Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadrodan gelen çıt sesi

Konu, 'Sedona' kısmında moria tarafından paylaşıldı.

1. moria

moria Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Yaklaşık bir yıl önce sedona 761 (2007 model kırmızı kadro) aldım. Aldığım ilk günden beri pedala yüklendiğim zaman orta göbek bölgesinden gelen bir çıt sesi duyuyordum. Bisikleti aldığım yere bu durumu söylediğimde göbeğin çelik yatağıyla aliminyum kadronun birbirlerine uyuşması gerektiğini ve bir süre bu sesi duyacağımı sonrasında da sesin geçeceği söylendi. Aradan bir yıl geçmesine rağmen ses geçmekle kalmayıp rahatsız edici bir seviyeye ulaştı. Bu durum beni aşırı derecede rahatsız ediyor. Bu sorunumun sebebini araştırdım fakat bir çözüm ya da bir neden bulamadım. Kadro esnemesiyle ilgili olabileceğini düşündüm. Çünkü 2007 ve 2008 kadroların esneme paylarının farklı olduğuna ilişkin forumda da bir yazı okumuştum. Bu konuda bana yardımcı olabilecek, en azından öneride bulanabilecek biri olursa çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler... Ayrıca sorunu Sedona firması aracılığıyla da çözümleme olasılığım var mı? daha önce bu tip sorun yaşayıpta firmadan yardım alabilenler oldu mu? biraz uzun bir mesaj oldu ama yanıtlanırsa çok sevinirim.

2. Kir-pi

Kir-pi Biyomedikal Enginar

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Merhaba öncelikle kırmızı 761'ler 2006 modeldir 2007ler turkuaz renklidir.Benim bildiğim kadarıyla esneme 2006larda vardı.2007 modellerde bu esneme payı azaltıldı.zaten 2008 modellerde 2007nin sadece renk değiştirmiş halidir.Çıt sesine gelince göbeğin değişmesi lazım galiba.

3. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Turkuaz 2007'ler Kırmızı 2006'ların renk değiştirilmiş şeklidir aynıdırlar :)
    siyah-beyaz-kırmızı renkli 2008 ds-761ler tamamen yeni bir kadrodur.

Ses geliyorsa göbek açılıp bakılmalı veya kadro kontrol edilip,
    sorun varsa geri gönderilmeli diyorum (garantisi geçmeden :D)

4. moria

moria Yeni Üye

Seviye:
    Çok teşekkürler arakadaşlar, haklısınız tarihlerde bir karışlıklık oldu kusura bakmayın. Aslında ben bir sorun olduğu kanısındayken bisikleti aldığım yer bunun sıradan bir durum olduğunu ve neredeyse bütün sedona ve kronlarda yaşandığını söyledi. Ben aslında sedona firmasıyla doğrudan bağlantıya geçmeyi düşünüyorum ama öncelikle sizlere bir danışayım istedim. İlginiz için teşekkürler.

5. XES

XES Aktif Üye

Seviye:
    Ben de SD771 kadomda çıt sesi duyuyordum,araştırdığımda sesin vitra sele borusu ile kadronun birleşim noktasından geldiğini farkettim. Sele kelepçesini biraz sıkınca ses seda kalmadı. Belki benzer bir durum söz konusudur, denemekte fayda var.

6. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Eski bisikletimde aynı çıt çıt ses geliyordu pedala her abandığımda. Ben orta göbekten geliyor sanıyordum. Orta göbeği bir güzel temizledim yağladım ama ses bir türlü geçmedi. Daha sonradan pedalları sıkmak geldi aklıma. Pedalları sonuna kadar sıkınca ses gitti. Sen de dene belki pedallardan biri gevşemiştir.

7. moria

moria Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkürler arkadaşlar, söylediklerinizi deneyeceğim, aynı zamanda sedona firmasına bir e-posta gönderdim, bakalım sonucunda ne çıkacak.

8. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    bende de turkuaz sedona da var oyle bir sorun. göbeğin arasına kum filan mi girdi diye düşünüyorum. pedalları filan da sıktım ama geçmedi henüz tam olarak. sonuç alırsan burada paylaşirsan çok sevinirim.

