Kadro Garantisi

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
Arkadaşlar benim merak ettiğim karbon kadrolar için verilen garanti süresi. Mesela Specialized için ömür boyu garantisi var deniliyor. Acaba bu doğru mu? Bu markanın dışında ömür boyu garanti veren başka firmalarda var mı? Örneğin giant, canondale, corratec, scott, trek, geotech, bianchi bibi markaların karbon kadrolarına verdiği garanti süresi nedir? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: FatihDokmeci
Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Specialized dünyada ömür boyu garantiyi veren ilk firmadır kadrolarına ve karbon kadrolarına da ilk ürettiği zamandan beri bu garantiyi vermektedir...

Aynı garantiyi Cannondale de vermektedir...

Scott, Giant, Trek ise aleminyum kadrolarına ömür boyu garanti veriryor karbon kadrolarına ise son 2-3 seneye yakındır ömür boyu garanti vermeye başladılar daha önce yoktu... Ayrıca bu markaların kadroları ile yarışa girdiğiniz biliniyor ise yada yarışa giriyor iseniz ömür boyu garantiniz tehlikeye girer çünkü bisikletinizi limitlerde kullanma durumuna sokmuş olursunuz...

Fakat Specialized bütün bisikletlerini en limit kullanımlara göre tasarladığı için amatör yada porfesyonel sporcu fark etmeksizin yarışa girmiş olsanız dahi ömür boyu garanti kavramını sürdürür... Şuan Türkiye de işleyen en hızlı garanti süreci yine Specialized'e aittir..

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Hasan Bey özellikle ayrıntılı olarak verdiğiniz bilgi için size teşekkür ederim.

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
Sayın Burçak bu uyarı dipnotunu belirttiğiniz için teşekkür edrim. Ben bu garanti olayını 2 ay önce Yeşil Bisiklete ve Erdoğanlar Bisiklete scott bisikletler için sormuştum. Erdoğanlar ömür boyu demişti. Yeşil bisiklet ise 5 yıl demişti. O zaman bundan ne anlamamız lazım. Demekki scott kadroya biçilen ömür 5 yıl. Yani sonuçta telofandan ayrıntılı olarakda bir açıklama yapmıyorlar.

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
@Aydın Hiçyılmaz

Süre olarak ben de kesin birşey bilmiyorum.. Daha önce yine başka bir konuda konuşulmuştu; oradan bu sürenin öyle çok da uzun olmadığını hatırlıyorum sadece.
Ama şunu söyleyebilirim; 5 sene garanti demek, o kadronun ömrü 5 sene demek değil. Ama firmanın o süre zarfında ürünün bozulmayacağını önermesi de değildir.
Sonuçta seri imalat yapan firmalar bir ürünün ne kadar bir süre zarfında ne oranda arıza çıkarabileceğini öngörüp buna göre garanti verir ve bu hatalı ürünlerin bedeli de aslında ürün fiyatı içersine dahil edilir. Firma ne kadar hatasız çalışırsa ürün fiyatını o kadar düşürebilir.
Sonuç; herkes ömürboyu garanti verebilir, marifet bunu rakiplerle rekabet edecek fiyatlarla birleştirmek.

Y.Toygar

Daimi Üye
Tepki
167
Kron'un alü kadroralara garantisi war ( ömür boyu ) ama xc5000 ( karbon ) olan modelinde ömür boyu garanti varmıdır bilemem :D

• Beğen
Tepkiler: Aydın Hiçyılmaz

csuns

Üye
Tepki
13
İsim
Cem
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar merhaba, bisikletim kısa mesafeden duvara devrildi ufak bir göçük oluştu kadroda tehlike arz edecek kadar değil, cannondale cx5 ömür boyu kadro garantisi var ancak bu durumda değişim söz konusu olur mu ne dersiniz ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Firmaya detaylı fotoğraflarını cek,olayı tam olduğu gibi dürustçe yaz. Bir şansını dene. Dünya markaları müşterilerini memnun etmeyi çok sever.

byhsyn34

Aktif Üye
Tepki
79
İsim
Hüseyin I
Bisiklet
Salcano
Bisikletin kadrosunu boyamak garantiden çıkartır mı? Plastidip boya sanırım çıkartmaz ama üzerindeki boyaya ince zımpara atıp tekrar fırın boya yaptırtmak? Ve Karbon maşa boyanır mı?

