Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kafam çok karışık 10 lu ruble hakkında sorularım var

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Machete01 tarafından paylaşıldı.

1. Machete01

Machete01 Misafir

Sa millet.Önümüzdeki yaza kadar xt yada slx in 10 lu sistemine geçmeyi düşünüyorum.Kafamın karışık olduğu nokta Şimdi 10 rubleye geçmek için o rubleye uyumlu göbek almamız gerekiyor galiba.2. sorum ise internette bir sürü jant seti satılıyor ben bunların 10 lu rubleye uyumlu olup olmadığını nasıl anlıcam.3. sorum ise en uygun 10 lu ruble ye uygun jant seti nedir?

Teşekkürler.

özetle 8 li sistemden 10 lu sisteme geçicem fakat bu konu hakkında bilgi sahibi değilim.kısacası 10 lu ruble için değişicekleri sayarsanız sevinirim ve

İllaki 10 lu rubleye uygun göbekmi almamız gerekiyor yoksa ona uygun göbekli jant varmı varsa nedir en çok merak ettiğim soru bu

Hüseyin Muhammed ATALAY bunu beğendi.
  2. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    8'li sistemde kaset göbek ve ruble kullanılıyor. Bu sistem de 9 ve 10lu rubleye doğrudan uyumlu.

Kamil BULUT ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  3. Machete01

Machete01 Misafir

şimdi ben göbek jant falan hiç bişe değişmeden 10 lu rubleyi takabiliyormuyum?

4. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Evet, takabiliyorsunuz

Tolga Ayla bunu beğendi.
  5. Machete01

Machete01 Misafir

Teşekkür ederim ama bi soru daha sorucam forumda bazen yorumlarda gördüğüm kadarıyla 8 li ile 9 lu sistemin aynı göbekte kullanılabildiğini fakat 10 lu için göbeğin değişmesi lazım diyenlerde var bu olay ne oluyor peki

6. Machete01

Machete01 Misafir

Son soru güncel

7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Gökhan yazmış kullanabiliyorsun aynı göbek ile.8-9-10 aynı göbekte kullanılır sistemlerdir.Sadece yol bisikletlerinde 10 lu ruble kullanmak için eğer dura ace jant setin veya arka teker göbeğin yoksa özel pul atıyorsun rublenin arka kısımına.Mtb için böyle bir sorun yok.

Diğer sorun değişecekler ise: zincirin değişecek,vites kolların değişecek,rubleyi zaten değiştireceksin,olmazsa olmaz değil ama arka aktarıcın ile aynakolunuda değiştirmen faydana olacaktır.(nedeni 10 lu sistemin zinciri daha dar olduğu için aktarıcı makaraları ile aynakol dişlerinde tam oturmama sorunu çıkabilir.Bu sorun kısa vadede sıkıntı yaratmaz kullanırsın ama uzun vadede zincirinin çabuk deforme olmasını sağlar buda rublenin çabuk bozulmasına neden olur)Kısacası zincir,ruble ile vites kolları şart olanlar.Aynakol ile aktarıcı yapman gerekenler.

8. Machete01

Machete01 Misafir

Ohh bu çok iyi oldu çok teşekkür ederim.Peki size bir soru daha sorucağım.
    3x10 mu önerirsiniz 2x10 mu.Şahsen aynakoldaki en küçük çarkı hiç kullanmıyorum hep orta ve en büyükte kullanıyorum hem 2 lide çarpraz kullanmadada sorun çıkmıyor sizin görüşleriniz nedir?

9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Tur bisikletçisi iseniz 3 lü aynakol öneririm.Yarış koşacaksanız 2 li yeterli olacaktır.3 lü aynakol alıp ta sadece orta dişlide kullanırsanız kesinlikle çapraza düşersiniz zinciri çabuk deforme edersiniz. 3 lü kullanıcısı muhakkak küçük dişliye inilmesi gereken yerde inmesi gerekir yoksa zincire çok yük biniyor.aynakol ister 2 li ister 3 lü olsun siz istemedikçe çapraza düşmez (siz inat etmediğiniz sürece düşmez)

