Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadro üzerindeki yazılar nasıl sökülür?

Konu, 'Kadrolar' kısmında Ahmet Can Yakışır tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    2004 model bir sedona kadrom var. fotosunu da vereyim hatta :)

bu kadroyu alırken en başından beri niyetim; son model malzemeye sahip olma takıntılarını çoktan aşmış, klasik bir kadroya sahip olmaktı. 2011 model kadro alıp da seneye 2012 modeller çıkınca gözden düşmesi gibi durumlar hiç hoşuma giden şeyler değil. ayrıca bu kadronun hem rengi, hem de borularının şekilleri çok hoşuma gidiyor. bir kere aldım artık, senelerce kullanacağım ve klasik olduğu için modasının geçmesi gibi bir derdim olmayacak ;)

gel gelelim üzerindeki sedona logosu çoktan tedavülden kalkmış, ayrıca diğer yazılar da gözüme çok saçma görünüyor. o yüzden bunları komple söküp, sedona'nın güncel logosunu ve ona benzer şekilde birine sıfırdan çizdirteceğim "scud bike" yazısını şeffaf yapışkanlı malzemeye bastırıp kadro üzerine uygulamak istiyorum.

ancak şöyle bir sorunum var: kadronun üzerindeki yazılar da aynı şeffaf malzemeyle uygulanmış ve ısıtılarak yapıştırılmış, boyayla neredeyse bütünleşmiş. işte ben bu yazıları; boyaya hiç bir şekilde zarar vermeden sökmenin bir yolunu arıyorum.

bu iş için kullanabileceğim bir kimyasal, ya da farklı bir yöntem var mıdır? özellikle kadroları boyayarak modifiye etme olayıyla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yanıt bekliyorum...

2. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    boruların garip şekli, normalde yuvarlak olan kesitleri değiştirilerek dikey ve yanal kuvvetleri daha iyi karşılayabilecek şekilde ayarlanmış. yani bu kadro, aynı malzemenin kullanıldığı "normal" şekilli kadrolara göre daha sağlam. mat kiremit rengi de özellikle güneş ışığında; ışığın tam dik vurduğu noktaların daha parlak olmasını sağlıyor. yani ikisi de benim gayet hoşuma giden özellikler, e kadroyu kullanacak kişi de ben olduğum için önemli olan benim beğenmem ;)

2011 model kadro 1 senede eskiyor, ama bir firmanın logosu genellikle en az 20 yıl güncel kalıyor. klasik bir aracın üzerindeki logoyu firmanın yeni logosuyla değiştirme olayı alışılmadık birşey değil, birçok klasik araçta yapılıyor ve yine benim zevkime göre gayet de güzel bir uygulama. bunu yaptırmak, aracın bütün parçalarının tamamen yeni olduğuna dair en önemli ipucu ;)

bu yüzden, olaya benim dengesizliğimmiş gibi bakanlar irrite edici bulsun bulmasın; ben bunu yapmak istiyorum. konuyu da bunu nasıl yapacağımı sormak için açtım, troll'ler yerine gerçek insanlardan cevap bekliyorum.

3. Onur ALKAÇIR

Onur ALKAÇIR Kıdemli Üye

Seviye:
    sıcak su :D

Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  4. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    bi konuda bu şekilde tartışma yaşanması, kişilerin bribirine sözcüklerle sataşması hatta kavga etmesi hiç hoş değil. Lütfen karşımızdakinin de fikirlerine saygı duyalım.

5. Onur ALKAÇIR

Onur ALKAÇIR Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaşlar noluyo ?

6. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    yok artık :)

7. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    derdimi güzelce anlatıyorum, basit bir soru soruyorum, gelen cevap ortada. olayı başlatan arkadaşın "zevkler ve renkler tartışılmaz" diye birşeyden haberi yok sanırım. ya da bisikletten motora terfi edince kendisini üstün ırk olarak görmeye başlamış olabilir, bilemeyeceğim.

sonuçta bana da cevap hakkı doğuyor, ben de veriyorum cevabımı. olayı büyütmek gibi bir derdim yok. ayrıca isteyen herkes özel aramadan benim mesajlarımı bulup istedikleri kadar kurcalayabilirler, kimseye durduk yere sataşma huyum yoktur. şimdiye kadar tek bir kişi hakkında olumsuz birşey yazdım, o da açık açık ortalığı karıştırıyordu ve nitekim benim yazdığım mesajdan 5 dakika sonra forumdan atıldı.

o yüzden ben bu konunun daha fazla uzamamasını istiyor ve asıl konuyla ilgili tavsiyeler bekliyorum arkadaşlar.

yarattığımız kirlilik için de ben kendi adıma affınıza sığınıyorum, elimden daha fazlası gelmiyor maalesef.

8. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:
    Bir homofobik gördüm sanki?!

Neyse gerçek konuya gelirsek bu tür yazılar eğer vernik altı yapılmadıysa -ki mat parçalarda pek öyle yapıldığını görmedim- aseton ve inat karışımı bir solüsyonla silinebiliyor. bir pamuğa bolca aseton sürüp tekrar tekrar silin. amoeba vitra gidon ve guizo gidon boğazında iyi sonuçlar aldım... guizo daha iyi yapmış ama beyaz renkler tam silinmedi. Boyanızın silineceğini sanmıyorum ama isterseniz güvenli gördüğünüz bir yerinde deneyin belli olmaz...

Tavsiye: kardoya logo koymayın yada kişisel birşey yapın... Marka logoları asla orjinali kadar iyi olmuyor eğer profesyonel biri tarafından uygulanmadıysa.

