Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadronun maddesi ne ? :)

Konu, 'Kadrolar' kısmında emre özbay tarafından paylaşıldı.

1. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Kaçıncı el olarak kullandığını henüz tahmin edemediğim 1986 yapımı bianchi xc serisi (modeli silinmiş durumda) bir bisikletim var.Üzerinde ''Carbon Steel'' yazıyor.Şimdi çelik-karbon karışımı bir şey mi bu ? Carraro crx900 'üme bakılırsa kaynaklar çok az gözüküyor (sanırım sele borusunun oturduğu yerde kaynak izi yok).Sizce kadronun üretildiği malzeme nedir ? (Ağırlığına bak diyen abilerim olabilir 3-4 yıldır bunu kullanıyordum eski zamanlardaki ağırlığını hatırlamıyorum.Jantlar değişince (bisikletçiden 30-35tl ye aldığım jantlar)çok ağırlaştı bir tek onu hatırlıyorum.Jantı çıkar diyenler de olabilir tabi ;) e bu sefer aynakolu var osu var busu var. :p ASIL REZİLLİK, 1986 DA KARBON KULLANILMADIYSA BENİM BU BAŞLIĞI AÇMIŞ OLMAM :D

2. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Öncelikle şu konuya değineyim o yıllarda karbon kullanılıyor muydu? Bu konu derin bir konu ama olabilme imkanı var. 1970 li yılların sonlarında karbon kompozit boruların üretimi çalışmalarına başlanmış. 80 li yıllarda prototipler gün yüzüne çıkmıştı. 90 lı yıllarda da düz boru şeklinden çıkıp günümüzde gördüğümüz farklı tasarımlar boyutuna ulaşmıştı. Yani kısacası sizin kadronuzda karbon kullanılmış olabilme ihtimali var. Yalnız şu da var. Bazı kadrolarda karbon borular, karbon boruların bağlantı kısmı olan lug kısımlarında da farklı materyaller kullanılmış olabiliyor. Sizin kadronuzda da Carbon steel yazıyorsa belki bu şekilde üretilmiş bir karo olabilir. Borular karbon luglar çelik olabilir. Eğer öyle ise de elinizde ki kadro oldukça değerli bir kadrodur. Yalnız burada söylemiş oldukların tamamen varsayımsal söylemlerdir. bisikletin bir fotoğrafı olsa yada modeli tam bilinse doğruluk payı daha yüksek olan bilgiler verilebilir diye düşünüyorum.

ufuk şimşek bunu beğendi.
  3. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Karbon fiberden yapılan ilk bisiklet kadrosu 1986 yılında Look tarafından yapıldı bildiğim kadarıyla. Fakat bunun sizin bisikletinizle alakası yok.

Çelik, büyük oranda demirden oluşan bir alaşımdır; içerisindeki demir dışındaki maddeler karakterini belirler. Sizin kadro karbonlu çelik, yani demirin yanında en çok karbon ihtiva eden bir alaşım. En yaygın kullanılan çelik türlerinden birisidir; "inşaat demiri" dediğimiz yapı elemanı aslında karbonlu bir çelik alaşımıdır.

Bisiklet kadrolarında chromoly denen krom ve molibdenumlu alaşımlar tercih edilir, çünkü ağırlıklarına göre daha sağlamdırlar, dolayısıyla daha hafif üretilebilirler.

4. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Vermiş olduğum bilgiler arasında belki yanlışlıklar olabilir. Ama konu altlara doğru ilerliyordu. Galiba en azından Murat Bey in konuyu görüp daha fazla bilgi vermesine vesile oldum :)

ufuk şimşek, Haluk Eke ve Murat B. bunu beğendi.
  5. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yazdıklarınızda yanlış yok ama şöyle bir ekleme yapayım; 80'lerde hatta 90'larda üst seviye bisikletler Türkiye'de satılmazlardı. Yani bugün (paranız varsa) dükkana gidip bir S-Works Venge ya da Hi-Mod Supersix Evo alabilirsiniz ama eskiden bu tip bisikletlere ulaşmak için yurtdışına çıkıp getirmek ya da gri ithalat yapan birilerine sipariş vermek gerekirdi. Dolayısıyla 20 sene öncesinin en üst modelleri olan lugları çelik boruları karbon bisikletler, magnezyum kadrolar falan Türkiye'de çok çok az sayıda mevcuttur. Olanlar da ellerindekinin ne olduğunu çok iyi bilenlerin elindedir...

6. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Evet Murat Bey söylediklerinizde çok haklısınız. O zamanlarda bu bisikletlerin Türkiye de bulunmaması konusunu az çok biliyorum az çok çünkü o yılları görmeye bilmeye pek yaşım yetmiyor maalesef :) Bende zaten sizin dediğiniz gibi yurt dışından getirilme ihtimali doğrultusunda söyledim söylediklerimi.