9. moria

moria Yeni Üye

Seviye:
    Bir kader arkadaşı bulduğuma sevindim :) Bendeki ses bariz belli, taş ya da kum sesi değil eminim. Sorunun kaynağına ilişkin bi iki tahminim var ama bunu anlayabilmek için çeşitli ekipmanlarla deneme yapmam lazım. Öncelikle aynakolu değiştirip farklı bir aynayla da aynı sesin gelip gelmediğine bakmak, o da olmazsa göbeği değiştirmek en olmadı kadroyu değiştirmek gibi alternatif çözüm planlarım var. Ama tabi ki bunlar birhayli masraflı işler. O yüzden deneme yanılma yöntemiyle bisikleti aldığım yerde halletmeye çalışacağım. Eğer bir neticeye varabilirsek sizi haberdar ederim.

10. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Ben bu çıt çıt seslerinin sadece Kron lara özgü olduğunu zannediyordum.Meğer başka kadrolarda da varmış. :D

11. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    4 senedir (Bianchi) Orion kullanıyordum bu zamana kadar hiç ses yokken geçen hafta çıt sesi başladı.Göbekten şüpheleniyorum.Haftaya turkuaz sedona kadromu toplayıp onu kullanacağım inşallah onda da çıt sesi duymam.
    ama genel bildiğim bir sorun varkırmızı SD-761 ler daha fazla esniyorlarmış.(Denemedim çok duydum.)

12. Kir-pi

Kir-pi Biyomedikal Enginar

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Benim thomisustada geliyo çıt çıt aspid'de ise orta tarafı 3 e adığım zaman başlıyor.

13. donkishot

donkishot Yeni Üye

Seviye:
    benim siyah borla'da daha bi ses yok ama gözüm korktu, bende de başlar mı üff!!

14. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Moria, emailin elimize geçen hafta ulaştı ve ben sana 2 gün kadar önce cevap attım. Emaili almadıysan burdan bildirir misin? Aldıysan cevabını bekliyorum.

15. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Korkmanıza gerek yok.

16. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    sadece belirli bir viteste ses geliyor ise aynakol yapraklarının vidaları kontrol etmeni öneririm.

bu çıt sesi o kadar bela bir ses ki bir kaç noktadan gelebiliyor.
    -pedallardan
    -orta göbeğin kendisinden
    -orta göbeğin çelik millerine bağlı aluminyum krank kollarından
    -aynakol yapraklarından
    -sele borusu ile kadronun birleşim noktasından
    -selenin kendisinden

aklıma gelen ilk kontrol noktaları bunlar :)

Bülent ÖZER bunu beğendi.
  17. trialemrahh

trialemrahh Üye

Seviye:
    bence bisikletini değiştir ben öle yapcam çünkü bendende gelio o ses sedona düzeltene kadar sedonayı proteto edioruz

18. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    konu sadece sedona ile ilgili olmadığı için protestonun yersiz olduğunu düşünüyorum.

19. moria

moria Yeni Üye

Seviye:
    Gürol bey merhaba,
    E-postanızı aldım ve cevap yazdım, teşekkürler.

20. Feyyaz Alaçam

Feyyaz Alaçam Forum Demirbaşı

Seviye:
    merhaba arkadaslar...
    kadro arastırması yaparken 761 leride gözden gecirmiştim.2006 model (kırmızı) sedona 761 lerde aynakolun oradaki baglantı noktalarının cok esnedigini bu yüzden ses yaptıgını ögrenmiştim.Tam 761 almaktan vazgeciyordum,sedonanın 2006 model 761 lerdeki sorunu çözdügünü 2007 model olan turkuaz renkli 761 lerde sorunun olmadıgını,yani esnemeden kaynaklı cıt sesinin olmadıgını ögrendim...
    ve 2007 model turkuaz sedona 761 aldım...

761 kadroyla ilgini arstırma yaparken asagıdaki linkten yararlandım belki sizede bi faydası olur :)
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=12451&highlight=esneme+761

2006 modellerdeki cıt olayını sadece kullananlar bilirler ben sadece yaptıgım arastırmada dip not olarak gördüm.Ama 2007 model 761 kullanıcısı olarak kadromdan cok memnunum,cıtını cıkartmıyo,yani çıt sesi falan yok... bilgilerinize :)