Yavuz Çetin nickli (gerçek isim mi acaba?) Arkadaş galiba kiremit rengine karşı hassas. Matador etkisi yapıyorsunuz. Yada köyüne Sedona klanının tuttuğu ninjalar baskın yaptı? Bilemedim...

İlginç gerçek: Aslında boğalar kırmızı renge hassas değildirler, sağıma soluma benimde kılıç saplasalar, dürtseler, ben de elinde kumaş sallayan bir soytarıya kafa atarım...

9. KIVANC YILMAZTURK

KIVANC YILMAZTURK Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben de bu konuda biraz tecrübeliyim fakat kadrodan cıkarmamıştım arkadaşın dediği gibi sıcak su ile üzerinden silip sonra o sıcak suyun etkisi geçmeden stickerı yavaş yavaş süngerle bi yandan sıcak suyla silmeye devam ederek cıkarman lazım altında kalan yapışkanıda kadroya zarar vermeden benzin yada gene sıcak su ile cıkartmak mümkün daha olmadı bu konuda reklamcıya gidip belkide daha farklı ve kolay bir yöntem olabilir onlardan öğrenebilirsin.

10. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    her iki konuda da verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim :)

j harfiyle ilgili olan mesaja ben de bir cevap yazmıştım, sonra konuyu daha fazla uzatmamak adına sildim. şimdi bir de olayın homofobiklik kısmına girersek adamcağızı hepten köşeye sıkıştırmış oluruz; ben bu tarz klavye delikanlılıklarında bu kadar çabuk zafere ulaşmayı sevmiyorum, zevki çıkmıyor :) o yüzden kendisinden yeni bir atak beklemeyi daha uygun buldum, böylece benim de sağlam bir cevap hakkım olur ;)

asıl konumuza gelirsek; kadro üzerinde vernik olmadığına eminim. dediğiniz yöntemi yarın bir şişe aseton ve makyaj temizleme pamuğu alıp deneyeceğim, sonucu sonradan bildiririm :) çok teşekkür ederim ilginiz için...

11. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    asetonla kimyasal imha, ya da sıcak suyla mekanik temizlik... ikisi arasında kaldım şu an :)

12. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:
    daha bugün kadroyu küvette kaynar suyla yıkadım, sticker olsa çıkardı ancak ipek baskı (normalde mat kadrolarda yapılan durum) sıcak suyla çok zor. çıka bile kolunuz gövdeniz kalınlığına gelene kadar silmek gerekir herhalde...

13. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    mat boya olduğu için, ve sıcak suyla bir şekilde sökebilsem bile kalıntılar için yine aseton kullanacağım için en iyisi başından itibaren asetonla yapayım ben bu işi :) çok teşekkür ederim...

14. Ersin Erbeden

Ersin Erbeden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    saç kurutma makinesi.inatçı stickerler için ideal.

15. Ahmet Gümüş

Ahmet Gümüş Kıdemli Üye

Seviye:
    Benzinle silmeyi deneyin.
    Ne tür bir baskı uygulanıyor metal üzerine bilmiyorum ama,Genelde folyo üzerine yapılan baskıları benzinle çok rahat ortadan kaldırabilirsiniz.

Başarılı olmazsa solventle denemenizi tavsiye ederim.

Umarım faydalı olur.Çözüme ulaşırsanız bende öğrenmek isterim.

Saygılarımla..

16. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    aseton işe yaramazsa benzinle de deneyeceğim, olmadı sanayi tipi kimyasallara başvururum :)

çok teşekkür ederim ilginiz için. baskının tipini de öğrenmeye çalışacağım, sonucu da buraya yazarım. yarın bir gün başkaları da aynı işleme kalkışırlarsa ellerinde hazır bilgi olur :)

17. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Sonucu kısa sürede bekliyoruz. umarım istediğiniz gibi olur :)

18. Deniz K.

Deniz K. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bence hiç uğraşmayın,boyaya zarar verebilirsiniz.

19. Levent Sönmezer

Levent Sönmezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Selam .
    Kimyasallar ( aseton gibi ) zamanla aşındırma yapar boya üzerinde.
    Sizin ulaşmanız gereken kısım sticker ın altındaki yapışkan kimyasal. Bunun formunu bozmanın en kolay ve zararsız yolu emin olun ısıtıcılar. Saç kurutma makinesinin ısısı yetmeyebilir ama el tipi Elektronik Kartlarda kullanılan ısıtıcılar(ısı ayarlıdır) işinizi halleder.
    Bir link örneği vereyim;
    http://www.hirdavatmarketim.com/Sicak-Hava-Tabancasi-Isitici-HG5012K-1600-W,PR-649.html

Almanız şart değil, çevrenizde radyo televizyon yada bilgisayar tamircileri varsa ellerinde vardır.Ödünç alabilirsiniz.
    (Reklam sektöründe sıkça kullanılan bir üründür.Cam metal v.s zeminler üzerinden eski reklam afişlerini sökmek için)

Uygularken sonuç almak için ısı ayarını düşük konumdan başlatın. Cevap vermiyorsa arttırın. Sticker üzerinde boydan boya gezdirin durmaksızın.
    Kalkan bir uçtan rahatlıkla sökersiniz böylece.(Aman elinizi yakmayın)

Yüzde yüz kesin sonuç verir.
    Saygılarımla.

20. Ayhan Cihangir

Ayhan Cihangir Kıdemli Üye

Seviye:
    Dostum konuyu takipteyim. Benimde logoyu sökmem lazım. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Yalnız kadronun üzerinde vernik var gibi çünkü logoyu kadroyla bütünleşmiş görüyorum.