Kadro boyu

Karnwield

Üye
Tepki
2
İyi günler herkese;

Ben mosso falcon bisiklet alacam herşeyi hazırladım kesınlıkle alacam 5 gün içinde param ve kararım net ancak tek bir şüphem var kadro boyu..

Boyum 1,73 mtb bisikeltlere 16'' kadro uygunmuş bana ancak benım kullanım alanım biraz farklı hem uzun hem kısa yol yapacagım yani gün gelcek 5mahalle otedeki arkdaşımın evine trafiğin içinden giecem gün gelecek doğa ggezilerine çıkacagım ebit veya arkdaşalrımla.

Ancak ben birazda akrobasi yapmak istiyorum yani seeyir haline giderken şehir içinde sağımdaki kaldırıma acil bir durum oldugunda cabuk cıkmalıyım bisikleti zıplatarak. veya 2-3 basamaklı bi merdivenden cıkıp yoluma devam etmelıyım.. Bu yüzden kafam cok karıstı adrenaline meraklı oldugum için kendımı hırpalamak ve haraket yapmak isteyebilirim .. Fakat uzun yollarda arkdaşlarımla denkte gitmek istiyorum :rolleyes: . Uzun lafın kısası 14'' almam benı cok yorup uzun yolda yavaşlatır veya vücuduma göre cocuk bisikleti gibi dururmu? Yoksa anlattıgım akdarı ile en uygun boymudur??

Veya dedikelrimi 16''lede yapbilirmiyim? kaldırıma sorunsuz cıkma , arabalardan sıyrılma , yayalara çarpmama , merdivendne inme v.s ??

580ytl vercem ve kafamda soru işaretleri kalmasını istemıyorum.. sürkeli bisikelt deiştircek bütcem yok bu yüzden danışıyorum .. cevaplarınız için teşekkürler :)

Scudo

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@otobur
16" al başka bir şey düşünme.. Ayrıca bir bisiklet hem uzun yola hem de trial'a uygun olamaz..16" bisikletle merdiven de çıkılır da inilir de.. Google'da "Hans Rey" yaz görürsün normal boyda bir MTB ile neler yapıldığını..(Bir örnek aşağıda.. bu Hans GT den başka bisiklet kullanmıyor..Fotodaki Zaskar LE (Limited Edition) kadroyu Amerika'dan getirtip 10 sene önce Judy DH la falan 10,5 kg'lık bir bisiklet elde etmiştik..)Adamın diğer enfes fotoları sitesinde..
http://img530.imageshack.us/img530/2006/hr015fx3.jpg
Bunda foto hilesi yok..(Bulutlar yatay çünkü)
http://img87.imageshack.us/img87/6155/wall3dw1.jpg

Karnwield

Üye
Tepki
2
Hmm benım akrobasi gibi bir hedefım yok ztn bunyhoop teknıgı ile kaldırımlara hızımı kesmeden sıçrayım veya 2-3 basamaklı bir merdiveni cıkayım yeterli. Arbalar yol kenarlarında bekleme yapıyorlar genelde aniden yola fırlayamıyacagım anlar olur ( otobüs v.s geliyorsa) kaldırıma sıçrayıp duran arabayı geçmem daha risksiz olur. veya bekleme yapan arabayı görünce yavaslayıp arkama bakıp araba gelıosa beklıcem :p

Bu arada ben bir bisiklete bakınca 16'' yada 14'' oldugunu anlayamıyorum. :S mesela Hans Rey'in fotolarında bisiklet oldukca ufak görünüo yada adamın boyu uzun :)

Ali Hekimoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
247
Bisiklet
b'Twin
Gürsel beyin dediği gibi 16 alın.yoksa üzülürsünüz. size uygun olanı o

melih3576

Daimi Üye
Tepki
137
Dostum benim buyum 1.71 ben bile medium kullanıyorumki sen 16 lık kadro ile ancak dağ tepede rahat edebilirsin.Kendimden biliyorum sana 16 lık kadro küçük gelir.Sonuçta sen daha çok şehir içinde bineceksin....

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
16 gerçekten çok uygun olur boyunuza, ince ayarları gidon boyun vs ile yapabilirsiniz....

Hans Rey e ben de bayılıyorum yaa fotolar için teşekkürler Gürsel abi yanlız adam anladığım kadarıyla normal mtb kadrosu kullanıyor, kırılıp dökülmüyor mu kadrolar o kadar strese ?

duray

Üye
Tepki
40
önümüzdeki günlerde sedona borla almayı düşünüyorum. bisikleti eşimle ortak kullanacağız ben 180 eşim 164 boyunda bu durumda 16'' mi yoksa 18'' mi almalıyım?

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Kol ve bacak uzunluğunuza bakın.
Eğer kol ve bacaklarınız hem sizin, hem de eşinizin uzun ise 18",
kısa ise 16" daha uygun olacaktır.

Başka bir bakış açısı; Sadece şehiriçinde kullanılacağı düşünülerek, eşiniz mi bisiklet üzerinde daha fazla vakit geçirecek, siz mi?

