Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadro boyu ve Hız ilişkisi

Konu, 'Kadrolar' kısmında Süleyman Uzunköprü tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Bir yol bisikletinde kadronun kullanıcıya uygun boyda olmasının hıza olan etkisi nedir, bunun sebebi nedir?

Yol bisikleti kullanan kişinin kadrosu, kullanıcıya küçük ise bunun hızlanmaya etkisi % kaçtır?

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Yanlış kadro boyu beraberinde yanlış oturuş pozisyonunu getirir...

Aslında bu Mtb içinde geçerli bir konudur ,

Yol bisikletindeki oturuş pozisyonu kabaca rüzgardan kaçmak üzerine kuruludur...

Yannış kadro boyu , gidon açısı , gidon boğazı ölçüsü hızı tabiki etkiler..

Yüzde kaç etkiler ?

Bence %100 etkiler...

3. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Boyum 1.78 Kullandığım kadronun ölçüsü 46.5 cm
    Kadro şu:

Hızlanmaya olan etkisini daha bilimsel bir şekilde açıklarmısınız, sebebini anlamadım. Sorum sadece kadro boyu ile ilgilidir, teşekürler.

4. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Eğeğer doğru boyda bir kadro kullanmaz iseniz bisiklet üzerideki duruşunuz yanlış olacaktır ve gücünüzü pedala doğru aktaramayacaksız. Böylece gücünüzün bir kısmı boşa gitmiş olacak.

Ayrıca Halil'inde dediği gibi doğru olmayan oturuş pozisyonu rüzgar direncini arttıracak ve hızınızı kesecektir...

Süleyman Uzunköprü bunu beğendi.
  5. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Süleyman abilerimiz mutlaka sana açıklayacaklardır etkisini ancak benim bildiğim kadarı ile aerodinamik etki ve rahat sürüş pozisyonlarının hızına etkisi olacaktır örnek olarak şu anda senin selenin duruşuna baktığımda gidonuna doğru açı yapmış gibi görünüyor ve senin aşağı doğru eğilmeni sağlıyor bu aerodinamik olarak rüzgarı daha iyi kullanmanı ve hızına direk olarak etki yapıyor eğer sele yüksekliğin kadro boyunun daha yüksek olmasından dolayı gidonla aynı seviyede olsaydı bu sefer rüzgarı göğsünle karşılamak zorunda kalacak ve yavaşlamana sebep olacaktı e birde tabi kadro boyu sana uygun değilse doğru oturma pozisyonları elde edemeyecek ve hem sürüşünde rahatsızlık hemde vücut ağrılarına sebep olabilecektir bu arada benimkide aynı olmakla birlikte senin gidon boğazında yukarı doğru bakıyor buda aslında tam doğrusu değilmiş sanırım onu ters çevirdiğindede sanırım sele yüksekliğin ve gidon yüksekliğin arasında fazla bir farkda çıkabilir buda aslında kadronun tam olarak sana uygun olmadığına işaretde olabilir ama dediğim gibi tecrübeli abiler ve arkadaşlar daha iyi cevap vereceklerdir, kendine iyi bak saygılarımla,

6. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ama zaten buradaki en önemli nokta 178cm boy ile 46.5cm kadroya binilmesi... Ben 173 boyumla Giantta 52 Specialized de 54cm kadro ile rahat ediyorum...

7. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    O zaman birde şöyle sorayım. Kadrom bana göre küçük, ancak sele borusunu yükseltince sorunum çözülmüyor mu?

Küçük kadro daha hafif olmaz mı, rüzgar direnci daha az olmaz mı?

8. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sele borusunu yükseltrek bunu dengeleyebilirsiniz ama bu seferde üst boru kısa olacağından dolayı duruşunuz kamburlaşır... Kambur duruş rüzgar direncinden önce Sırt ve bel sağlığınıza zararlıdır...

Küçük kadrolar daha büyüklere göre 50 ila 75gr arasında fark edecektir... Sadece bazı kadrolarda boy büyüdükçe ilave destekler konduğu zaman kadro ağırlığı belirgin şekilde artar...