Tolga Ayla bunu beğendi.
  10. Machete01

Machete01 Misafir

Teşekkürler.peki şuanki düşüncem slx xt ve sram x9.eğer 2 li aynakol düşünürsem mecvuren sram x9 a geçicem slx ve xt de 2x10 görmedim xtr da var oda çok pahalı.siz hangi modeli önerirsiniz

11. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ben de şöyle örnek vereyim.
    Shimano WHR-550 jant setini ilk önce 8li sistemde kullandım. Daha sonra yol bisikletime taktım o seti, 9lu ruble ile.
    Ondan sonra da arkadaşıma sattım, 10lu ruble ile de o kullanıyor.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  12. Machete01

Machete01 Misafir

:D Tamamdır ruble olayını anladım artık teşekkürler
    Son sorum bu

şuanki düşüncem slx xt ve sram x9.eğer 2 li aynakol düşünürsem mecvuren sram x9 a geçicem slx ve xt de 2x10 görmedim xtr da var oda çok pahalı.siz hangi modeli önerirsiniz

13. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ben yarış koşmayan hiç bir arkadaşıma deoreden yukarısını tavsiye etmem :) ama siz 10 lu istediğiniz için yarış koşmuyorsanız slx yeterli gelecektir diye düşünüyorum.İşin aslı yarışmayacaksanız 10 lu sisteme geçmeninde pek bir anlamı yok benim için :) ben 3 lü rublelerin kral olduğu dönemden beri bisiklete binerim :) şu an 10 luya biniyorum (hesaplı denk geldiği için 10 lu aldım sıfır alsaydım kesinlikle 10 lu alamazdım) yüksek vitesin en büyük özelliği kadanslı kullanımlarda geçişlerin çok daha seri ve kayıpsız olmasıdır.Diş oranları peş peşedir ne kadansınızdan kaybedersiniz nede geçişlerdeki serilikten.Söylediğim gibi bu kazançlarda insana sadece yarışma performansında kazançtır.Yoksa 3-5 arkadaş haftasonu tur yapmışsınız biryerlere gidiyorsunuz 8 lide olsa aynı 10 lu olsa da aynıdır.Hız meselesine de gelirsek hepsinde en ufak dişli 11 lidir yani yine değişen birşey yok.

Siz tam olarak nasıl bindiğinizi hiç anlatmadınız o yüzden genel bilgi vermeye çalışıyorum.Aynı şekilde sadece tur binicisiyseniz 2 li mtb aynakolu sizi yoracaktır alışık olmadığınız diş oranlarıyla rampa çıkacaksınız ki alışma süresi biraz uzun olabilir.İnsanın evden çıktığı ilk 50 km ile 200 km yol yaptıktan sonra ki hali aynı olmuyor :) dolayısıyla işten eve gelirken aynakolun 52 dişiyle çıktığım rampayı 200 km turdan gelirken aynakolu 30 lu dişliye alarak sürünerek çıktığım günleride bilirim :) olay sizde bitiyor ne yapmak istediğinize siz karar vereceksiniz.

14. Machete01

Machete01 Misafir

Zaman ayırıp yazdığınız için teşekkür ederim.Her hafta düzenli turumuz var 2-3 haftada birde araziye giriyoruz.Görünüşe göre 2 li aynakol pek işime yaramıcak ozaman 3x10 slx de karar kılıyorum

Ferhat Köse bunu beğendi.
  15. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Ferhat bende tebrik ediyorum peşpeşe sabırlı cevaplarından dolayı..

16. Kamil BULUT

Kamil BULUT Kıdemli Üye

Seviye:
    Yazınızı okurken merak ettiğim sorunun cevabı tam olarak burası idi.Teşekkürler.

17. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ben teşekkür ederim Tolga cümlelerin için. vakit varken yardımcı olmaya çalışıyorum anladığım konularda.Bazen konuyu anlamadığımdan sessiz kalıyorum bazen vakit olmuyor bazen de çok anlamsız sorular olabiliyor :).Bu arkadaşımız şanslıydı hem anladığım konu hem vaktim vardı ayrıca ileride 10 luya geçmek isteyen bir çok arkadaş soracak, anlatmadan direk bu linki göndereceğim :)