Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadro-Maşa= BÜYÜK boşluk

Konu, 'Kadrolar' kısmında Serhat Aktas tarafından paylaşıldı.

1. Serhat Aktas

Serhat Aktas Aktif Üye

Elazığ(okul)/Karabük(ev)/Eskişehir(memleket) :))
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kadromun üzerinde daha önceden xcm maşa vardı. Boşluğun maşadan kaynaklandığını düşündüm. Fazla olmasada bi iyisi diye xcm v2 aldım. Aynı boşluk devam ediyor. Maşasında boşluk olmayan bi arkadaşımın maşasını denedim ve boşluğun maşadan olmadığını anladım. Görmeden pek anlaşılmıyor ama kadrom şaft borusuna bir beden büyük gibi duruyor :rolleyes:

Resimde oklar ile gösterdiğim yerlerden oynadığı çok net belli oluyor. Sebebinin ne olduğunu anlayamadım. boyunu sıkıştırmadan önce spacer takıp şaft borusunun üzerindeki vidayı sıkıştır dediler denedim olmadı. Furçtandır dediler onunda nasıl olması gerektiğini anlamadım ve forumdan bilen fikir veren birileri çıkar dedim ve bu konuyu açtım...
    Arkadaşlar yardımınızı bekliyorum ;)

2. Kürşat AKINCI

Kürşat AKINCI Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Maşayı değiştirdiysen maşada furç yatağı çakılımı onu kontrol edin. Furç vidasının sıkıştırdığına emin olun eğer sıkıştırmıyorsa spacer ekleyeceksiniz, yada şaft borusunu keseceksiniz. Hala boşluk varsa rulmanda-bilyalarda sorun vardır hepten değiştirin furç takımını.

Serhat Aktas ve Hüseyin ARICAN bunu beğendi.
  3. Hüseyin ARICAN

Hüseyin ARICAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Aynen katılıyorum. Bir de ismini hatırlamıyorum ama maşaya takılan furç takımının bir parçası var.(halka şeklinde şaft borusuna takılıyor.) Eğer o takılı değilse de boşluk yapabilir.

Serhat Aktas bunu beğendi.
  4. Serhat Aktas

Serhat Aktas Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Spacer taktım ama sonuç değişmedi. Sarı oklar ile gösterdiiğim yerlerden çok oynuyor. Yeni bir furç takımı alıp değiştirmeyi deniycem. Ama bir sorunum daha var boyun vidalarımdan biri yalama olmuş açamıyorum :/ Ne yapmam gerekiyor? :(

5. İrfan Yılmaz

İrfan Yılmaz Üye

Seviye:
    Belki hatalı olabilirim ama bilyaların yönünden kaynaklı boşluk veya oynama yapabilir. Eski olan bisikletimde aynı sorunla karşılaşmıştım bilyaların yönünü değiştirince düzeldi.

Serhat Aktas bunu beğendi.
  6. Serhat Aktas

Serhat Aktas Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dediğiniz konu hakkında hiçbir bilgim yok. nasıl yapmam gerekiyor?

7. İrfan Yılmaz

İrfan Yılmaz Üye

Seviye:
    Benim bisikletimde "bearings in cage" yazan parçaların yönünden ötürü boşluk vardı. Yani Bilyaların aşağı ya da yukarı bakmasından ötürü

Ama bu resimde (sanırım senin furç takımında bu şekilde) "cartidge bearing" isimli parçaların yönünden kaynaklanabilir. Pah olarak isimlendirilen (köşesi keskin değilde küt olan, alttaki bilyada görebilirsin) kısmın aşağı yada yukarı yönde takılmasından kaynaklanabilir. Bu furç takımını söküp takmadığım için verdiğim bilgi de yanlış olabilir. Bilen birisi tasdiklerse yada düzeltirse bende öğrenmiş olurum:)

8. Serhat Aktas

Serhat Aktas Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    teşekkür ederim bu gün dediğiniz gibi furcu söküp bilyelere bakmaya çalışırım. :)

9. Soner YAMAN

Soner YAMAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Birinci neden : kadro furş yataklarında deformasyon olabilir .
    İkinci neden ki bu en büyük ihtimale kullandığın furşdaki rulmanlar çok çabuk deforme oluyor . bu nedenle boşluk yapabilir yada furş yatağındaki orjinal rulmanlar değildir . integrated ( gömmeli furşlarda ) özelliklede ucuz markalarda boşluk alma olayı çok sıkıntılı oluyor . biaz sıkma istersin rulman sıkışır direksiyon dönmez fazla sıkmadığın zamanda boşluk almak imkansızlaşır .

Kısaca tavsiyem komple furşu değiştir eğer mümkünse kaliteli furş takımı al Woodman tavsiyem

teşekkürler

10. Levent Sönmezer

Levent Sönmezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Birazdaha aydınlık bir fotografını çekersen iyi olur net görülmesi açısından.
    Sanki bogazlar darbe alıp genişlemiş gibi görünüyor. Üst öne doğru, alt arkaya doğru..
    Saygılar.

11. Serhat Aktas

Serhat Aktas Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    furşu değiştirmem sorunu ortadan kaldıracak gibi. Kaliteli ama aynı zamanda öğrenci bütçemi aşmayacak bir furş almam gerekiyor. Tavsiye ettiğiniz furşun fiyatını bilmiyorum. 50TL kadar bi miktar ayırabilirim. Bu civarda hangi markayı tavsiye edebilirsiniz...?:rolleyes:

12. Serhat Aktas

Serhat Aktas Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yok tüm cevresinden inceleyince aynı şekilde duruyor. Sanırım boşluk o kadar çok ki maşa boş durumdayken ilk ok tarafındaki furş parçası geride alt kısın da ileride görünüyor :) :rolleyes: :cool:

13. Deniz K.

Deniz K. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bisikleti siz "0" mı aldınız, 2. el mi, bu durum önceden varmıydı, yeni mi oluştu, eğer alındığında varsa üretim hatası akla geliyor, böyle olmaması gerektiğini düşünüyorum.