Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kadro göbek uyumsuzluğu

Konu, 'Single Speed ve Fixed Gear Bisikletler' kısmında kemalbüyük tarafından paylaşıldı.

1. kemalbüyük

kemalbüyük Yeni Üye

Seviye:
    merhabalar..elimdeki kadronun arka maşa genişliği 126mm.single speed kullanmayı düşünüyorum.piyasadaki arka göbekler 135mm genişliğinde.ne yapmak gerekiyor acaba ?

2. Erciyes Çeteci

Erciyes Çeteci Aktif Üye

Seviye:
    kadronun fotoğrafını görebilirmiyiz

3. kemalbüyük

kemalbüyük Yeni Üye

Seviye:
    kadronun boyasını söküp,boyacıya teslim ettim..o yuzden fotoğraf yükleyemiyorum şu an..fotoğraf gerektircek bi durum var mı ki ?..

kadro çelik..esneterek (cold setting) uydurmak mümkün..ama hem pek cesaret edemiyorum,hem de drop out açılarının da değişerek sorun yaratabilceğini düşünüyorum..öncelikle olarak başka bir çözüm arıyorum..

4. Erciyes Çeteci

Erciyes Çeteci Aktif Üye

Seviye:
    eski tip bir arka göbek bulun 1990 ve gerisi onlar uygun olacaktır bisikleti ne amaçla kullanacaksınız onuda belirtseniz yardımcı olabilirim.

5. kemalbüyük

kemalbüyük Yeni Üye

Seviye:
    eski tip bir göbek nerde bulurum fikrim yok.sahibinden.com da baktım ama bulamadım.acaba standart 135mm lik gobeklerde eksiltebileceğimiz somun ya da spacer var mı ? o şekilde 130mm inderebilirsem sanırım kadrodaki 4mm lik esneme sorun çıkarmaz diye düşünüyorum? var mı böyle bir imkan?

6. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    ebayden göbek bul al

7. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Selam,
    Single speed olarak bir bisiklet toplayacaksın anladığım kadarıyla. 126mm diye de tabir ettiğine göre bu kadro 70-80'ler arası bir bisiklet. Hatta tahmini biraz daha daraltmak gerekirse bu melez bir şehir bisikleti kadrosu da olabilir. Her neyse konuyu daha da saptırmadan öncelikle şunu sorayim; nasıl bir göbek ve komponentler düşünmektesin de baktığın göbekler uyumsuzluk çıkartıyor? Bu bisiklet klasik çizgilerini koruyacak mı yoksa bu ruhu bırakıp modern bir görünüme mi kavuşacak? Ben de ona göre seni yönlendirebileyim.

8. kemalbüyük

kemalbüyük Yeni Üye

Seviye:
    selam doğukan..

kadronun üzerinde herhangi bi ibare bulamadım..elime geçti..57cm bi' kadro.henüz oldukça bilgisizim bisikletler konusunda ama bianchi diye tahmin ediyorum,netten karşılaştırıp baktığım fotoğraflardan yola çıkarak..sele borusu ve gidon borusunda da "made in italy" ibaresi vardı..

nasıl bir görünüm var kafamda..şu fotoğraftaki fikir verebilir

yüsek profil jantları buldum,kadro boyada..ama göbek sorununu halledemediğimden ördüremiyorum.

şu linkte aslında anlatılmış;

http://sheldonbrown.com/frame-spacing.html

arka çatalı esnetme şansımız var ama o riske şimdilik girmek istemiyorum.

söylediğim gibi arka çatal genişliği 126 mm,buna uygun 36 delikli bir göbek arıyorum.sanırım 120mm "track hub" ve 3'er mm'lik spacerla çözüm bulabilirim.ama böyle bi göbeği nerden bulacağım hakkında da fikrim yok.

sanırım shimano kasetli göbeklerin genişliği 135mm..drive tarafın aksi tarafındaki spacerı çıkartıp,göbeği ortalayıp 130mm e indirebiliyoruz sanırım genişliği.ve tahminen quick release çalışsın diye milin ucundan aynı uzunlukta kesmemiz gerekir ki bu sorun değil.geriye 5mm lik bir fark kalır ki,sanırım o kadar esneme elle bile sağlanabilir..

ama tabi bunlardan emin olamadığım için sizlere sorayım dedim.daha dar göbekler var mıdır,bulma şansım nedir acaba ?..umarım anlatabilmişimdir sorunumu.

9. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Selam, esnetmeye gerek olmamakla hiç tavsiye etmem hani 1-2mm belki olabilir, durduk yere arka çatalları gergin vaziyette tutmaya gerek yok. Göbek milleri üzerine kesip biçmelere gelince de olabilir ama yine de bu 2. planda kalsın. Benim tavsiyem imkan ve bulabilme şansınız var ise 80'lerden shimano ya da bir Campy (Campagnolo) araştırın. Hatta hiç biri mi olmadı Fransız Maillard (Normandy) göbekler bu işler için biçilmiş kaftandır.

10. kemalbüyük

kemalbüyük Yeni Üye

Seviye:
  11. Cengiz Parlakgül

Cengiz Parlakgül Bisikletkolik

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    Budur istediginiz sekilde ayarlayabilirsiniz gobegi uyacaktir.

12. kemalbüyük

kemalbüyük Yeni Üye

Seviye:
    çok teşekkür ederim hepinize..görünüş olarak da çok hoş..sanırım mili kestirmem gerekecek bir tek.artık geriye sade bi aynakol bulmak kaldı :D