Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadro Seçimi Hakkında Yardım :)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında metinus93 tarafından paylaşıldı.

1. metinus93

metinus93 Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar.

Aranıza yeni yeni dahil olmaya çalışan bir bisiklet sürücüsü olarak küçük, naçizane bir sorum olacak sizlere.

Yaklaşık dört saatten beri forumda dolaşıyor ve bir fikir edinmeye çalışıyorum kadro boyumun ne olduğu hakkında ancak hala genel geçer bir sonuca ulaşabilmiş değilim. Her konuda farklı bir hesaplama, markaya göre değişen farklı ölçme şekilleri buluyorum ve bundan ötürü kafam inanılmaz derecede karışmış bulunmakta :confused:

Benim boyum 180 cm, iç bacak boyum ise 83 cm. Baktığım bisiklet markaları ise mosso, sedona, lapirerre, salcano, specialized, cararro gibi markaların 2200-2500tl bandında olan sıfır ya da 2.el yol bisikletleri.

Sizce markaya göre bir ölçü vermek gerekirse 56,57,58 cm ölçülerinden hangisini ya da hangilerini tercih etmeliyim ki bir konfor veya sağlık sorunu yaşamayayım ileride.

Uzunca olan yazımdan dolayı beni bağışlayın lütfen.

İyi geceler dilerim.:)

mariokaldato bunu beğendi.
  2. ozgurozer

ozgurozer Yeni Üye

Adı:
    Özgür Özer
    Seviye:
    metinus93 bunu beğendi.
  3. metinus93

metinus93 Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar, cevabınız için gerçekten teşekkürler ancak bunlara önceden de bakmıştım fakat başka konularda baş şeyler söylenmekte zaten kafamda bundan ötürü karışık :)

alacağım alete yapacağım yatırım benim için biraz büyük olacağından tam olarak nokta atışı yapmak için çabalıyorum.

mariokaldato bunu beğendi.
  4. Özhan Akgöğ

Özhan Akgöğ Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    180 için üstün körü konuşursak 56 57 kadro daha uygun olacaktır. Haricinde üretilen modeller arasında kadro boyları değişiklik gösteriliyor x firmasının 56 kadrosu y firmasının 54 kadrosuna denk gelebiliyor. Burada tabi üst boru uzunluğu da ayrıca bi faktör. Fakat genel olarak bir çok firmanın 56 kadro boyunu rahatlıkla kullanabileceğinizi düşünüyorum. Boyum 178 ben 58 kullanıyordum açıkca biraz büyük geldi 55 kadroya geçiş yapacağım. 58 kadronun alt limiti 180 olarak belirtiliyor genelde fakat alt veya üst limitlerde kadro seçimi yerine boyunuzun ortalarda kaldığı bir kadroyu seçmeniz ve daha sonra ince ayarları yaparak sele borusu yüksekliği, gidon boğazı ölçüsü ve sele rayını ileri geri çekerek düzeltebilirsiniz. Sözün özü ideal kadro boyunuzun 56 olduğunu düşünüyorum.

metinus93 bunu beğendi.
  5. metinus93

metinus93 Yeni Üye

Seviye:
    @Özhan Akgöğ cevabınız için teşşekkür ederim.

o zaman 56 ve 57 kadrolara bakmak sanırım benim için en iyisi olacak :harika:

6. Yusuf Ziya Aktaş

Yusuf Ziya Aktaş Bayburtlee:)

Adı:
    Yusuf Ziya AKTAŞ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @metinus93 Benim boyum 179, iç bacak boyu 81. Ben 57 kadro kullanıyorum:) Biraz büyük geliyor haliyle:) Size tavsiyem kadro seçerken şayet size uygun boy bulamıyorsanız bir küçük boy almanızdır. Büyük boy biraz sıkıntılı oluyor:) Bir de etrafınızda bisikletli arkadaşlar varsa onlardan kadro boylarını öğrenerek bisikletleriyle bi tur atmak için rica edin:) kullanırken fikir sahibi olabilirsiniz kolayca. Şimdiden hayırlı olsun..:)

metinus93 bunu beğendi.
  7. metinus93

metinus93 Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar yusuf bey. Maalesef yakınımda bisiklet kullanan bir arkadaşım yok. mağazaları, yerel bisiklet bayilerini dolaşıp deneyeceğim kısmetse nazik cevabınız için çok teşekkür ederim.

Yusuf Ziya Aktaş bunu beğendi.
  8. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kadro boyu konusunda kafanızın karışması gayet doğal, zira üreticiler tarafından benimsenmiş standart bir ölçüm sistemi mevcut değil.

Dahası her yol bisikletinin kadro geometrisi de aynı düzende değil. Yarış koşmaya yönelik bir kadro ile uzun yol yapmaya yönelik bir kadro arasında ciddi ölçü farkları var.

Toplam ve bacak içi boyları aynı olan iki insan arasında kol uzunluğu, omuz genişliği, kilo gibi anatomik farkların oluşu ise işi daha da karışık hale getiriyor.

Bu durumda geriye yapılabilecek iki şey kalıyor:

1- Geometri tablolarıyla dost olun. Belirli bir prestije sahip her üretici tasarladığı bisikletlerin kadro geometrisini ölçü tablosu şeklinde paylaşır. Hangi ölçünün nereyi etkilediği konusunda @Edip Dinçer tarafından hazırlanan makaleyi incelemenizi tavsiye ederim.

2- Deneyin. Evet bayiye gidip o selenin üzerine yerleşin. Kadronun uygunluğu konusunda her bayi iyi niyetli olmayabilir, elindeki ürünü satmak isteyebilir. Yine de rahat edeceğiniz bir bisikleti deneyerek bulmanız en garanti yöntem

metinus93 ve Yusuf Ziya Aktaş bunu beğendi.
  9. metinus93

metinus93 Yeni Üye

Seviye:
    Bu gidişle bisiklet bayilerinin baş belası olacağımdan emin olabilirsiniz

10. mrtg

mrtg Üye

Adı:
    MERT
    Seviye:
    merhaba arkadaşlar ilk defa sıfır bisiklet alıcam cok titizim bu aralar :D 183 boyum var şehir bisikleti alıcam 28 jant ön amortisörleri de var 18'' benim için uygun mudur yardım ederseniz cok sevinirim iyi günler :)