Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadro Seçimi ? Cannondale?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Oksal Özdöl tarafından paylaşıldı.

1. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    İyi akşamlar arkadaşlar.

Cannondale in iki modeli arasında seçim yapmakta zorlanıyorum.

Bisiklet triathlon yarışlarında kullanılacak.

Bisiklet olarak getirteceğim. Fakat üzerinde malzemeleri elimden çıkarmayı düşünüyorum. Sadece kadro maşa kullanılacak.

Modelleri ve özelliklerini aşağıda belirtiyorum.

"Cannondale Caad 10" Shimano 105 set ve RS10 jantlarla beraber satılıyor. Aşağıdaki linkten ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

http://www.cannondale.com/tur/2012/bikes/road/elite-road/caad10/2012-caad10-5-105-20335

"Cannondale SuperSix " Sram Apex set ve R501 A jantlarla beraber satılıyor.
    Aşağıdaki linkten ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

http://www.cannondale.com/tur/2012/bikes/road/elite-road/supersix/2012-supersix-6-apex-20512

Biri alüminyum diğeri ise karbon olmasına rağmen kadro ağırlıkları arasındaki fark 50-100 gr mı geçmiyor.

Kadro açılarında ise hiçbir fark yok.

Super Six , Caad 10 a göre 500$ daha fazla.

Caad 10 ile aynı donanıma sahip super six ise 800 $ daha fazla.

Bu iki seçenek arasında ciddi bir kararsızlık yaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim...

Kadroyu Campagnolo Super Record set ve Mavic Cosmic SL Jantlar ile kullanacağım...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

temucin90 ve Cyclist999 bunu beğendi.
  2. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ağırlık farkı fazla olmasada karbon her zaman daha rigittir(bence) ondan dolayı kadro olarak caad10

3. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Super six demek istedin sanirim:)

4. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Genelde carbon ve aluminyum agarlıkları nedeni ile tercih konusudur. Agarlıkları arasında cok büyük fark omladııgnı ve acıları arasındada fark olmadıgını söylemişsiniz.

Buna dayanarak hem ucuz olmasından dolayı aluminyum olanı öneririm. Lakin carbon kadrolarda esneme payı cok düşük oldugundan olası güclü bir darbede kadro ayrılıyor yüksek hızlarda kadronun ayrılması cok büyük tehlike.

Buna nazaran aluminyum direk kırılmayıp ilk etapta yamuluyor düzeltme sansıyla birlikte bu hayat bile kurtarabilir.

Tabi bu işin güvenlik ve en karamsar yanı. Onun dısında paranız varsa carbon merakınız varsa görüntü olarak daha cok hosunuza gittiyse ve en önemlisi aluminyum alırsanız carbon hep aklınızda kalıp pişmanlık yaratıcaksa carbon alın.

Ben 2 si arasında kalsaydım aluminyum olanı alırdım.

5. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    son günlerde bisiklette fazla carbon malzeme kullanmanın esnekliği yitirdiği için kazalara fazla neden olduğu ile ilgili görüşler var,Türkiye şartlarında ,ekonomide düşünülünce alu kadrolar ağır bastığına inanıyorum,düşüncem carbon kadrolar hafifliklerinden çok esneme özelliğinin az olduğu için tercih ediliyor,ama triatlonda ,olimpik bir yarışta bu eneme ne derece performansı etkiler,artı yeni nesil alu kadrolar karbon kadar hafif ama daha rahat,ben karbon kadroda taş üzerinde gider gibiyim,bence bir para verilirken ve paranın bir hesabı varsa gözden çıkarılır bir şey olmalı yani yarın kadroyu kırarsan öbür gün alacak gücün olmalı,yoksa üzerinde yarışmak eziyete dönebilir...

Oksal Özdöl bunu beğendi.
  6. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    caad 10 da sağ tarafta carbon frames yazısı gördümde ondan dolayı öyle yazdım.

7. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ağırlık olarak hemen hemen aynı olduğuna göre, arkadaşların yazdığı gibi fark kadronun sertliği/esnemezliğinde yatıyor. Söz konusu olacak güç aktarımındaki eksiklik, yarıştığınız disiplin açısından çok fark yaratacak düzeyde olmayacaktır. bir kaç yüz km süren bir yarış olsa, rijitlikten doğan fark anlamlı olurdu. karbonda yoldaki titreşim ve sorunların tamamanı vücudunuzda hissediyorsunuz. kasların bu titreşimleri absorbe ederken ne kadar enerji harcadığı da ayrı bir mevzu tabi. Karbondaki sorunların geri dönüşsüz olması ve olası kazaların yüksek risk taşıması da hesaba katılmalı. Ben olsam Caad 10 alırdım. şimdiden yarışlarınızda başarılar...

8. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Eski bir trek 5200 oclv 120 karbon kullanıcısıyım. Kadrom bana göre inanılmazdı.

Onu sattım Scott CR1 aldım. 6,8-7 kg arasında bir bisiklet yaptım. 2 yarış kullandım açıları hoşuma gitmedi.

Bu linkini verdiğim 2 bisiklette aynı açılara sahip. Ve oldukça agresif sert açılı kadrolar.

İşte burda devreye karbonmu alu mü sorusu devreye giriyor. Aslında bana göre tabiki karbon Fakat aradaki 500 $ a değermi??

Yurt dışındaki bisiklet forumlarında caad 10 u çok metediyorlar.

Aramızda Caad 10 kullanıcıları var sanırım. Yorum yaparlarsa sevinirim.

Şimdiye kadarki tüm yorumlar içinse teşekkürler...

9. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Uğur arkadaşımızın dediğine katılıyorum. Karbon fiber plastik-kalıcı deformasyon yüzdesi çoook az hatta olmayan bir malzemedir, yani hasar aldığı zaman direk plastik olarak hasar alacağına, kırılır. Buna karşın alüye göre elastik (esneyip tekrar eski haline dönen malzeme özelliği) deformasyon yüzdesi de az bu yüzden daha rigid bir composit malzeme türüdür. Onun verimini belki 250 km yukarısı turlarda sağladığı enerhji veriminden anlarsınız. Belki yüzde 2- maks yüzde 5 tir diye tahmin ediyorum, üst modellere doğru gidildikçe bunu artacağı kanatindeyim.
    Ben Caad 10 derim.

10. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  11. mask

mask Aktif Üye

Seviye:
    Bu iki kadro arasında benim tercihim kesinlikle Super Six olurdu, aradaki fiyat farkına emin ol değer, kullandım ve çok rijit bir kadro gerçekten.

12. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Şimdi eski bisiklet resim arşivlerime bakıyordum. 2003 yılının klasöründe Cannondale in en üst model bisikleti CAAD 8 kadrolu bir R6000. Yani o sene fransa turu gibi büyük turlarda SAECO takımının kullandığı bisikletler.

,,,ardından aynı seneki Trek bisikletlerini inceledim. En üst model bisikleti oclv 110 karbon kadrolu bir 5900.

Bu seneler büyük turlarda hem alu hemde karbon bisikletlerin beraber kullanıldığı son yıllar.

Daha geçmiş zamanda Pantani ve Ulrich Yine alüminyum bisikletlere binerken Lance karbon bisiklet kullanıyordu.

Bu alu bisikletlerin karbona göre zayıf olmadığını gösteriyor.

Ama bi yandanda karbonun yoldaki tokluk hissi çok keyif verici.

Caad 10 a daha sıcak bakıyorum... Her nekadar karbon olmasada.

Bazı yazılarda şiddetle karbon bisikleti savunuyordum. Gerek Cannondale olması gerekse hafif ve rijid olması beni alu kadroya zorluyor...

13. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Karbon bisikletleri kısa sürüşler haricinde test etme imkanım olmadı ancak 3 yıldır alüminyum bisikletler kullanıyorum ve son 3 aydır da Caad10-5 sahibiyim. Caad10 da ilk farkedecekleriniz hafiflik ve sertlik oluyor tanıtımlarında da bahsedildiği gibi oldukça rijit aslında haddinden fazla sert bir bisiklet. Konfor ise karbon kadrolarla kıyaslayamam ancak daha önce kullandığım alu. lara göre darbeleri biraz daha emdiği söylenebilir ama abartmaya gerek yok. Eğer bütçeniz Caad10'a uygunsa; birçok karbon kadro kadar hafif ve çabuk tepki veren bir bisiklet istiyorsanız mutlaka tavsiye ederim. Ancak Karbon yada Çelik bisikletler ile kıyaslayamam. İyi günler.

14. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Teşekkürler arkadaşlar. Araştırmaya devam. Aceleci davranmak istemiyorum. Kadro ile ilgili yukarıdaki yorum oldukça iyi...

15. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    caad 10 ile-six arasında top tube eğim farkı varmı?

16. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Selam Oksal,

Super6 Apex'li model'in kadrosu HI-MOD olmadigi icin CAAD10 ile birbirine yakin olacaktir. HI-MOD kadrolar daha ust donanimli modellerde geliyor. Ben olsam Record takacagim bisikletimin karbon olmasini tercih ederdim. Triathlon'a katilmayi dusunuyorsaniz neden " aero" bisiklet bakmiyormusuz? Felt AR veya Scott Foil oldukca yakisikli modeller bana gore :)

17. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Hayır Fırat abi ölçüler bire bir aynı...

Özgür abi 2012 super sixlerin 1 den 6 ya kadar olan modellerinde kadro ve maşa yapısında farklılık yok.

Hi -mod ibaresi geçen kadrolar artık EVO serisinde. Dediğimi gibi caad 10 ile super six arasında kayda değer bir ağırlık farkı yok. caad 10 da okuduğum yorumlara göre oldukça stiff bir kadro.

Kafamda hala karbon var. Net karar veremiyorum.

Foil - AR- VENCE - G5 gibi kadrolar gerçekten harika. Harika oldukları kadar fiyatlarıda harika

En ucuzu 3500$ dan başlıyor. Ki yukarıdaki kadrolardan alabilecek olsam kesinlikle BH G5 i seçerdim.

Eğer CAAD 10 u alırsam kadro dışında tüm malzemeleri en üst model karbon kompenantlardan oluşturacağım...

Zaten vites sistemim Super Record. Jantlarım Cosmic SL. SL jantlar pek hafif olmasada fiyat performans açısından piyasadaki en iyi jant diyebilirim.

Tubular jant düşünmüyorum Türkiyede lastik bulmada problem yaşanıyor. Bulunsada fiyatlar çok uçuk kaçık.

Toplamda 6,9- 7,1 kilo aralığında bir bisiklet benim işimi fazlasıyla görecek.

Türkiyede tek yarış hariç bütün bisiklet parkurları dümdüz. Düz parkurlarda çok hafif bisikletlerle performans düşüklüğü yaşıyorsunuz...

Önerilerinizi bekliyorum....

Teşekkür ederim tekrar...

18. pala

pala Aktif Üye

Seviye:

Cannondale'nin bu 2 modeli arasındaki gramaj farkı 50-100 gram değildir?

Zamanında bizzati ölçtüğüm ağırlık değerleri alt bölümdedir (Park Tools digital)

- SuperSix Frame : 950 gram + SuperSix Fork: 340 gram = 1290 gram

- Caad10 Frame : 1275 gram + Caad10 Fork : 420 gram = 1695 gram

SuperSix frameset ile Caad10 frameset ayrı kulvardaki modeller. Kıyaslama yapmak haksızlık olur. Ağırlık farkını bir tarafa bırakın, sürüş konforu dahi çok farklıdır. Dediğim gibi bizzati tarafımdan test edilmiştir.

Fakat yine de dip not belirtmek gerekirse, yaklaşık 20 senelik yol bisikleti antreman + test sürüşlerinden ortaya çıkan sonuç, acele etmeyin. Pazarda daha parlak meyveler var ;)

19. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Bu ölçtüğünüz kadrolar kaç modeldi?

Eğer bundan bukadar eminseniz işler benim için değişir... SuperSix getirtirim.

Zahmet olmaz ise birde o parlak meyvelerden bahsederseniz memnun olurum...

Tekrar teşekkürler....

20. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Şimdi araştırıyorumda aşağıda vereceğim linki incelerseniz:

super six 60 cm kadro 1078 gr maşa ise 431 gr.

caad 8 54 cm kadro 1196 gr maşa ise 336 gr.

Tartıda çekilmiş resimler var.

Boya kalınlık farkından kaynaklandığından bahsediyorlar.

http://weightweenies.starbike.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=87738

İlginç ???