Kadro Ölçüleri Yardım?

Fatih Balkış

Forum Demirbaşı
Tepki
291
Arkadaşlar yeni aldığım bisikletin geometrisi biraz farklı, ölçüler benzer bisikletlerin ölçüleriyle neredeyse hiç uyuşmuyor, boyum 177 bacak mesafem 81 cm, ölçülere bakarak yorumlayabilir misiniz? Sizce doğru bir tercih mi yaptım? Teşekkürler...

(link)

Scudo

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Uyuşmayan nedir ? Yani nesi fazla uzun veya kısa ?

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Kadro hangi ölçü?
http://img123.imageshack.us/img123/958/unknowndl3.jpg

Fatih Balkış

Forum Demirbaşı
Tepki
291
evet onu unutmuşum, bu 48cm olarak gösterilen ve toptube54.7 olan kadro, özellikle B değerinin 42 olması bana çok az geldi, normalde diğer kadro ölçülerinde hiç bu kadar düşük olduğunu görmemiştim, en az 46 ya da 48,

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
@uyku evi

Abi sana şöyle bir link versem.

(link)

Belki işine yarar.

Fatih Balkış

Forum Demirbaşı
Tepki
291
saol ama bu linkte bacak boyunu girmenin nasıl bir yararı var anlamadım, bacak boyunu giriyorsun ama sonuç yine boya göre otomatik belirleniyor,

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
@uyku evi

Kullandığımız sınıflara göre ayırmış ( sabit kadrolu dağ bisikleti, yol bisikleti, çift süspansiyonlu, vs ) bacak ölçüsünü girip ve kullandığınız alanı işaretleyip hesapla dediğiniz zaman size uygun olan kadro boyunu yaklaşık olarak gösteriyor.
Alt kısımda ise boy ortalamalarına göre kadro boylarının uygunluğunu göstermiş.
Sizin kullandığınız kadro ölçüsü kaç cm. ise oradan bakıp size uygun olup olmadığını görebilirsiniz diye vermiştim linki ama galiba faydası olmadı :rolleyes:

Mesela benim boyum 1,75 cm. Bacak boyum ise 80cm.
1,75 - 1,80 cm arası boylara 43-46 cm kadro boyu öneriyor. O da zaten 17" ve 18" vermiş. Ben ise 17,5" kullanıyorum. Gayet uygun :D

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@uyku evi
B yanılmıyorsam resimde C-C Seat Tube olsa gerek. Kullandığınız kadro slopping denen üst borusu eğik olan bir dizayn. Kadronuzun üst boru eğikliği alışıla gelmiş sloppinglerden daha fazla, tıpkı yeni dağ bisikletleri gibi. O yüzden mesafe oldukça kısa kadro küçük görünüyor. Bırakın varsın görünsün. Top tube efektif olarak 54.7cm geliyorsa bu kadro size uygundur. Benim boyum 172cm ve 53cm civarında toptube tercih etmem gerekiyor yol bisikletinde.

http://www.giant-bicycles.com/images/cr_table.gif

Tablo Giant'ın.

Bu arada geometrik olarak kabul etmeliyizki B yada BB ölçüsü sele borusunun uzunluğu ile telafi ediliyor. Yani bisiklet kadrosu ölçüsünde esas olan efektif top tube uzunluğudur.

• Beğen
Tepkiler: Fatih Balkış

ozantuna

Forum Bağımlısı
Tepki
270
Bisikleti bacak boyuna göre alıp uzun boyun kullanabilirsin.Bacakların uzunsada kısa boyunla doğru geometriyi yakalarsın.