Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kadro-suluk kafesi problemi?

Konu, 'Kadrolar' kısmında Fatih Özgenlik tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özgenlik

Fatih Özgenlik Forum Bağımlısı

Seviye:
    merhaba arkadaşlar,
    kadro konusu sanırım anlatacağım problemiçin en uygunu. nereye yazsam bilemedim.

scud kadromun suluk taktığım vida yuvalarından biri yalama oldu ve dolayısıyla vida ile beraber döndüğü için kafesi monte edemiyorum. kısaca delirmek üzereyim.
    bu duruma nasıl bir çözüm bulabiliriz...
    şimdiden teşekkürler hepinize..

2. Murat PEKER

Murat PEKER Kıdemli Üye

Seviye:
    kelepçe tarzı bir şey işini görür diyorum..değişiklik için suluğu sele borusuna monte etmiştim biara ve kelepçeler işimi görmüştü

Fatih Özgenlik bunu beğendi.
  3. peacemaker

peacemaker Yeni Üye

Seviye:
    Bizim bir arkadaşın da başına bu problem gelmişti, nasıl çözüm getirdi bilmiyorum. Bu konuyu görünce cevap yazacaktır, fakat o suluk yerine suluk takmamış, diğer yere takmaya devam etmişti (iki suluk yeri vardı kadroda)

4. Fatih Özgenlik

Seviye:
    şimdilik ben de öyle yaptım ama ya orda da aynı sorun yaşanırsa diye düşünmeden edemiyorum...

bir de şu var ki, insan suluğunun alıştığı yerde durmasını istiyor :)

5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Klavuz açmayı dene ;)

6. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Selam ilk önce en basit yöntemi söyleyemek gerekirse. Kadrodaki suluk kafesi takılan yere değilde direk kadro borusuna bağlanan özellikte olan suluk kafesleri var. Onlardan alabilirsiniz.

Yalama olan vida deliğini düzgün bir kaynakçı ustasına çok ufak bir kaynak punto attırıp tekrar diş açtırmak. Fakat işçiliği iyi bir usta olursa kadroya düzgün davranıp punto atacağı yerin etrafının zarar görmemesini sağlayacaktır. Sonrada kadro rengine yakın bir boya ile rötüş yaparsın.(her türlü sanayide 5-10 dk. yaparlar) Gerekirse başında durup yönlendirirsiniz. Hatta bu işlemi bence en iyi oto kaporta-boya dükkanları yapar gibime geliyor.

Başka bir yöntemde yalama olmayan yeri vidalayın yalama olan yeride vidalamadan suluk kafesini direk kadroya kablo bağı denilen (elektrikçilerin daha çok kullandığı sıkıştırmaya yarayan bir bağ) bir bağ) malzeme ile bağlamak

Yaşadığınız bu olay buradan diğer arkadaşlara da örnek olsun.

Önlem olarak yapılabilecekler:

Suluk kafesinin vidasını sıkıştırmak için çok fazla zorlamayın.
    Vidayı deliğe tam oturtmadan vidalamaya çalışmayın.
    Sökme-takma işlemini kesinlikle el gücü ile yapın. Otomatik küçük el vidalama aletleriyle yapmayın. Ona yıldız alyan her türlü uç takılıyor diye onu kullananlar var. (Güçlü ve hızlı bir vidalama olduğu için zarar verebiliyor)

Mümkünse sökme ve takma işlemlerinde özellikle tekrar yerine takarken vidaya wd-40 yada benzeri bir yağ sıkın. Bu her türlü vidayı yerine takarken bir başka sefere sökme gereği duyarsanız çok işinize yarayacaktır.

şuan benim aklıma böyle fikirler geldi umarım faydası olur.

Alışkanlık konusunda size çok hak veriyorum. Ben mesela sele borusunun girdiği yere suluk taktığım zaman sürerken çekip alamıyorum ama diğer orta bölümden çok rahat bakmadan bile açıp su içip geri koyabiliyorum.

Klavuz açtığınız zaman + 1 delik daha olacak. Bunuda tornacılarda açtırmanız lazım. (Vida deliği olması açısından) Eski deliği kaportacıda macun ile kapatıp, kadronuza yakın bir renk ile ufak bir rötüş yapabilirsiniz.

Şimdiden geçmiş olsun. Her ne şekilde çözerseniz nasıl yaptığınızı burada tekrar paylaşırsanız aynı duruma düşmüş arkadaşlara yardımcı olmuş olacağınızı sakın unutmayın! :) Sevgiler....