Ben olsam, bu imkanlar dahilinde, nasıl olsa şehiriçinde kullanılacağı için 18" olanı tercih ederdim.Çünkü küçük kadroda iki büklüm binip çabuk yorulmaktansa, azıcık büyük olsun (eşinize) bu da sportif kullanım sağlar.

welespit

Üye
Tepki
9
173 boyunda bir kişi için kaç inç kadro boyu düşünülmeli ?
Kullanılacak bisiklet dağ bisikleti ..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
16-18" aralığı uygundur. Satın alacağınız markanın bu aralıktaki kadrolarını denemeniz yerinde olacaktır.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Benim de boyum 173. Ben small (kimi firmada Scott'a gore 15,5" Giant'a gore 17", Sedona'ya gore 16" ama hepsi ayni geometride neredeyse) tercim ediyorum. Arazi kaabiliyeti icin. 400 mm sele borusu ve 100 mm bogazla kullaniyorum.

Daha yuksek (medium) bir kadro tercih edilim daha kisa bir bogazla uzun turlarda belki daha rahat edebilirsiniz.

welespit

Üye
Tepki
9
Bisikletin kullanılacağı ortam sahil yolu gibi yerler bunuda belirteyim ayrıca 16' bir kadro ile 18' kadro arasındaki temel farklar nelerdir?

arren

Üye
Tepki
1
Benim boyum 170 ve Salcano NG650 aldim. Bu bisiklet icin kadro boyu 17-17,5" diyorlar. Bana uygun mudur yoksa sorun yasar miyim emin olamadim. Ne dersiniz? Tesekkurler;

metalci123

Üye
Tepki
13
@arren
arkadaşım ben bu form da yeniyim 169 boyum türlü türlü huyum var:))
aldığın bisikleti ben de almak istiyorum ama hakkında az bilgi sahibiyim yaklaşık 7 yıldır bisiklete binmiyorum.kullanımı, kadrosunun durumu ve ağırlığı hakkında bilgi verebilirsen memnun olurum günde 1-2 saat ayırarak bisikleti şehir içinde veya kısa mesafeli genelde düz hafif rampalı afsalt ve şose (stabilize ) köy yollarında 5-7 km lik mesafelerde kullanmayı düşünüyorum.
şimdiden teşekkürler

poyraz_22

Üye
Tepki
0
slm arkadaslar yenıyım 190 boyunda ve 105 kiloyum gidişat kotu bunun için bisiklet almayı dusunuyorum sizce nasıl bir bisiklet alayım

Tepki
12
Şu an 2008 Corratec X-Vert 01 kullanıyorum. Ne var ki kadrosu çok ağır (1980gr) ve değiştirmeyi planlıyorum.

Boyum 1.83 cm ve bacak boyum 86 cm.

Kullandığım Xvert'in boyu 46 cm ve üst boru uzunluğu 61,5 santim.

Almak istediğim kadro ise Corratec Revolution. İki boy arasında kaldım açıkçası:

45 cm kadronun üst boru uzunluğu sadece 58 santim.
49 cm kadronun üst boru uzunluğu 59,7 santim.

58 santim üst borunun benim için çok kısa olacağını düşünüyorum. 49 santimlik modele yöneldim ama 46'lık Xvert'ten sonra çok yüksek gelir mi karar veremiyorum. Özellikle manevra yeteneği ve çevikliği azalır mı bisikletin?

Bisiklete çok biniyorum (günde 40+km) ve genelde şehirde kullanıyorum. Arazide fazla takılmıyorum. İşe bisikletle gidip geldiğim ve bazen insanlarla dolu çok kalabalık kaldırımların içine girdiğim için bisikletin çevik ve manevra kabiletinin yüksek olması önemli.

Bu iki kadroya alternatif olarak Giant XTC Advanced SL (45cm-59,5 ön boru) ve Scott Scale 10 (48cm-60cm ön boru) de olabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz? (Not: Lütfen yol bisikleti veya hybrid önermeyin :/)

Tepki
10
Ben de seninle aynı ölçülere sahibim. 45 cm lik kadro oldukça rahatsız edici geliyor. Benim kulllandığım bisiklet 49 cm. Çok rahat değil ama idare eder, bir de ayarlı gidon boğazı kullanırsan biraz daha iyi olur. Ama bisiklete bu kadar çok binmeye devam edeceksen ve genelde düz asfalt yollarda kullanacaksan tavsiyem boyuna uygun olan 47 cm lik bir kadro bulman. Farkı ilk denemende anlayacaksın.

yusuf bekar

Forum Bağımlısı
Tepki
256
arkadaşım hiç boy yada ölçü filan işlerine bakma bunlar senin kafanı karıştırabilir sen git delta bisiklete expert team race kadroları var 3ünden birini al sonra yat kalk deltaya dua edeceksin bundan emin ol markaları geotech bende team aldım yani adamları anından öpesim geliyo valla