Kadroların rüzgar direnci alın bölgelerideki yani önden bakıldıklarındaki alanları arasındaki farklar çok çok az olduğu için değişmez... Bisikletin üzerinde iken rüzgar direnci oluşturan en büyük unsur sürücüdür... Yani doğru konumlanmamış bir sürücü rüzgar direncini en çok arttıracak faktördür...

9. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    sele gereğinden fazla yükseltilirse vücudun yol bisikletinde durman gerekenden daha fazla eğilmek zorunda kalır bu seferde bel ve boyun ağrıları başlar muhtemel olarak diye düşünüyorum ,....abiler nerdesiniz konuyu aydınlatırmısınız,kusura bakma süleyman bende haddim olmadan yorum yapıyorum ancak bildiklerimi yazıyım istedim.hasan çağrı'da haklı sayılır normal standartlarda kadro küçük görünüyor boyuna göre ancak yinede konuyu bilen birisine götürüp mesela bisikleti muhammed'e götürebilirsin o da bisikleti senin boyuna göre ayarlamaya çalışabilir bazı yapılabilecek ayarlar var mesela gidon 1-2 pul yardımı ile yükseltilebilir selen de boyuna göre ayarlanır böylece daha rahat edersin diğer sorularına cevap gelecektir mutlaka....kolay gelsin

10. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    178 boy için 46.5 cm kadronun sadece sele borusu ve gidon yüksekliği değil üst boru uzunluğuda çok kısa olacaktır... Bunun için uzun boğaz ve setback li sele borusu kullanırsınız ama bu seferde ağırlık merkezi dengesiz şekilde yer değiştirebilir ve ani hareketlerde bisikletin tepkisi çok farklı olabilir...

11. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Ne olursa olsun Çağrınında dediği gibi : kadro size küçük ...

Ve ara mesafe kısa ...

Zaten gibon boğazını dik seçmişsiniz ve gidon normalden daha açılı olmuş.
    Birde pedal sorunsalı var.
    Düz pedal kullanıyorsunuz , zaten düz pedal seçimi ile hız yapma konusunda bir adım geridesiniz.
    Gücünüzü yeteri kadar veremezsiniz...

Bisikleti bi bisikletçiye götürmenize gerek yok...
    Bence gerekli olan doğru boyda kadro seçimidir.

Çağrı senin eklediğin bi tablo vardı ?

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=5191

Hasan Çağri bunu beğendi.
  12. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bisikleti artık almış en azından kullandığı süreç içinde en uygun ayarda kullanması onun için iyi olacaktır diye düşünüyorum arkadaşlar kolay gelsin

13. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    İki teker arası mesafesi daha kısa olan kadrolar genelde daha seri, daha kıvrak olurlar. Yine normal koşullarda imkan olan daha küçük kadroyu kullanmak kadro rijitliğini arttıracağından yine hızlanma artacaktır (sağlamlığı da arttıracaktır). Genelde şöyle bir denklem kurulabilir: Kısa/küçük kadro= yüksek performans, uzun mesafelerde rahatsızlık. Daha büyük kadro= Daha fazla konfor, daha düşük performans, uzun mesafelerde daha rahat (maraton vs)
    Günümüz arazi yarışı standartlarında da oldukça sarp ekstrem pasajlarda yüksek performans için binilmesi mümkün en küçük kadro boyu kullanılmalıdır...
    Hakan Yazman

14. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Sayın Hakan Yazman şimdi size göre benim bu yol bisikleti kadrosunu değiştirmemmi daha uygun, yoksa değiştirmememmi.

15. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Kadro hangi ölçü?

16. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    46,5 demiş; ki benim hatun görmesin. O kadro 1,65 altı birileri için.

Ben 1.68'im, iç bacak ölçüm 80. 49 yol kadrosunda çok kısa kalıyor üst taraf, 51 güzel oluyor.

Bence kadro ölçüsü arkadaşımıza çok küçük;tolere edilemeyek kadar.

17. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Mesele anlaşılmıştır. Kadromu satıp kendime göre bir kadro almaya karar verdim