MKSZ

Üye
Tepki
0
İsim
MEHMET ÖKSÜZ
Bisiklet
Merida
Merhaba arkadaşlar genelde cevapsız kalmış sorular ama ben yinede bir şansımı denemek istedim, sizce bu scott scale 80 i ömür boyu garanti kapsamında değiştirebilir miyim? sizce bu çatlak kullanıcı hatası mıdır? birde bisikleti 2.el olarak aldım, fatura vb evrakların olması şart mıdır? teşekkürler.20180116_210652.jpg

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@MKSZ catlak kaza sonucu olusmus :snzdglsn: Baska cozumler icin dusunmelisiniz bence

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
Konuya biraz daha resmi açıdan bakmakta yarar var...

13.06.2014 tarih ve 29029 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni SATIŞ SONRASI HİZMETLER YÖNETMELİĞİ ile çeşitli malların kullanım ömürleri, azami tamir süreleri ile satış sonrası montaj, bakım ve onarım hizmetlerine ilişkin usul ve esaslar düzenlenmiştir.

(link) SONRASI HİZMETLER

Bu yönetmeliğin ekinde yer alan "6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN GEREĞİNCE SATIŞ SONRASI HİZMET VERİLMESİ ZORUNLU OLAN ÜRÜNLER LİSTESİ" deki "BİSİKLET" bölümüne bakarsanız, Türkiye'de yasal olarak kabul edilen kullanım ömrünün 10 yıl ve azami tamir süresinin 20 iş günü olduğunu göreceksiniz.

Türkiye'de üretilsin/üretilmesin, satın aldığınız her bisiklet için yasal olarak hak iddia edebileceğiniz süreler bunlardır. Tabii üretici, bunun üzerindeki bir süre için de müşterisini memnun etmek için hizmet verebilir ama Türk yasalarına göre buna zorunlu değildir. Anlaşmazlık durumunda sizin bisikletinizin ömrünü 10 yıl ile sınırlayabilir.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MKSZ
Kadroya kaldırabileceğinden fazla çalışma mesafesi eklendiğini ya da kaldırabileceğinden yüksek yerlerden Drop yapıldığını ben bile anladım. Hiç şansınız yok.

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

MKSZ

Üye
Tepki
0
İsim
MEHMET ÖKSÜZ
Bisiklet
Merida
@Serkan Mıstınoğlu @Mustafa Zeybek @Punctum ben bisikleti 2.el olarak aldım, aldığımda baya bir çamurluydu, eve geldim sildim ve karşıma bu kötü manzara çıktı :( yorumlara göre kullanıcı hatası görünüyor, ben yinede garanti için bir şansımı denemek istiyorum,
peki arkadaşlar garanti olayı olmadı dersek buraya yapabileceğim (kaynak boya vb.) birşey var mı bana yol gösterebilir misiniz?

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MKSZ
Bisikletini satarken bile çamurunu temizlemeyen kimseden bisiklet almak büyük cesaret doğrusu.

Benim bildiğim kaynakla falan olacak iş değil. Aynı olay tekrarlanırsa büyük tehlike yaşarsınız.

Böyle: (link)

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@MKSZ

Garanti kapsamından yararlanabilmeniz için fatura ibrazı veya önceden yapılmış ise bisikletin scott resmi distribütörüne kaydını belgelemeniz gerekir. Satın aldığınız kişi ile görüşüp bunları temin edin veya yapabiliyorsanız bisikleti iade edin.