Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadro hakkında

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında belgen tarafından paylaşıldı.

1. belgen

belgen Aktif Üye

Adı:
    Cagatay
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

183 cm boyum var. Yerden apış arama olan mesafe de yaklaşık 82 cm. (Malzeme hariç ölçülüyorsa biraz eklemek gerek ehehh)

22,5 inch kadro ölçülü Trek FX 7.4 satın aldım. Bisikletçi 20 inch de, 22.5 inch de uyar sana dedi, ben de 22.5 tercih ettim. Bundaki maksadım seleyi daha aşağıda kullanıp gidonun az da olsa yukarıda kalmasını sağlamak, böylece biraz daha dik bir sürüş pozisyonu elde etmek.

Bugün 30km'lik ilk sürüşümü gerçekleştirdim. Bilek, dirsek, omuz, bel veya diz ağrısı oluşmadı. Yalnızca kalça kemiklerim ağrıyor. Hatta sürüşün son 10 kilometresi oldukça fazla rahatsız etti diyebilirim. Ancak bunun kadro ölçüsü ile alakası olmadığının farkındayım.

Yabancı sitelerdeki kadro boyu hesaplayıcılara göre de (hybrid bisiklet tercih edilerek) bana uygun ölçünün 20 veya 22,5 inch olduğunu görüyorum.

İçime kuşku düştü, acaba trek fx (28 teker çapı) 20 inch'te daha mı rahat ederdim? benim anatomim için daha mı uygun olurdu?

kadro boyu artınca, büyük tercih edince haliyle ağırlık da arttı, satın alırken bunu düşünemedim. Muhtemelen en az %5 artış olmuştur diye düşünüyorum.

Ne dersiniz arkadaşlar çok mu büyük bir hata yaptım? Sürüşüm genel olarak rahat geçti

2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kadronun bir tık küçük olması, bir tık büyük olmasından her zaman daha iyidir.
    Küçük kadroyu 1-2 değişiklikle kendinize uydurabilirsiniz ama büyük kadroda bu daha zordur.

Ben de 22.5" kadro kullanıyorum Fx7.5'te (1.96 boy ile). Ama şu anda üzerinde dropbar ve 120'lik gidon boynu var.

Kanımca 22.5" sizin için biraz büyük. Büyük alırken dik oturabilirim diye düşünmüşsünüz ama kadro büyük olunca gidona uzanma mesafesi de haliyle artmıştır. Bu da omuzlarınızda veya belinizde daha sonrası için sıkıntı yaratabilir.

lealtad bunu beğendi.
  3. belgen

belgen Aktif Üye

Adı:
    Cagatay
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    çok sağolun cevap verdiğiniz için, fakat almış bulundum. artık bu yazı bununla çıkarır acemiliği atarım. temiz kullanır satarım. baktım herhangi bir ağrı oluşmuyor devam ederim en kötü ihtimal.

sabahın 7sinde gittim bisikletçinin kapısına, uykusuzdum, adamcağızın da 9'da dükkanı açtığında afyonu henüz patlamamıştı. o yüzden bisikletçiyi de suçlamak yersiz olur.

22.5 biraz büyük evet, fakat hani bir 17inch kullanıcısı da değilim. Bisikleti kullanmaya devam etmemde mahsur yoktur değil mi?

4. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    20" daha iyi olurmuş kanımca ama artık olan olmuş dediğiniz gibi :).

Eğer şimdilik sorun yoksa kullanmaya devam edin tabi ki. Sonradan çok sorun yaratırsa gidon boynunu kısaltabilirsiniz zaman içinde. Çok abartmamak kaydı ile seleyi de biraz öne alabilirsiniz (dizlere dikkat ederek).

belgen bunu beğendi.