Kadro göçtü, düzelir mi?

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
arkadaşlar merhaba...

büyük ihtimalle ön tekerin attığı bir taştan dolayı kadronun alt borusu içine doğru göçmüş. aslında taş nasıl göçertir diye düşünüyorum, zor bir ihtimal gibi geliyor. ama bir yere de çarpmadım ki... 1cm'ye yakın bir derinlik var. bunu eski haline getirmek mümkün müdür? hani arabalar kaza yapınca kapıları falan dıştan vakumla çekerek düzeltiyolar ya, öyle mesela?

düzeltilemezse bir problem çıkarabilir mi? iyice baktım, çatlak falan gözükmüyor. sadece içine doğru oval bir çukur oluşmuş.

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Çukurluğun çapı ne kadar acaba? Ya da biz en temizinden bir fotoğraf görsek :). Aslında bunları sadece merakımdan istiyorum da denilebilir...

Kamil Alev (2006 Türkiye U23 Dağ Bisikleti Şamp.) de kadrosunda bir kaç minik göçükle yoluna devam ediyordu en son gördüğümde. Eğer ki göçük çok kritik bir yerde değilse bir sorun çıkmayabilir. Ancak yük alan bir yerde ise göçük o zaman tedbir almakta fayda var. Göçüğün düzeltilebileceğini, düzeltilse bile eski sağlamlığına kavuşacağını da pek sanmıyorum açıkçası...

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
şu anda zor da, yarına bir resim çekip koyarım.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
arabaların kapıları veya bazı kaporta parçaları saçtan yapıldığı ve ince oldukları için gayet kolay düzelebiliyor fakat çok küçük bir göçük özellikle kalın aluminyum üzerindeki bir göçük bence bu kadar kolaylıkla düzelemez...

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dsotum Bildigim öyle bi airborne kadro var .. Cok ünlü bi kadro kendisi .. Alt boruda ufak bi gocuk vardı binen arkadas parca eklettirip kaynattırdı ve suanda biniyor .. Kadronun son halini görmedim ama duyumlarını aldım ..

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Göçüğün ortasından bir delik delerek kanca ile dışa doğru çekerek düzeltilebilir.Delikde alu. kaynakla kapatılabilir.Araba kapılarını vs bu şekilde düzeltiyorlar.Bu bir fikir sadece uygulamada çok iyi sonuç verir mi bilemiycem ama olursa kadro çöküntülü halinden daha sağlam olur heralde.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
ya öyle çok da tehlikeli gibi durmuyor aslında. görsel bir bozukluk gibi daha çok.

neyse, resmini yarın eklerim buraya.

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
hiç birşey olmaz çelik macunla doldur, zımparala ,boya eskisi gibi olur

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@giant

boya nasıl eskisi gibi olur açıklarmısın? boyatmak gerekmezmi yani? orjinalliğini bozmak istemiyorz ne yapmamız lazım

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@d.berkay

Aslında özellikle hafifletilmiş aluminyum kadrolar o kaportalardan çok daha ince. Ancak olay bu değil. O kaportanın bir taşıma görevi yok, sadece görsel olarak dışarıdan nasıl görüneceğinizi etkiler. Ancak bisiklette bu durum farklı. Bütün yükü taşıyan topu topu 8 tane boru var... O nedenle bunlardan birisinin bir darbe alması ciddi tehlikeli olabilir. Düzelip düzelmemesi mesele değil yani...

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
BEnce sen o göçüğe hiçç dokunmaa, belli de olmuosa hiçbir sorun olmasss, bilmediğin işlere girip daha beter sonuçlara çevirmee;)

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
Ön tekere giden alt boru demekle sanırım kadrolardaki tekere giden yatay genellikle kalın olan boruyu kastedyiorsun. eğer öyle ise hiç canını sıkma. orası bisikletteki 3 ağırlık merkezlerinden biri değildir! hatta bazı markalar o boruya neredeyse hiç yük binmediğinden hafifi olsun diye çelik tarzı bir halatla o boruyu yapıyorlar(es geçiyorlar) veya plastik kullanıldığını bile Corratec in bir modelinde gördüm. esneme yapıyordu sıkınca.
sana tavsiyen orayla sakın oynama, 1 cm hiçbirşey bir rakam zaten. boyamaya macunlamaya kalkma. unutmaki ne yaparsan yap renk tonunu tutturamayacaksın, dümdüz olsa bile pütürlü olucak ve şu ankinden daha çok dikkat çekiceğine garanti ederim. şu an o bölgede ilk bakışta dikkat çeken bir sorun olmadığına eminim. güvenle yoluna devam edebilirsin.
iyi sürüşler, görüşürüz.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@maosxs

Tecrübeme göre kadronuzda estetik görünüş dışında bir sorun yaratacağını sanmıyorum, fazla kafaya takmadan kullanabiliriniz, kanımca...

• Beğen
Tepkiler: S26

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@Hakan Yazman

Bence de hiç bir şey yapmaya gerek yok.. Ne göçükler gördük hiç bir şey olmadan yıllardır biniliyor.. Asıl düzeltmeye kalkınca oradaki metali yorarsınız.. Alüminyum sac gibi değildir, çabuk yorulur..(Bunu sadece ben demiyorum "kutsal kitaplarda" da yazıyor)
İstenirse macunlanıp boyanır ama orjinal gibi olmayabilir(Usta bir boyacı değilseniz)Zaten alt tarafta olduğu için gereksiz bir işlem olur..(Görsel açıdan)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
arkadaşlar resimleri çektim, cep telefonuyla olduğu için pek de kaliteli değil ama az çok belli oluyor. aslında pek de 1 cm değilmiş galiba. herhalde içime oturdu, büyük gibi geldi bana. bi incelerseniz sevinirim.

http://img479.imageshack.us/img479/1412/yolla1ix3.jpg

aslında farklı açılardan da çekmiştim ama onlarda hiç belli olmuyor.

http://img363.imageshack.us/img363/142/yolla2kt6.jpg

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
ne bileyim, ilk defa oluyo böyle bişey :):D

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Hakikaten ben de göçük deyince ciddi ciddi büyük bir şey var sandım :).
Hiç kurcalama derim ;)

cagatayhepsen

Aktif Üye
Tepki
29
abicim sen bisikletine gönül rahatlığıyla bin hiç birşey olmaz takma kafana.

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
gürsel abinin söylediği mantıklı macun çekip boyanırsa bellide olmaz