Kadro esnemesi normal mi? (video içerir)

epsilon91

Daimi Üye
Tepki
372
Lastik ve jant esnemeyi daha fazlaymis gibi gosterebilir. Tekerleksiz sabitleyip denemek gerek.

Scudo

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
ben olsam eskiyince kırar yenisini isterdim lifetime garanti bunu gerektirir.

deadlistcach

Daimi Üye
Tepki
443
Bisiklet
Felt
Hort olmus sanki ama
Öyle bir kuvvet surus esnasinda yok haliyle bisikletin o yonden gelecek reaksiyonlar ara karsi koymasina gerek yok mukavemetli olmasinada gerek yok.

Siz.o esnada ortalama 17 20cm lik bir kuvvet kolu ile bir kuvvet uyguluyorsunuz normalde ise bu 3 4cm dir buda esnemenin neden bu kadar çok olduğunu gösteriyor.
Ek olarqk siz uzerinde değilsiniz oturuyor olsaniz sistemdeki basma ve cekme kuvvetleri olusan esnemeyi biraz daha azaltabilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bende tekerleği söktürür zamanlar arka çatalı iki elimle sıktığımda rahatça esnetebiliyordum arkadaşlar. Gerçekten çok şaşırdım o kadar yumuşak olmasına, aynı zamanda alüminyum kadrolar darbe aldıklarında direk eğiliyorlar galiba.

Bana çok garip geldi nedense, bu kadar esnek olmaması lazım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hocam peki neden daha katı ve sert malzemeden yapılmıyor acaba kadrolar?

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
@BisikletKolikK Konuda uzman olmasam da tahminim daha sert malzemenin yolu daha fazla hissetmemizi sağlamasıdır. Ufak bir taşta bile kayaya oturmuş gibi hissedebilirdik.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kuşlar gibi özgür
Olabilir hocam, bisiklette bir yerden kazanıyorsunuz öteki taraftanda mutlaka kaybediyordunuz. Bu zorunlu birşey galiba.

tolga akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
457
Bisiklet
KTM
Karbon malzeme örüm yönünün tersine esneyebilir fakat dikey yönde esnemesi çok düşüktür. Bu kafaya takılacak birşey değil. Önemli olan dikey kuvvetlere karşı tepkisi. Ben böyle düşünüyorum umarım öyledir :)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BisikletKolikK
Evrenin kanunu

Cihan Ali

Aktif Üye
Tepki
391
İsim
Cihan Ali
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yeni konu açmak istemedim, buradan danışayım. Bisikletle geçen sene ağır bir kaza geçirdim. Ben çok zarar gördüm ama bisiklette göze çarpan hiçbir şey yok. Sol taraftaki SPD pedalın dış tarafında sürtünmeden dolayı hasar var ve üstüne düştüğüm barend, gidonu bir miktar eğmiş.

Bir sene aradan sonra yeniden bisiklete binmeye başladım ve kadrodan esneme sesleri duyuyorum. Bisikletin üstünde ben dahil 140 kg civarı bir yük varken pedala her basışımda gıcırtı duyuyorum. Üst boruyu elimde tutup aşağı doğru ağırlık verdiğimde ise bu ses geçiyor ki beni en çok korkutan da bu oldu. Sanki kadro esnemesinin kanıtı gibi.

Bisiklet cube nature pro, kadro 7001 alüminyum. Yükü azaltıp deneyeceğim ama düşebileceğim minimum değer 125 kg.

Sorum şu: kazada kadroya zarar vermiş olabilir miyim? Zarar verip vermediğimden nasıl emin olabilirim?

• Üzgün
Tepkiler: necmeddin

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yeni konu açmak istemedim, buradan danışayım. Bisikletle geçen sene ağır bir kaza geçirdim. Ben çok zarar gördüm ama bisiklette göze çarpan hiçbir şey yok. Sol taraftaki SPD pedalın dış tarafında sürtünmeden dolayı hasar var ve üstüne düştüğüm barend, gidonu bir miktar eğmiş.

Bir sene aradan sonra yeniden bisiklete binmeye başladım ve kadrodan esneme sesleri duyuyorum. Bisikletin üstünde ben dahil 140 kg civarı bir yük varken pedala her basışımda gıcırtı duyuyorum. Üst boruyu elimde tutup aşağı doğru ağırlık verdiğimde ise bu ses geçiyor ki beni en çok korkutan da bu oldu. Sanki kadro esnemesinin kanıtı gibi.

Bisiklet cube nature pro, kadro 7001 alüminyum. Yükü azaltıp deneyeceğim ama düşebileceğim minimum değer 125 kg.

Sorum şu: kazada kadroya zarar vermiş olabilir miyim? Zarar verip vermediğimden nasıl emin olabilirim?
Merhaba,
Öncelikle kazanızla ilgili büyük geçmiş olsun diliyorum. Kazada hasar gören yerler göz önüne alınınca hasarın gövdeye pek etkisi olmamış gibi geliyor.ç eğilen gidonuzu mutlaka değiştirin eğer alüminyum ise bir süre sonra kırılabilir. Diğer ses gelen yerler için pedallar, aynakol göbeğinin, sele borusunun gövdeye girdiği yer ve sele bağlantısının kontrol edilip greslenip tekrar sıkılması gerekiyor. o işlemden sonra hala ses çıkıyor ise tecrübeli bir bisiklet tamircisine göstermenizi tavsiye ederim.

Cihan Ali

Aktif Üye
Tepki
391
İsim
Cihan Ali
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Cevap için teşekkür ederim. Göbeği değiştirdim, gidonu kelebek ile değiştirdim. Sele borusu ile ilgili dediklerinizi deneyeceğim.

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cevap için teşekkür ederim. Göbeği değiştirdim, gidonu kelebek ile değiştirdim. Sele borusu ile ilgili dediklerinizi deneyeceğim.
pedallarıda es geçmeyin değiştirmediyseniz

Cihan Ali

Aktif Üye
Tepki
391
İsim
Cihan Ali
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Pedaldan gelmediğine eminim.

desmo

Üye
Tepki
298
İsim
uğur
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Üst boruyu elimde tutup aşağı doğru ağırlık verdiğimde ise bu ses geçiyor ki beni en çok korkutan da bu oldu. Sanki kadro esnemesinin kanıtı gibi.
Üstteki cümleyi okuyunca bende sesin sele civarında bir yerden geldiği düşüncesi oluştu. Siz ağırlığınızın bir kısmını üst boruya verince seledeki ağırlık azaldığından ses kesiliyor olabilir. Aluminyum kadroda çatlak olsa gözle fark edilebilir diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Cihan Ali

Cihan Ali

Aktif Üye
Tepki
391
İsim
Cihan Ali
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Olay kesinlikle sele ile ilgili, bugün yokuş yukarı pedal çevirirken kadro yine gıcırdıyordu, ayağa kalkıp yüksek viteste asılmaya başladım ve ses tamamen kesildi.

Problemim "sele gıcırtısı nasıl çözülür"e evrildi.