Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadroların Garantileri Ve Firmaların Yaklaşımları

Konu, 'Kadrolar' kısmında ozantuna tarafından paylaşıldı.

1. ozantuna

ozantuna Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu bölüme kadrolara garanti veren firmalar ve kaç yıl garanti verildiği,garanti şartları başınıza gelen satıcıdan kaynaklı iyi ve kötü olayları paylaşabileceğimizi düşünüyorum.Örneğin bugün Hasan Çağrının mesajlarında Specialized kadrolarına ömür boyu garanti verdiğini okudum.Herşeyden önce firmaların yaptığı uygulamaları paylaşabilirsek ürün tercihlerimizde bunun da rol oynayacağını düşünüyorum.Aslında bunu kadrolar değil tüm ürünler olarak düşünmek gerekli.

sedat özenci ve Ozan Güven bunu beğendi.
  2. yunus koç

yunus koç Kıdemli Üye

Seviye:
    sedat özenci bunu beğendi.
  3. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Orda biraz komiklik var çünkü kaza anında ömür boyu garanti sadece lafta kalır diye düşünüyorum... Yani ben kadromla kaza yapıcam bundan dolayı garantiden değiştirebilecem... Bakalım nasılsa sezon içinde görürüz :)

4. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    kazalara da nasıl garanti verebiyolar anlamıyorum, insanlar bunu suistimal edebilir. bisikleti aldıktan sonra garantisinin bitmesine yakın bi tarihte bisiklete kasıtlı bi şekilde zarar verip yenisini alabilirler. umarım böyle şeyler olmaz, artık yazın görürüz neler olacağını..

5. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bende MERIDA marka kadroların garantilerini merak ediyorum zaten biisklet alırken bazı firmalar hariç sadece kadrosunu satın alıyoruz çünkü diğer malzemeleri temin edebiliriz.

6. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Türkiye'ye resmi yollarla girmiş yada resmi izinler alınarak üretilmiş tüm kadroların 2 yıl garantisi olması şart. Bundan sonrası markanın kendisine kalmış.

Ülkemde bir kaç markayı temsil etmiş ve bazı garanti durumları ile karşı karşıya kalmış biri olarak şunları eklemek istiyorum:

Garanti için geri dönüşte firmaların ilk aradığı özellik iyi niyet. Bazen karşılaştığımız durumlar var ki, garanti dışı olduğu halde markanın adını korumak esas alınıp kadrolar değiştirilmiştir. Ancak kötü niyet farkedildiğinde hiç bir marka garanti işlemi yapmak istemez.

Diğer nokta ise 2 seneden uzun garantiler. Fabrika üretiminde oluşan hata var ise bu bir kaç aylık kullanımda ortaya çıkar. Bilemedim 6ay olsun. Kullanılmayan dönemleri de eklesek 1 yıl. Yani fabrika hatalarının ortaya çıkması 2 yılı aşmayacaktır. Bu durumda 2 yılı aşan fabrika hatası çok düşük bir ihtimale karşılık gelir. Ama elbette ömür boyu garanti güzel bir psikoloji yaratıyor insanda.

Gelelim kazada garantiye. Elbette böyle bir uygulama olabilir ama üreticiden resmi olarak duymak lazım. Kaza, hele bizimki gibi bir ülkede, oldukça kötü niyete açıktır. Her 6 aya bir renk değiştirmek isteyen yurdum insanı bir kötü niyet gösterebilir kadroya.

Daha önemlisi, bir çok yabancı marka garanti olayına kendi karar verir. Kadronun fotoğrafları üreticiye gider ve onlar söyler. Kimi durumlarda disribütör kendi inisiyatifi ile de garantiden değişebilir.

7. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    scott kadrolarda ömürboyu değil 5 yıl garantiliymiş

8. Pento

Pento Üye

Seviye:
    Ömür boyu kadro garantisi = Ömür boyu sponsorluk

9. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Benim bildiğim kadarı ile, üreticiden yani üretim hatasından kaynaklanacak problemler dışında kullanıcıdan kaynaklanacak her durum ( kaza, vurma, kırma, amacı ve üretim tönü dışında kullanmak vs. ) garanti kapsamı dışındadır. Yani adam yolda belediye çukuruna düşecek, yarışta oraya buraya patlayacak, kadroyu yada maşayı kıracak bu üretici hatası olarak kabul edilecek ve garanti kapsamına girecek...Hiç sanmıyorum:) Ama firmalar iyi niyet gösterisi olarak bazı durumlarda kasıt olmadığına inanırlarsa bu durumlarda yardımcı olabilirler tabi ama bu tamamen yasal durum dışında bir iyi niyet gösterisi olarak mümkün olabilir, tutupta bisikletimi her balkondan attığımda sökmez yani:)

10. beyturk_38

beyturk_38 Üye

Seviye:
    slm ben kayserı de yasıyorum son ıkı sezon da yaklasık 20 sedona kadro kırıl dı bızım ekıbın kı sıf acaba garantısıne yollasak hepsını gerı alarmı yok sa ustune afıyetle bır su ıc mı der
    siz ce

11. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Kayseri'de ki arkadaşların sedona kadroları pek amacı dahilinde kullandıklarını sanmıyorum.. Onların kullanım amaçlarına yönelik kadro sedona x11 'dir. Eğer o kadroyu o kullanım şartlarında kıran varsa mutlaka değiştireceklerdir..
    Ayrıca kırılan 20 kadro içinde yine amacına uygun kullanılıpta kırılan varsa onun içinde mutlaka başvurun değişebilir.. Bizim Ozan'ın sedona 761 kadrosu sele borusunun girdiği noktadan çatladığı için değiştirilmişti..

12. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    marin marka bisikletlerin öür boyu garanti verdiğini bisikleti alırken satıcımdan duymuştum ama ne tür bir garanti vaad ettiklerini bilemiyecem.

ama furş takımını muhafaza eden boru ya da teker millerinin yada göbeklerin sıkıştırıldığı noktalarda kulllanımı engelleyecek bir deformasyon bence bu tür bir garantinin kapsamı içinde yer almalı.

13. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    kullanıcı hatası, kaza ve amaç dışı kullanımda kadrolar garanti dışı kalır. birde bazı firmalar yarış sırasında kırılan kadroları garanti dışı bırakıyor. oldukça saçma bence adam milyarlık bisiklet toplayım sahilde, parkta mı sürecek :S

14. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    3.5 yıl önce Trek kadromun çeki borusu çatlamıştı.(gün/mesafe rekorunu yaptığım kadrom)
    Kaçkar bisikletin de yardımıyla dağıtıcı firma olan Bahar Hırdavat'a gönderdik. Kendileri fotolarını çektiler ve sanırım parçaladılar.

Ardından bir üst model ve bir yıl yeni olan sıfır kadro verdiler.

İşte sözünün ardında duran firma budur, teşekkürler Trek, teşekkürler Bahar Hırdavat ve Kaçkar bisiklet.

15. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

Bu yarış sırasında değil yarışta kullanılmış yani herhangi bir yarışa katılmış kadroları garanti dışında bırakıyor bir çok firma... Çünkü daha uç noktalarda kullanıldığı için normalde hata olmada bile oluşabilecek koşullar meydana gelebileğini savunuyorlar...

Ama Specialize bütün kadrolarını alanlarının en zorlu koşullarına göre tasarladığı ve bütün Stunjumper, Stumjumper FSR, Epic gibi modellerini yarış amaçlı ve yarışçılara tsarladığı için yarışa katılsın yada katılmasın bütün kadroları garanti altında tutmaya devam ediyor...

16. Izzet Illel

Izzet Illel Yeni Üye

Seviye:
    Marin Bikes California Türkiye distribütörü Yasmin Sports olarak aşağıda yer alan gruplar haricinde tüm Marin Bikes bisiklet kadrolarının ömür boyu üretici hatalarına karşı garanti altında olduğunu bildirmek isterim.

Quad XC ve Quad Trail ve Carbon Fiber Modeller 5 Sene, Downhill modeli olan Quad XLT modeli 1 sene garanti kapsamı altındadır.

Aşağıdaki link'ten de görebileceğiniz gibi garanti altına alınan üretici hatalarıdır. Burada temel alınan unsur her bir bisikletin kendi üretilmiş olduğu sürüş tarzına göre kullanılması gerektiğidir. Örneğin asfaltta süratli seyir için üretilmiş bir gezi veya yol bisikletini alıp dirt jump tarzında bir çatıdan atlamaya kalkarsanız, veya downhill tarzında kayalık bir dağdan aşağı süratle iniş yaparsanız, olabilecek olan hasar doğal olarak garanti kapsamına girmeyecektir.

Aynı şey kazalar için de geçerlidir. Bisikletin üzerinden araba geçmiş ise olabilecek olan hasar garanti kapsamını muhtemelen aşacaktır.

Marin Daha fazla bilgi için:
    http://www.yasminsports.com/bisiklet-garanti-belgesi.asp
    Izzet Illel
    www.yasminsports.com

Emrah Pektaş ve Şerif Şentürk bunu beğendi.
  17. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Trek kadroların da ömürboyu garantili olduğunu biliyorum. Aynı şekilde Kron kadrolar da ömür boyu garantili....

18. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Yabanci sirketlerin (ozellikle Amerikan) garantilerini okurken cok dikkatli olmak gerekiyor,cunku cok laf ebeligi yapiyorlar. Mesela BMWUsa, BMW lerin sanzimanina omur boyu garanti veriyor ama ufak bir detay var, sanzimanin omrune 100K mile demis. Eger 100k milin ustundeyken problem yasarsan garantiye dahil degil. Biliyorum bisiklet farkli birsey ama dikkatli olmak lazim.

19. Fırat Ayanyan

Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kadroya vidalı değil de direkt yapışık olan kulakçıkların kırılması durumunda sonuç ne oluyor garanti mi garanti dışı mı

20. ozan erdem

ozan erdem Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    ya biri şu ömür boyu garanti meselesini açıklasın artık :) 2 yıl 5 yıl gibi ürünün ömrü mü kastedilen yoksa sahibinin ömrü mü ? özellikle specialized lerin garantisini merak ediyorum :)