Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadro boyu

Konu, 'Downhill / Freeride' kısmında Murat.K tarafından paylaşıldı.

1. Murat.K

Murat.K Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Selam,

Boy 1.88, kilo 88
    Bisiklet maceram Trek 4300 Disc ile başladı.
    19.5" kadro seçtim ki bana göre tamdı.
    Ancak DH yapmaya başlayınca farkettim ki arazide zorlanıyordum.
    Zaten 1 ay sonra Trek 8000 e geçtim.
    Bu kez 18.5" kadro seçtim ve DH de rahatım, düz yolda da fena değil ama 19.5 olsa daha iyi tabi.
    Düz yol yaptığım yok, tırmanışlar bile elde.

Şimdi Full Suspension zamanı geldi, ama malesef stokta sadece 17.5" kadro var (Trek Remedy 9)
    Dün denedim, bacak boyu falan OK ama Effective top tube olayı kısa bu hissediliyor.
    Diğer yandan DH için küçük kadroya daha hakim olurum düşüncesi vardı ki, USA forumlarda bir kişi bile çıkıp sana 17.5" olur demedi, 19.5" tan aşağı bakma diyorlar.

Sizce 17.5" yani küçük kadro DH için iyi olmazmı?

2. Özgür Tunalı

Özgür Tunalı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sana L kadro olur. Yani 19. Adamlar haklı. Ben 1.82 yim bana Specialized downhillerde M (17)kadro oluyor.Xc binseydim 18-19 arası olurdu. Downhillde, Frde kadro boyları-sürücü boyları orantısı biraz farklı xc ye göre. Markanın size chartına bakman yeterliydi aslında yabancı forumlara bile gerek yoktu.

3. Erdinç ALTINÇEKİÇ

Erdinç ALTINÇEKİÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Erdinç A.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    boydan ziyade bacak boyu önemli diye öğrendim bu forumda...

bunu da hesaba katın bence :in:

4. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arkadaşlar. Ölçünüze uygun kadro bilgilerini www.mtbtr.com sitesinden ana sayfadaki tabloya bakarak öğrenip kendinize uygun kadro veya bisiklet alabilirsiniz unutmayalım yanlış ölçüdeki kadrolar bayağı problem çıkarıyor pedal çevirirken sevgiler saygılar.

Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
  5. Murat.K

Murat.K Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Trek Remedy'nin size chart'ına bakmayı bırak tüm geometriyi excele atıp hatim ettim.
    Trek FS'lerde virtual actual olayı var. Bisiklete 18.5" diyor ama bu virtual , yani ETT,Standover vs tüm değerler 18.5". Bisiklete oturmadan ki ölçü bir nevi.
    Ama bisiklete oturunca oluşan çöküntü ve seat tube'un gerçek boyu 17.5" bu da actual diyor.
    Yani ben bu virtual 18.5" actual 17.5" olan kadroyu almadım. Virtual 19.5" actual 18.5" olan kadroyu alacağım.

Derdim düz yolda pedal çevirmek uzun yol yapmak, yada çılgın gibi yokuş çıkmak olmadığı için, inişte küçük kadro avantajlıdır diye düşünmüştüm. Sonuçta illaki takılıp düşüyoruz ve bu olduğunda bisikletten kurdulmak adına küçük kadronun avantajı oluyor..Ama neyse artık virtual 19.5" u bekleceğim.

6. Özgür Tunalı

Özgür Tunalı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Almamakla iyi etmişsin.Küçük kadro sadece yerden yükseklik değil üst borununda, bisikletinde (iki teker arası mesafe)kısalması anlamına gelir.Sonuçta m kadroya binince o boyla bisikletin üzerine tünemiş gibi bir sürüş açısıyla kullanacaktın.Oda sana inişlerde kontrol kaybı yaratacaktı.Hatta ayakta pedallarken dizlerin gidona çarpıcaktı.Bende zamanında downhill olmayan küçük fs kadrolar kullandım ama olay hiçte öyle değil.Küçük kadro dengesiz oluyor.Kolay patlıyorsun. Bisiklet yere oturmuyor.Yanlış bilinen birşey küçük kadronun avantajlı olacağı.Street DJ desen hadi neysede.