Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kadro, maşa boru çapı

Konu, 'Kadrolar' kısmında Melih AÇIK tarafından paylaşıldı.

1. Melih AÇIK

Melih AÇIK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yeni sabıt bir maşa alacağım. deneyerek almak gibi bir şansım yok. maşanın kadroya uyup uymayacağını, kadronun ve mevcut maşamın çapını nasıl öğrenebilirim. bisikletim scott aspect 29 trail. yardımlarınızı bekliyorum

2. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    http://www.scott-sports.com/global/en/products/221769/aspect-29-trail/
    resimdeki bisikletiniz ise veya alın borusu dediğimiz en öndeki şaftın geçtiği kısım aynı ise ölçünüz 1-1/2" olarak geçen 38mm lik ISO tip gömme furş takımı içeren bir şaft düzeniniz var. bu 1-1/2"=38 mm ve konik şaftlı denen (tapered steerer= 1-1/8" to 1-1/2" olarak geçen 38den 28 mmye konik açılı) tiplerinide yeni bir furş takımı ile kullanabilirsiniz.

kadronuzun çapını şuanki kullandığınız furş takımının en küçük iç çapını ölçerseniz size sonuç verecektir. konik ise belli olur dibi kalın üstü ince.. 1-1/8" konik ölçüsü gidon bağlana yerdedir. ve yaklaşık 28-29 mm gelmektedir. değilse standart çoğu yeni nesil seri üretim kadrolarda 1-1/2" yani 38mm ISO tip dir ki bunuda üstünün ve altının eşit çapta olduğunu görerek anlayabilirsiniz..

Alacağınız maşa 28mm lik konik çapa yani şaftın en alt çapı 38mmden başlar ve açı ile 28 mm ye düşer. Bu tip şaft borusu olanları adaptör ile 38 mm düz alın borulu bisikletlerde kullanabilirsiniz.

bu arada şaft borusunun uzunluğuna belli edin ona göre alım yapın...

MehmetAliB. bunu beğendi.
  3. Melih AÇIK

Melih AÇIK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    şaft borusunu hesaba katıyorum zatende bu çap konusunda soru işaretleri vardı kafamda. tam olarak bisikletim odur. şimdi anladıgım kadarıyla çapı furç takımı ile uydurabiliyoruz değil mi?

4. Mustafa Acar

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    yukarıdaki resimde konik alın borusu olan bir kadro ve maşa var.yani çapı giderek daralan. bu kadrolara zorunlu konik şaftlı maşa lazım.yada 1" li ve bulabilirseniz uygun furş..

bunlarda 1.5"lik kadro alın borusu ve maşa şaftı

resimdeki kadro ise konik değil 1.5" lik alın borusuna sahip, bunlara alacağınız konik şaftlı,1.5" li ve 1"li maşaları kullanabilirsiniz (kısaca hemen hemen tüm seri üretim maşaları).
    tabikide furş takımınıda alacağınız maşaya uygun seçmeniz gerekecek.

eğer elinizdeki kadroya konik şaftlı maşa alacaksanız alacağı şekilde resimdeki gibi olur...

suat akman ve MehmetAliB. bunu beğendi.
  5. Egemen KALE

Egemen KALE Yeni Üye

Herkese merhabalar. Ben giant snap 24 bisikletime rockshox tora tk maşa almak istiyorum. Fakat buldugum masa tapered sanırım konik maşa anlamına geliyor. Bu maşayı bisikletime uydurmanın bir yolu var mıdır? Teşekkürler..

6. Mustafa Acar

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Snap 24 serisinde internetten gördüğüm kadarı ile gömme furş takımına sahip..

Anladığım şekilde ise aşağıdaki ürün veya benzerleri gerekir.

http://www.bicyclestore.com.au/pro-rmi-1-5-tapered-integrated-headset.html

açıklamadada dendiği gibi yol ve MTB bisikletleri için gömme furş takımını bahsettiğiniz tapered (konik) şaflı maşalar için uygun hale getiriyor..

linkteki ürün yada benzerleri işinizi görecektir..Lakin alırken maşa şaft uzunluğunuzun da bir önemi olacaktır. Kısa ise farklı tipte aynı görevi gören ürünler mutlaka vardır.

Bisikletçilere şaft borusu için birbuçuk parmaktan bir parmağa adaptör furş takımı istediğiniz söylerseniz size yardımı dokunacaktır.

7. Egemen KALE

Egemen KALE Yeni Üye

Yardımınız için çok teşekkür ederim.