Deniz de bahsetmiş furçta kafes bilya kullanılır neden çünkü dikey eşit kuvvetlere maruz kalır ve kafese yük binmez ama öte yandan göbekler olarak dersek ben kafes bilyayı kesinlikle önermem çünkü yataydan kuvvetlere maruz kalacağı yani kafesin üstünden değil de yandan kuvvet alacağı için çok çabuk deforme olduğu gibi deformasyonu da arttıracaktır...

18. soner kalaycıoğlu

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Tolga Çelebi bir dizilimde,tam hatırlamıyorum.bilyaları hiç boşluk kalmamak üzere,kafesliden 2 fazla dizmiştim.

@geziniyo çok mantıklı bir yazı olmuş.tebrikler..