Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kafası kırılan vidayı çıkartmak

Konu, 'Kendin Yap' kısmında Birhan K. tarafından paylaşıldı.

1. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhabalar,

Pazar günü arka fren bakımımı yapmak için bagajı sökmem gerekti. Bakımdan sonra bagajı tekrar monte ederken vidalardan birini fazla zorladığımdan olsa gerek, vida çat diye kırıldı ve kadronun içinde kaldı.

Şansım, vida kadronun içinde değil, 1-2 mm dışında kırıldı. İçten kırılsaydı nasıl çıkarabilirdim bilmiyorum.

Kırıldığı andaki görüntü:

Biraz parlamış ama durum anlaşılıyor.

Önce penseyle ucundan tutup sökmeyi denedim ama işe yaramadı.

Sonra biraz araştırdım.. Demir testeresiyle üzerine bir çizik atıp sonra tornavidayla çevirip sökmeyi denedim. Sonuç başarılı:

Cidden insanın moralini bir anda alt üst eden, küçük ama mide bulandıran türden bi sorun :) Başkasının başına da gelebilir dedim, çözümünü paylaşmak istedim. İlla ki benden önce de yazanlar olmuştur ama en azından hafızalr tazelenir..

Kıssadan hisse: Vidaları çok zorlamayın ve kaliteli vidalar kullanın. :)

2. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    Deniz ve Birhan K. bunu beğendi.
  3. Birhan K.

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Evet ama bunlar daha ince bir işçilik istiyor sanırım. El ustalığı gerek. Çünkü matkapla kullanılıyor ve o küçücük delikte tahribat yaratmak an meselesi.

İlla vida kıracaksanız da dıştan kırın en iyisi :D

geziniyo bunu beğendi.
  4. emre önen

emre önen Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Motobecane
    Seviye:
    @Birhan K.
    bu vidanın vidalandığı yere montajdan önce kılavuz çekmenizde fayda var (tornacılar halleder) zira bozulmuş taktığınız başka vidaları da bozar
    son resimdeki vidanın diş uçlarının bozulmuş olması dişi vidanın hasar gördüğünün delilidir.

geziniyo ve Birhan K. bunu beğendi.
  5. Birhan K.

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kılavuz çekmek nedir? Vidaların üzerinde bazen boya gibi bir madde oluyor, o mu? İçten de mi yapılıyor aynı işlem, sadece vidaya uygulasak yetmez mi? Altı üstü bagaj takıcaz. Bildiğim tornacı filan yok ki bu civarda.

Volg bunu beğendi.
  6. geziniyo

Seviye:
    @Birhan K. Yok yok göründükleri kadar zor değiller :) Bu arada klavuz çekme tekrar diş açma veya bozulmuş diş varsa düzeltme oluyor ama sizinkinde gerek olmayabilir gördüğüm kadarıyka kırılan kısım dışarıda :)

Birhan K. bunu beğendi.
  7. emre önen

emre önen Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Motobecane
    Seviye:
    @geziniyo
    son resimdeki kırık vidanın en ucundan 8-10 dişin tepe noktaları parlamış bu vidanın takıldığı deliğin içindeki dişlerin bozulduğu anlamına gelir.
    bu deliğin içine klavuz çekilip dişler düzeltilmezse takılacak olan her yeni vidanın dişlerini bozacaktır.

Birhan K. ve geziniyo bunu beğendi.
  8. geziniyo

Seviye:
    @emre önen Deliğin içini görmek lazım vidanın parlaması çok bişey ifade etmiyor... Malzemesine de bağlı olabilir...

9. Migel

Migel Aktif Üye

Adı:
    Migel
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Klavuzu herhangi bir sanayide belkide ücretsiz çektirebilirsiniz.3 numaralı klavuzla üstünden geçecek.1 dakika sürmez :)Civata içerden kırılırsa deliğe uygun demir bir çubuğu vidanın üstüne kaynatıp(kaynak makinesi gerekli :) ) o şekilde çıkarabilirsiniz.Bu durumda da çıkmıyorsa matkap ile uygun çaptaki matkap ucu kullanarak civatayı delmeniz gerekmektedir :)Başka metodlarda vardır lakin benim fabrikada kullandığımız metotlar bunlar.

Birhan K. bunu beğendi.