Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kafa karisikligi sonucu tavsiye bekliyorum.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Alper Ekiz tarafından paylaşıldı.

1. Alper Ekiz

Alper Ekiz Yeni Üye

herkese merhaba, uzun zamandir forumu takip ediyorum ve artik uye olmanin vakti geldi sanirim. yaklasik 10 senelik bir aradan sonra yeniden ilk askim bisiklete donmeye karar verdim. ama aradan gecen senelerle birlikte cok uzak kalmisim. simdi bir bakayim dedim hersey degismis ya da internetin yayginlasmasiyla uzaktaki seyler yakinlasmis. bir kac gundur arastiriyorum ama altindan kalkamadigim icin bilen insanlardan tavsiye almam daha dogru olacak sanirim. o yuzden fikirlerinizi, onerilerinizi bekliyorum. ayrica bugun ya da yarin delta, yesil ve velespit'e ugramayi onlarin da fikirlerini almayi dusunuyorum.

bisikletime ayiracagim butce yaklasik 1-1,5 bin ytl arasi. cok zorlarsam belki 2bine cikarim ama cok zor. bazi modellere baktim ama karar veremedim.

Trek 4300
    Trek 4500
    Trek 6000 Disc
    Trek 6300
    Giant Xtc 3
    Giant Terrago 2 Disc
    Corratec X Vert Expert
    Corratec X Vert Motion
    Cannondale F5
    Cannondale F4 Z
    Cube Analog ve diger bazi modeller hosuma gitti ama fazla fikrim olmadigi icin bilmiyorum
    Scott Aspect ve Scale serisi var onlarin da icinden cikamadim bir turlu.

asagi yukari baktigim butun modeller bunlar. biraz komik oldu hepsini yazdim ama kararsizlik ve bilgisizlik boyle birsey sanirim:) mekanik disk, hidrolik disk, v fren derken kafam iyice allak bullak oldu. kafamdaki sey iyi bir kadro ve iyi donanimlar olsun. ama kadro iyi olduktan sonra ustundekilerde oynama yaparim zamanla. ayrica ayirdigim butceye gore shimano deore'den alt model bir komponent serisi almak biraz sacma sanirim yoksa yaniliyor muyum?

son olarak bir cok tavsiyeyi okudum ama pek sonuc cikaramadim o yuzden ayri bir baslik acmak zorunda kaldim kusura bakmayin.

ilgilenenlere simdiden tesekkurler:)

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    1500 Lira ciddi bir bütce, öncelikle iyi arastirma yapmanizi öneririm. Diger taraftan madem firsatiniz var, tüm bu bisikletleri yakindan görüp, icinize sinip sinmediginden emin olun.

Yeni teknolojiler hakkinda da söyle bir önerim olabilir;
    Frenler
    Amortisörler
    Bisiklette Hafiflik

Bu konular, bazi soru isaretlerini silebilir.

Onun disinda, yine seceneklerinizi elemek icin bir öneri, kendinize kesin bir kategori belirleyin. Örnegin Trek'te 4000 ve 6000 serisinin arasinda fark vardir, 4000'ler daha gezgin bir geometriye sahipken, 6000'ler daha yarisa yatkin bir geometride üretilirler. Yine ayni fark Giant'in XTC ve Terrago arasinda vardir. Scott'ta da Aspect'ler gezgin ruhlu iken, Scale'ler yaris geometrisindedir. Bu farklari göz önünde bulundurarak, seceneklerini eleyebilirsiniz.

evelent, tuncdemir ve Alper Ekiz bunu beğendi.
  3. Alper Ekiz

Alper Ekiz Yeni Üye

tesekkurler cevap icin. aslinda baya bir arastirdim ama cok fazla model ve cok fazla cesit olunca karar vermek cidden zor. belirli bir firmaya sempatim ve mekarim da olmadigi icin eleme yapmak zor. mesela ornek olarak fren ve vites donanimlari shimano deore olsun diyorum ama hangi kadro dedigim zaman hangi markanin kadrosu iyidir, saglamdir, hafiftir o konuda bilgim yok. o yuzden kullanan, tecrubeli kisilerin yorumlari yardimci olabilir sanirim.

kategori belirleme konusunda haklisiniz ama o konuda da ne yapacagimi bilemedim cunku cok ufak farklar var arada sanirim. ben bisikleti hem gunluk sehir yasantimda hem de dag, bayir, camur, toprak mekanlarda kullanacagim. bisikleti duz kullanim disinda cok zorlayacagim kesin.

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Eger sportif bir binis tarziniz olacaksa ve agirlik da önemli bir konuysa, bir defa yaris icin tasarlanmis (Giant icin XTC, Scott icin Scale, Trek icin 6000 ve hatta mümkünse 8000 serisi, cünkü digerlerinin muadili odur) bir kadro secmekte fayda var.

