Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadro boyum yeterli mi ?

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında emre özbay tarafından paylaşıldı.

1. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Öncelikle merhaba 3-4 hafta önce bir carraro crx900 edindim kendime fotolarını da atmıştım siteye.Bu fotoda bisiklet çok küçük görünüyor sanki [​IMG] Kadro boyu 18inç medium boyum 175 civarlarında o gün hava 4 dereceydi üstümdekilerin kalın olduğunu varsayarsak kadro boyum bana yeterli mi ?

2. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hiç fikrini söyleyecek yok mu ya ?

3. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Dostum öncelikle bisikletin hayırlı olsun.Kazasız pedallamalar.Soruna gelirsek bana göre kadro boyu küçük kalmış.Gerekli sitelerde de diz ve bel sağlığı açısından pedalın tam ölü noktasında diz kapağının hafifçe kırık olması gerekiyor.Resimlerinde gördüğüm kadarıyla ölü pozisyonda diz kapakların fazla kırılmış gözüküyor.Ama sele yükselterek halledebilirsin diye düşünüyorum.

4. SelimDurmak

SelimDurmak Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bu site san ayrdımcı olabilir bacak boyu ve kendi boyunu yazdın mı dağ bisikleti için kaç kadro olamsı gerektiğini hesaplıar http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/frame-sizer/mountain-bike

bu site ise daha detaylı inceleye bilirisn http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp#measures

bu site san ayrdımcı olabilir bacak boyu ve kendi boyunu yazdın mı dağ bisikleti için kaç kadro olamsı gerektiğini hesaplıar http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/frame-sizer/mountain-bike

bu site ise daha detaylı inceleye bilirisn http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp#measures

5. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Dikkatimi çeken nokta kadroda dik pozisyonda gözüküyorsun. Bunun nedenini kadro boyunun sanki küçük geldiğini görüyorum. Kollarına baskının fazla yapıldığı izlenimi verdi. Bazı markaların sportif modellerinde kadro geometrisi farklı olabiliyor. Kadrosunun kaç inc olduğu kadro da yazıyor mu? Sele yükseltilse dahi kadro da uzanan üst boru mesafesi kısa gibi görünüyor. Sele yükseltmenin bir fayda sağlıyacağını sanmıyorum. Belki boynuzlu barend ile sorun çözülebilir.Kısa barend tavsiye etmem. Fotoğraf yanıltıcı olabilir belki ama pekte sanmıyorum.Bu pozisyonda uzun turlar tam işkence gibi geliyor. Mosso sportif kadro kullanıyorum. Boyuma göre kadrosu normal gözüküyor fakat sürerken bir tuhaflık fark ettim. Kola baskının fazla oluşu beni rahatsız etti. Hatta daha önce kullandığım salcano astro 18'' çok rahat ediyordum. Aynı boyumda olan salcano kullanıcı arkadaşlara test ettirdim. Onlarda da aynı şikayeti dile getirdiler. Bu yüzden sportif modellerde arazide bisikleti kontrol açısından fark olabiliyormuş. Eğer uzun turlarda kullanırsam alternatif olarak mtb kelebek gidon ya da uzun barend takacağım.

6. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Şuana kadar kısa kısa +120 km devirdim hiç omurga veya biz ağrısı yaşamadım rahatım aslında acaba kıyafetler yüzünden mi burda küçük gözüküyor seleyi kaldırsam ayağım yere değmez..

7. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    yani bugüne kadar yaşamamış olman bundan sonra da yaşamayacağın anlamına gelmez.Ayrıca 120 km bir bilemedin 1,5 haftalık mesele çok değil yani.Baktığın zaman(Hiç bir bisikletçi arkadaşımın başına gelsin istemem)bel fıtıkları ve belde disk kaymaları ve ya diz dokusunda aşınma,menüsküs gibi rahatsızlıklar uzun süre yapılan yanlışlıklar yüzünden meydana geliyor.Tabi ki fotoğrafın açısı giydiğin kıyafetler ve tabi fondaki ışık bile bizleri yanıltabilir.Kendi vücudunu dinleyip ona göre hareket etmeni tavsiye ederim.

8. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bu bisikleti 2. el aldım ve aldığım arkadaş 18 yaşında benden uzun vs.vs o kullanıyorsa bende kullanırım diye düşünüp almıştım aslında şuan bi telafisi yok değiştirmek gibi.Firmalar da eski kadroyu alıp yenisini vermez heralde.

9. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bakınca bana kadro büyükmüş gibi geldi hatta :D

10. orcun o

orcun o Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    selen aşağıda zaten oturuken ayağının yere değmemesi gerekiyor.tahminimce sele bogazından 20-23 cm yukarda olmalı

11. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Oturur pozisyondayken tek ayağımla parmaklarımın olduğu bölgeyle basabiliyorum daha da deymeyecek kadar arttırmalı mıyım ?

12. Umut Kılınç37

Umut Kılınç37 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Benimde boyum 1.74cm 17''kadro kullanıyorum yaklaşık 900kmye yakın yol yaptım 2ayda şuana bel ve boyun ağrısı yaşamadım,sele borusunun sınırına daha 5cm falan var.

13. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hocam o değil de 2 ayda 900km nasıl yapılıyo ya martın 15inde 2. taksidini ödedim daha yapa yapa 220km yapmışım kırklareli de gidilecek yer yok ki şehrin imarlı alanlarının çevresi 11-12 km zaten :D

14. onur güneş

onur güneş Forum Bağımlısı

Seviye:
    ben bir ayda 550 yaptım :) yağmur filan vardı hafta sonları yoksa biraz daha fazla yapardım gibime geliyor zaten ataşehirden çıkıyorum pendik eve dönüş 50-60 km arası 2.3 saatte bitiyor bugun aynısını yaptım 2 saat 20 dk :D

15. orcun o

orcun o Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    selede otururken ayağın yere değmemeli durduğunda filan top tube e inmelisin zaten.tahmin ettiğim sele yüksekliğini dene kendine uygun boyu ayarlarsın sonra

bu arada pedala basarken ayak parmak ekleminin oldugu noktayla güç iletmelisin ve dizlerinde hafif kırık kalmalı ben 178 boyundayım 19 kadro sedona 320 kullanıyorum.sele yüksekliğim 23-24 cm.

16. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Açılmış konular var bununla ilgili oralara biraz dikkatli bakarsan sorununu çözeceksindir eminim. Bende benzer sorunu yaşıyorum çareyi yol gidon boğazı almakta buldum tabi ben duruşumu yol bisikleti tarzında istediğim için seçimim böyle. İnsanların yapıları farklı olabilir kendi tarzını oluştur dostum. :cool:

17. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:

Bizim burada genclerin haftalik antrenmani bazen 900 km. yi gecer! :) :)

onur güneş ve Furkan Çınar bunu beğendi.
  18. Ali Pülhan

Ali Pülhan Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    26 inç MTB ile kilometre yapmakda zor bence lastikler de kalın ve dişliyse hele, ben 26 bisikletimi düz maşa ve yol lastiği ile değiştirdim yinede yoruyor.

19. Safa Arslaner

Safa Arslaner Forum Demirbaşı

Seviye:
    sele en altta iken ayağımın yere değmiyor olması ve yere 20 cm uzaklıkta olması doğru kadro seçimi midir?

Böyle bir şey var mı arkadaşlar ben mi öyle anladım?

Bir de sele tam olarak yükseltilmeli diz hafif kırık olayı karışık 5-10 cm farkta bile hafif kırık olayı görünüyor tam rakamı var mı bunun seleye oturunca ayağın tabanı yere 50 cm olmalı mesela gibi?

Bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

20. orcun o

orcun o Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    dostum senin boyuna göre ben yaklaşık hesabımı yaptım. bunu süren kişinin bisikletinin kadro boyu sürücünün iç bacak uzunluğu ,bisikletin çeşidi(mtb,yol vs..)hatta bisikletinin kadro geometrisi bile değiştirir.