Kadrodaki bu fark ne?

Mücahit Kıvrak

Forum Demirbaşı
Tepki
132
Arkadaşlar bu yok bisikletlerinde geometri farklı olabiliyor. Mesela aşağıdaki scott ve specialized marka bisikletlerin kadrolarının üst tarafı farklı birisi kaplan sırtı gibi eğik scott'ın ki düz.. Bu fark ne sağlıyor?

images.thebikelist.co.uk/imagecache/file/fit/370x250/images/models/Scott/2011/cr1-comp/Main.jpg

images.thebikelist.co.uk/imagecache/file/fit/370x250/images/models/Specialized/2011/secteur-triple/Main.jpg

Scudo

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Büyük ihtimalle estetik görünüm için olabilir.Ama bir özelliği varsa bilemem.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
kadronun üst kısmının yere paralel oluşu,yokuş çıkışlarında rahatlık sağlıyor diye biliyorum.(belki doğru belki yanlış böyle duyduk böyle öğrendik) :)

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
709
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bildiğim kadarıyla biri ride kadro,digeri race kadro.Ride kadrolarda diger yarıs bisikletlerine oranla gidon yüksekliği ve acısı daha coktur.Bu da yarış bisikletindeki oturma pozisyonunda ki kadar eğilmemeniz demektir.Bir nevi yarış ve şehir bisikleti ortası birşey oluyor.(gidon yüksekliği+açısı ve oturma eğimi)

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Ben 2. resimdeki bisikletin benzerini kullanıyorum Allez.Kadro yapısı çok önemli 1. resimdeki bisiklet daha çok düz yola uygun tasarlanmış rampa çıkışlarına müsait değil.2.resimdeki kadro ise floop technology dediğimiz rampa çıkmayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.Yarışcılarda kişiye özel bisiklet üretiliyor ya ordan anlayın işte kimisi sprinter kimisi rampacı bu yüzden bisikletleri de farklı.Gerçekten çok da faydalı ben kendi bisikletimle çıktığım yerleri giant defy 3 de zorlanarak çıkıyorum.Ama düz yolda da benim bisikletim giantın gittiği kadar rahat gitmiyor :) Arkadaşın dediği üst borunun yere paralel olması bilakis çıkışı zorlaştırıyor.Yarışlarda zamana karşı bisikletleri de düzdür çünkü yolda daha kolay gitsin diye öyle olmasa hepsinin üstü yamuk gelirdi :)