7. M.Haktan Derin

M.Haktan Derin Forum Bağımlısı

Seviye:
    simdi soyleyecegim yontem genelde ise yarıyor ancak bu sefer yararmı bilmiyorum
    oncelikle yalama olan yerdeki vidayı alıyorsunuz cevresini elektrik bandı ile cok kalın olmamak sartıyla sarıyorsunuz (1,5 kat yetercektir) sonra delige kafesle birlikte vidalıyorsunuz. umarım isinize yarar

8. Fatih Özgenlik

Seviye:
    arkadaşlar konu biraz yanlış anlaşılmış veya ben pek doğru anlatamadım. yalama olan kısım vida değil, vidayı sıktıkça vidanın içine gireceği perçin de dönüyor ve kafes monte edilmiyor..

9. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    iyi bir tornacı bul ve yalama olan yere diş açtır problemin düzelir bendede aynı sorun vardı tornacı halleti...

10. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Gurkan ile doğru anlamışız yanlışımız var mı?

11. peacemaker

peacemaker Yeni Üye

Seviye:
    Ben anladım, vidalamışsın, kadroya vidayı tutan yer kırılmış. Ve sallanıyor ses yapıyor. Onu ordan almak istiyorsun. Nasıl olacağı hakkında bir bilgim yok, fakat kadronun yırtılma ihtimali var, dikkatli olman gerekli. Aman dikkat et. :(

12. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Sanırım arkadaşlarla benzer şekilde açıklama getireceğim ama bir tornacıda yalama olan deliği genişletecek şekilde dişleri genişlettirin ve daha büyük boy bir vida takın olsun bitsin.

13. Fatih Özgenlik

Seviye:
    tam da söylediğin gibi... yani artık dişleri genişletecek bir delik yok çünkü o zımbırtının ne olduğunu anlamaya çalışırken iyice kırıldı ve kadronun içine düştü.
    ancak bir tornacıda o parçanın aynısından bulup oraya çaktırarak hallolacak gibi. :mad:

14. İdris ACA

İdris ACA Onursal Üye

Seviye:
    Fatih öncelikle geçmiş olsun:(
    kadronun içine giren ''zımbırtı''aslında bir somun.
    Kadromum iç tarafından tutturuluyor,ve zorlandığı zaman vida ile dönmeye başlayabiliyor.Görüşürsek bir çaresini düşünürüz.İlk önce teşhiş sonra tedavi;)

Edit:fatih tam yazdıktan sonra aklıma geldi,somunların ikiside yalama olmadıysa birini sıkarsın diğer tarafıda aşağıda resmi Görülen 'Cırt Kelepçe'' ile sapasağlam tutturabilirsin.hem küçük olduğu içinde sırıtmaz,hemde çok sağlam,ve uzuuuuun ömürlüdür.

Fatih Özgenlik ve Sinto bunu beğendi.
  15. Elman TEMEL

Elman TEMEL Bisikletkolik

Seviye:
    fatih aklıma şu sözler geliyor ''EĞİTİM ŞART'':D
    öğretemedim sana şu bakım işini:D

16. Elman TEMEL

Elman TEMEL Bisikletkolik

Seviye:
    fatih sana ömürlük bi tavsiyem var:eek: yalama olan kısımla suluk kafesini perçinliyelim.inan bana hepsinden sağlam olur ve kadrona zarar vermez.perçini sökmek içinde sadece gereken bi matkap ucuyla onu çürüterek sökmek o kadar.ya sen getir onu bana her türlüsünden halederim;)

17. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kadronun içindeki somun anladığım kadarıyla suluk kafesinin vidasıyla birlikte dönüyor. Somunun kadroya yapışması için deliğin içine çok azıcık metal yapıştırıcısı damlatabilirsin. Böylece somun kadroya yapışır ve olması gerektiği gibi sabit durur. Ama bu yapıştırıcıyı çok az kullanmalısın ve kadronun dışına sıçratırsan boyasına zarar verebilir.

18. İdris ACA

İdris ACA Onursal Üye

Seviye:
    Somun kadronun içine düşmüş.Fatih son mesajda belirtmiş.Zaten şöyle bir olay var,somun geniş delik ise dar,bu dediğini uygulamak imkansıza yakın.

19. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    O zaman kafesi sabitlemekten daha büyük bir sorunun da var. Hoplıyıp zıpladığında somun sürekli kadronun içinde kadroya çarpacak ve sinir edici sesler çıkmasına neden olacak. Doğru muyum ?

20. İdris ACA

İdris ACA Onursal Üye

Seviye:
    haklısın ama bunun bir çözümü var;)
    1-)Ayna kol ve orta göbek sökülür ve o somun çıkarılır.
    2-)maşa sökülür,ve alın borusunun ordan somun çıkarılır.;)
    Bu arada kadroların bağlantı yerleri deliklidir,nasıl çıkarılır sorusuna karşı yazıyorum

Fatih Özgenlik ve Spec bunu beğendi.