Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadro Değişikliği

Konu, 'Sedona' kısmında Özcan Çömez tarafından paylaşıldı.

1. Özcan Çömez

Özcan Çömez Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar Şuan kullanmakda olduugm sedona 711V 18" kadro var. ani kalkışlarda genelde zorluk çekiyorm. biiskletim sanki geç hızlanıyor gibi geliyor bana. neden bilmem ama zorlanıyorm hızlanırken. Yol tutuşu ise çok güzel bisikletin sarsılma falan olmuyor. benzetme yaparsak BMW gibi.Acaba 16" kadroya geçsem bu oran ne şekilde değişir bilgi verebilirmisiniz.

-Bisikleti şehir içi kullanıyorum.
    -Shimano FCM-191 ayna kol ve Shimano Acera Orta göbek
    - Alexrims Ace-17 cemberler
    - Shimano Altus ön-arka göbek ve 8'li ruble
    -Levorin asfalt tipi lastik
    -SR Suntour XCM MLO kilitli maşa

78 Kiloyum 1.74 boyum var. Bisikletle antreman yapmıyorm. bi işim oluyor falan öle biniyorm ara sıra geziyorm. kısa mesafeli turlar yapıyorm max 30km. Yoksa tek neden benmıyım. Ek olarak ardkşda ng650 vardı göbeği aluminyum fln yapmş değiştirmiş onu sürdüm bisiklet ani tepki veriyordu çabucak süratlendim . bi yardım ederseniz sevinirim. Çok huzursuz oluyorm bu şekilde

2. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    bence ani kalkışlar yapmak ya da bir anda hızlanmak kadronun geometrisinden kaynaklanmaktadır. salcano astro 212 hd kadrosu kullandığımda bisiklet bir anda hızlanıyordu. daha sonra whistle miwok 1053d kadrolu bisiklet kullanmaya başladım ani kalkışlarım da gitti normal kalkarken zorlanıyorum. iki kadroda 18 inç.

bana göre sebepler:
    -kadronun geometrisi
    -bisikletin ağırlığı
    -komponentlerin sağlamlığı
    -kadronun yapısında kullanılan alüminyumun alaşımı, bunlar sebep olabilir senin yavaş hızlanmana.

3. Özcan Çömez

Özcan Çömez Aktif Üye

Seviye:
    Hocam bisikletin genel görünüşü bu şekilde.

4. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    tekerlek hava basınçları önerilen değerler arasında mı acaba ? ayrıca tekerlekleri biraz daha inceltebilirsiniz hız istiyorsanız. hızlı kalkma durumuna takıldıysanız geometrisinden kaynaklı bir şeydir.

5. Özcan Çömez

Özcan Çömez Aktif Üye

Seviye:
    önerilen PSI 35 . 35 Basınca teker çok inik gibi geliyor bana. iyice yavaşlıyorm. bende 40 PSI basıyorm. sadece kalkma değil. sürerkende ağırlığını hissediyorm. bi çekme zorlugu var. göbekten kaynaklanıyor olabilirmi. ve 16" kadroya geçsem değişiklik nasıl olur. biiskleti haraketli kullanıyorumda. trafik araba fln. atik olmak istiyorm. sizce nasıl bi yol izlemem gerek.

6. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    önerilen Psi'nin 35 olduğuna emin misiniz ? daha fazla olması lazım. Ayrıca eğer bisikleti sürerken sanki arkadan biri tutuyor gibi yavaşlama hissediyorsanız bir yere takılıyormuş gibi o zaman göbeklerin bakımını yapmanız gerekir. tekerlekleri döndürdüğünüzde bir yere sürtünme hissi oluyor mu ona bakın yani

7. Özcan Çömez

Özcan Çömez Aktif Üye

Seviye:
    tmm akşam bisikletçiye gidip kontrol ettireyim. sürtünme yok. teşekkür ederm. peki kadro boyu hakkında ne dersniz.

8. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:

ben 1.73 boyla 18 inç kullanıyorum ve bana uyuyor. Eğer siz dağda kullanacaksanız 16 inç daha iyi hakimiyet sağlar. ama genelde düz yolda 18 inç normal diye düşünüyorum.

9. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Bisikletin sağının solunun zincirinin rublesinin bakımını yap ve ihmal etme :in: rublenin arasına toz kıl kaçmıştır pedalı çevirirken zorlanırsın hızlanamazsın. Göbekler ve zincir içinde aynı şey geçerli. Bakımını yap keyfini çıkar :D

10. Özcan Çömez

Özcan Çömez Aktif Üye

Seviye:
    anladım. zaten zincirlerin yağı falan kirli durumda. şuan zevk alamıyorm sürerken umarım hallederm yakın zamanda.

11. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bi kere herşeyden önemlisi kullandığınız bisikletin tasarlanırkenki önceliği ivmelenmesi değil. Dağ bisikletinin sınırlarını bilmek lazım. Bunu unutmayın, ama gerçekten unutmayın :)

Çok bilgili biri değilim bisikletle ilgili ancak bi mühendis olarak aklıma gelen şey, dönen aksamlarınız ve yatakları yüzünden olabilir sorununuz.

Göbekler rulmanlı mı? rulmanlıysa bakımlı mı? Aynakol, jant çemberleri, lastikler falan ne kadar ağır diğerine göre? vs...

12. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Hep diyorum: dağ bisikleti şehirde kamyon kullanmak gibi bir şeydir, hantaldır. Dağ bisikleti alarak yanlışı en başta yapmışsınız. Hızlı, atak, keyfine vara vara bisiklet kullanmak için şehir bisikleti almalısınız. Bu bisiklete ne yaparsanız yapın şehirdeki performansı artmayacaktır. En iyisi bunu meraklısına satıp şehir bisikletine geçmenizdir.

13. Özcan Çömez

Özcan Çömez Aktif Üye

Seviye:
    Kabul etmek zor olsada Haklısın sanırım hocam. Kararsız kaldm yaw :D genelde şehir içi geziyorm yollar asfalt ama bi etkinlik fln olduğunda köy yolu gibi mekan ve arazide kullanmak gerekiyor. Nebilim kafam karıştı şimdi.