Ama, kadrom 200-300 gr hafif olsun diye, ayni fiyat seviyesinde alacaginiz donanim daha düsük olacaktir. Yani A model yaris geometrisi ve hafif kadro Deore ile 100 lira ise, B model sportif geometri 300 gr agir kadro SLX donanim ve daha iyi masa ile 100 liraya gelebilir, bunu iyi düsünmek gerekir. Eger donanim degisikligi yapmayacasaniz ilerleyen zamanda, alabileceginiz en yüksek donanimi almaya bakin. Cünkü agirligin yaninda, donanimin getirecegi rahatlik ve performansi da göz önünde bulundurmaniz gerekir.

Emrah Pektaş ve Alper Ekiz bunu beğendi.
  5. Alper Ekiz

Alper Ekiz Yeni Üye

tesekkurler tekrar ayrintili bilgi icin. bugun yesil bisiklet ve delta bisiklete ugradim. yesil bisiklet sagolsun cok ilgilendi, ayrintili ayrintili anlatti ve ben de gordum baktim kafam daha bi netlesti. su an tamamen trek 6 serisi bir de scott scale 50 var kafamda. scott biraz tuzlu trek'lere gore ama bu modeli cok ovdu uzerindeki donanim ve kadrosu yuzunden. ben de bayagi bir begendim acikcasi. ardindan delta'ya ugradim orada corratec'lere baktim ve ellerinde bir tane 2008 model Corratec X Vert S 02 (yanlis hatirlamiyorsam) vardi. bisiklette buyuk bir indirim varmis ve pesin odemede biraz daha inebileceklerini soylediler. kafam biraz karisti cunku uzerindeki donanim cok iyi bisikletin ama nedense aklim scott ve trek'lerde kaldi:)

ayrica bildigim kadariyla trek turkiye omur boyu garanti veriyor. scott ve corratec'lerde bu durum nasil bilen var midir acaba?

Gürsel A. bunu beğendi.
  6. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Specialized Rockhopper Disc de guzel bir alternatif olur bence.

Alper Ekiz bunu beğendi.
  7. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    alper bey bende bisikletler hakkında çok bilgisizim ve bisikletimi alırken forumlarda epey dolaştım.. en sonunda bütçeme uygun önerileri değerlindirdim ve en fazla önerilen markayı(kronu) aldım.
    sonradan bisiklet bakmaya devam ettim ve "eğer bir gün alper bey kadar bütçe ayırabilirsem CORRATEC SUPER BOW serisinden bir bisiklet alacağım" dedim:D
    donanımı ne kadar iyidir, kadrosu ne kadar sağlamdır bilmiyorum. araştırdığım kadarıyla sağlam bir kadroymuş, donanımı da bana iyi gibi geldi.. ama kadro tasarımı kesinlikle müthiş.. ben hayran kaldım gerçekten, tek sebebimde budur bu bisikleti önerirken:)

bir de genel bir tespiti paylaşayım: ayırdığımız bütçeyle alınan bisikletler sürmeyi öğrenirken ve çocukluğumuzda kullandığımız bisikletlerden kat kat üstün.. o yüzden ne alırsanız alın önemli olan bisikletle bütünleşebilmek.. müsabakalara katılmak gibi derdiniz yoksa aldığınız bisiklet kesinlikle mutlu edecektir sizi...
    kolay gelsin :)

Alper Ekiz bunu beğendi.
  8. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Bende burada bisiklet alirken bana bisikletcilerin dedigi sey;test surusune cik ve bisikleti hisset ! Yani bisikletle butunlesiyorsan o en iyi bisiklet, Evelent'in dedigi gibi.

Ben uc secenegim vardi; Cannondale, Specialized ve Trek. Cannondale F3 beni etkilemisti ama Trek kullaninca tam benim icin yaratilmis gibi hissettim ve Trek aldim,iyide yapmisim.

Alper Ekiz bunu beğendi.
  9. Alper Ekiz

Alper Ekiz Yeni Üye

tesekkurler herkese cevaplar icin.

nedense corratec super bow'un kadro tasarimini pek begenmedim. delta bisiklete ugradigimda yakindan gorme firsatim da oldu. specialized'in iyi bir firma oldugunu biliyorum ama nerede gorebilecegimi ya da satildigini bilmiyorum sanirim onun icin avrupa yakasina gecmem gerekiyor. ben bu isi fazla sulandirmadan trek 6 serisi ya da scott scale serisinden bir tane kapacagim onumuzdeki 1-2 hafta icinde. iki serinin de tasarimlarina, donanimlarina ve kadrosuna icim sindi. okudugum, duydugum yorumlar guzel. onun disinda fazla kurcalamaya gerek yok sanirim:)

10. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    specialized'ı Aktif pedal caddebostan'da görebilirsiniz.üstteki sponsor linkinden ulaşabilirsiniz,kolay gelsin

Alper Ekiz bunu beğendi.