kadro şase eğriliği düzeltme..

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
arabalardaki gibi bisikletlerde de şase eğriliği oluşmakta.sıfır bisikletlerde dahi bu sorun olmakta.aynen önde giden arabalara bakıp,anlaşıldığı gibi,önde giden bisiklete bakınca ön ve arka teker düzlemlerinin aynı olmadığı görülebilmekte.benim çocukken bir bisikletim vardı.virajlarda yan yatmayı severdim.bir gün bisikleti yatırdım.bir abimiz,senin şasen eğik dedi.benim sorum şu.şase eğiklerinin sebepleri ve tespiti giderilmesi konusunda bilgisi olanların,bizleri aydınlatması.yabancı yayınlarda birtakım aletler var,bunlarla eğiklikleri ölçüyorlar.fabrikalar bisikleti satarken olması gereken kadro açıklıklarını,bizlere katalogla vermelilerki,bizlerde bunları ölçüp,fikir sahibi olalım ve arızalarımızı giderelim.yada sıfır bir bisiklet bulup,onlardan örnek mi almalıyız.bu kadro açıklıkları konusunda standartlar bulunmuyormu.fabrikadan arızalı çıktıysa ne yapacağız.yeni alınan bir bisiklette şase eğriliğine tanık olmuştum.selamlar,saygılar..

Scudo

Fakir Kemancı

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serkan G.
Bisiklet
Salcano
City fun 60 ım vardı arka çatal yamuktu, lastiğe bakınca çatal üstüne ve altına yakınlığı aynı açıda durmuyordu , düzde giderken bir hızda arkadan bir yöne çekme hissediliyordu. Çok çok ucuza sattım kurtuldum. Bence bu konuda yapılacak tek şey baştan giant specialized trek canyon gibi marka değerine zarar gelmesindense tüketicinin sorunlarına kulak asan firmalardan alışveriş yapmaktır. Yerli firmalardan ise sedona bende daha iyi itibarı uyandırmıştır.

BurakS

Aktif Üye
Tepki
176
Bisiklet
Cannondale
Çift yaylı market bisikletlerinde çabuk görülür, özellikle kaldırımlardan yan çıktıkça ön ayrı arka ayrı takılmaya başlar zamanla, anlamayan hiç anlamaz bile sürer gider bisikleti. Bende de bianchi shark diye bir bisiklet vardı çift amortisör bir eğrilik vardı hep ama nereden olduğunu anlayamamıştım, umrumda da değildi, sattığım kişi söylemişti kadro eğikmiş diye. Orta yayın bağlantı yerlerinden eğiliyor zamanla. Kadronun eğilmesi iyi markalarda pek görülen bişey değil (daha doğrusu hemen hiç görülmez), ağır kaza falan yapmak lazım.

ebaklaci

Üye
Tepki
142
İsim
Ertuğrul
Bisiklet
Bisan
Selamlar,
Aşağıdaki 3 video sanırım işinize yarayabilirim. Kolayca elde edilebilecek malzemeylede profesyonel el aletlerine yakın iş çıkartılabiliyor. Ama çok dikkatli olunmalı kadroya ciddi zarar verilebilir. Ben topladığım bisikletimde uygulamıştım. Açıklık mesafesi içinde bisiklet tipi ve rublenin kaçlı olduğuna dair tablo vardı onu da bulursam eklerim

Alet yerine iple mesafe ölçüp teraziye alım.

Burda iple değilde aletle kontrol fakat sonrasında yamukluğu gidermek için düz nir kalasla işlemi anlatıyordu.

Buda arka kadro kulaklarnın karşılıklı açılarnın nasıl düzeltilebileceğini ve ev yapımı açı ölçü aletinin nasıl olacağı var.

akifff

Üye
Tepki
0
İsim
Akif
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba arkadaşlar ben 1 hafta önce bisiklet aldım aldığıma da pişman oldum aldığım günün sonrasında tekerlerine baktım kocaman çatlaklar vardı bunun benim elimde olmasına imkan yok diye düşünüyorum alırken o kadar dikkat etmedim açıkçası sadece görüntüsü hoşuma gitti satın aldım dün gece de bisikleti sürerken birden krikosu kırıldı anlamadım ne ayağım çarptı ne bişey bi baktım kriko yerde acaba bu saydıklarım tekerlek ve kriko değişimi garantiye giriyormu

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.779
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar ben 1 hafta önce bisiklet aldım aldığıma da pişman oldum aldığım günün sonrasında tekerlerine baktım kocaman çatlaklar vardı bunun benim elimde olmasına imkan yok diye düşünüyorum alırken o kadar dikkat etmedim açıkçası sadece görüntüsü hoşuma gitti satın aldım dün gece de bisikleti sürerken birden krikosu kırıldı anlamadım ne ayağım çarptı ne bişey bi baktım kriko yerde acaba bu saydıklarım tekerlek ve kriko değişimi garantiye giriyormu
Bisikletinizin markası bilindik, kurumsal bir markaysa ve bisikletinizin garantisi başlatıldıysa aldığınız yere başvurarak garanti kapsamından yararlanabilirsiniz.

Ancak kullanıcı hatasından kaynaklanan bir sorunsa garanti tamir ücretini karsilamayabilir.