Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadro boyu sorunsali

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında A.Kadir Ayanoglu tarafından paylaşıldı.

1. A.Kadir Ayanoglu

A.Kadir Ayanoglu Yeni Üye

Oncelikle herkese merhaba demek istiyorum. Bu forum da benim actigim ilk topic :) . Forumu bir suredir takip ediyorum ama aktif olarak katilim yapmamistim hic... Bu sebepten direk soru sormadan evvel selam vermenin dogru olacagini dusundum. :)*

Her neyse sorunum su; Bir suredir bir city bike alma hevesi icerisindeydim. Dogal olarak da hem forumda hem yabanci kaynaklarda arastirma yaptim. Uzun suredir bisiklet kullanmadigimdan baslangicta fiyat olarak uygun birsey olsun dedim ve sedona 321 aldim. Almadan once kadro boyu ile ilgili bayagi arastirma yapmistim ama siparisi internetten verdigimden olsa gerek hic saticiya telefon acipda danismak aklima gelmedi :) E internetten aldigim icin tabi denemedim de... Neyse bisiklet geldi montajini yaptim. Ustune soyle bir oturayim dedim ama oturamadim aslinda resmen tirmandim :) Aldigim bisikletin kadro boyu 21 inch boyum 1.76 , bacak boyum da 77... Internette arastirdigim kaynaklarda city bike lar icin benim olculerimde 20 21 inch bisikletler uygun gorunuyordu. Ama bisiklet hakikaten buyuk. Sele yaklasik gidon hizasinda dururken uygun oturus pozisyonu aliyorum ama ancak ayak parmak uclarim ile yere dokunabiliyorum bu da cok guvensiz hissttiriyor. Isiklarda beklemem gerektigi zaman nasil durucam bilmiyorum. Bisikletin ustunde ayakta durdugum zaman ust boru ile aramda 1 cm mesafe anca kaliyor ve bu pozisyonda bisiklete binmeyi yeni ogrenen cocuklar gibi gorunuyorum :) Daha onceden mtb kullandigim icin bu durum biraz garip geldi. Acaba bu boy benim icin uygunmudur? Yoksa daha ufak bir kadro ile degistirmelimiyim? Daha ufak 19 vardi sanirim o uygun olurmu yoksa illahaki vendor e gidip denemelimiyim? Tecrubeli arkadaslarin yardimina ihtiyacim var :)

MAliYılmaz bunu beğendi.
  2. darkeyes

darkeyes Yeni Üye

Seviye:
    Aslında o durum iyidir bisikletle durduğunuzda ayaklarınızın 2si birden yere değmemeli zaten.Durduğunuzda bisikleti sağa veya sola yatırarak beklemelisiniz.Koltuk uzunluk ayarı da şu şekilde olmalı.Bisikleti duvara vs. dayayın ve koltuğa oturun.Sağ pedal veya sol pedal aşağıdayken bacağınız estetik bir kıvam almalı.Ne diz açınız çok kapalı nede bacağınız düz kalas gibi açık kalmalı.Ölçüyü fazla kaçırırsanız eğer sürüş pozisyonunda poponuz selede sağ sol yatmamalı.Bu ayarı siz uygulayın.Ama unutmayın koltuk ne kadar yüksek olursa pedallamanız çok daha rahat ve akıcı olur.

A.Kadir Ayanoglu bunu beğendi.
  3. A.Kadir Ayanoglu

Aslinda ilk denedigim sey oydu. O durusu sagliyor ama mtb ye aliskin oldugum dan bisikletin ustunde kendimi dengede hissetmiyorum. Tekerler haliyle kocaman kadro altimda dev gibi gozukuyor. Yani sedan bir aractan cikip jeep e binmek gibi bir sey yuksek ve buyuk :).

4. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    Seleniz size yüksek geliyorsa uzun sürüşlerde poponuza vurmaya başlar.

5. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    selenizi düşürmeyi deneyin.Normal ayarı şudur;Seleye rahat oturduğunuzda parmak uçlarınızın ufak bir kısmı yere değmelidir.Anlattığınız şekilde bisikleti kullandığınızda,vucudunuzun başka bir yerine zarar verebilirsiniz.

6. A.Kadir Ayanoglu

Anladigim kadari ile kadro boyu ile ilgili bir sikinti yok. Kimse degistir dememis cunku :) sele yi indirebildigim kadar indirdigimde topugum haric yere basabiliyorum. Ama o zamanda sele gidondan cok asagida kaliyor. Bu da oturus seklimi bozuyor. Paranoya mi yapioyorum acaba :) Degistirebilme imkanim oldugundan disari cikip deneyemedim denesem belki alisirim bilmiyorum/ yanliz yere degmeye calisirken selenin popomu acittigi bir gercek ...

7. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Anlatıklarınız çok büyük bir sıkıntı olmayacak gibi görünüyor. Ancak bir city bike kullanan biri olarak şunu söyleyebilirim.
    Benim bacak boyum 82 cm ve city bike alırken 20" tercih ettim. Açıkçası kadronuz 19,5" veya 20" olur ise daha rahat kullanırsınız gibime geliyor. Kadro seçiminde temel olarak seat tube 'e uzunluğuna bakılıyor ancak boy büyüdükçe gidona olan uzaklık ve diğer açıklarda değişiyor. O yüzden bu kriterleri de değerlendirmeniz gerekir. Eğer değiştirme imkanınız var ise 19,5 veya en fazla 20" tercih edin.

Menderes Batmaz ve A.Kadir Ayanoglu bunu beğendi.
  8. hayri77

hayri77 Üye

Seviye:
    bence mümkünse değiştirin. 19 inç kadro daha uygun olur sanırım. ayrıca kadronun biraz küçük olması biraz büyük olmasından daha iyidir diye düşünüyorum